Menu
Kitap Yorumu

Hayaletgören – Friedrich Schiller

Hayaletgören, Friedrich Schiller’in tamamlayamadığı bir roman. Spoiler dersiniz belki ama bunu baştan söylemek istedim çünkü benim gibi bilmeden okuduğunuz zaman sonunda “şaka mı ya?” diye kalabiliyorsunuz. 1787-1789 tarihleri arasında parça parça yayınlanan Hayaletgören, zamanında okuyanlardan da büyük ilgi görmüş. İçinde de Schiller’in toplum eleştirileri, dini ve tarihi felsefesi ve idealleri var. Hayaletgören_Friedrich_Schiller

Gotik romanların o Poe-vari havası var Hayaletgören‘de de. İki bölümden oluşan kitapta ilk bölüm gerçekten Sherlock Holmes’u hatırlatıyor. Aynı onların getirdiği merak ve heyecanla okunuyor. Schiller gerçekten atmosfer yaratmakta, okurun merakını uyandırmakta oldukça başarılı bir yazar. Gerçek ve doğaüstü arasındaki ince çizgide gidip gelirken tüyleriniz ürperiyor, “daha fazla okumayayım” diyorsunuz ama merakınıza yeniliyorsunuz.
İkinci bölümün ise ne yazık ki aynı heyecanı taşıdığını söyleyemeyeceğim… Anlatıcının değişmesiyle birlikte bir çok mektubu peşi sıra okuduğumuz bir bölüm ancak her nedense olayların da, mektupların da birbirleriyle pek alakası yokmuş gibi geliyor. Sherlock Holmes ve Karındeşen Jack karışımı bir kitaptan hoşlanacağını düşünenler Hayaletgören‘i okusun bence; zaten minnacık bir kitap, şıp diye okunuyor.
Friedrich Schiller
Tanıtım Yazısı:
“Kutlayın kendinizi, Prens, saat tam dokuzda o öldü.”
Hayaletgören, romantik ve gotik düşünce geleneği üzerinde önemli etkileri olan Alman oyun yazarı ve şair Friedrich Schiller’in tek roman denemesidir. Schiller’in okültizm, spiritizma ve ruh çağırma motifleriyle dönemin komplo teorilerini ustalıkla harmanladığı Hayaletgören, Venedik’te bir Alman prensinin başından geçen çetrefil bir maceraya odaklanır. Ciddi, içine kapanık ve melankolik biri olan prens, kimsenin kendisini tanımadığı Venedik’te sessiz sedasız bir yaşam sürmektedir. Oysa Venedik baştan çıkarıcı zevklerin, karanlık arzuların şehridir.
1787-1789 arası Die Thalia dergisinde bölüm bölüm yayımlandığında büyük ilgiyle karşılaşan Hayaletgören, bir roman fragmanı. Schiller’in Hayaletgören’de işlediği motifler sonraları E.T.A. Hoffmann’dan Thomas Mann’a uzanan bir yelpazede sıklıkla yeniden edebiyat sahnesine taşındı, kullandığı anlatım teknikleri ise Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft ve Clark Ashton Smith gibi isimler tarafından benimsendi.
Bu kitapla ne içilir: Bloody Mary
Bu kitapla ne dinlenir: The Band Perry – If I Die Young
Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.
Hayaletgören, Her Ülkeden Bir Kitap‘ta Almanya’ya eklendi.
★★
]]>