Menu
Kitap Yorumu

Hepimiz Kendimizi Tamamen Kaybettik

Kitabın en büyük sırrını vermeden nasıl yorum yapacağım pek bir fikrim yok. Ancak şunu söyleyebilirim ki Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik’teki Cooke ailesi bazı yönlerden alışık olduğumuz, klasik bir aile. Bazı yönlerden oldukça sıra dışı bir aile. Kitabın kendisi de hem komik, hem ciddi, hem de hüzünlü…

B7JcnHCIQAA3aNH

Anlatıcımız Rosemary eskiden çok konuşan bir kızmış. Ailesi, onun mümkün olduğunca minimum miktarda konuşmasını sağlamak için “hikayeye ortasından başla” derlermiş. Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik ’te de söz dinliyor; hikayeye ortadan başlıyor. Kızkardeşi bir şekilde ortadan yok olmuş, ağabeyi nerede olduğu bilinmez, FBI tarafından aranan bir tip, annesi fiziksel olarak orada olsa da diğer yönlerden nerede olduğu belirsiz bir kadın, babası da duygularından arınmış, alkolik bir adam Rosemary ile tanıştığımızda. Kendisi de hayatının bazı kısımlarını hem hatırlamaya, hem de unutmaya çalışan bir kız.

[quote image=”https://zimlicious.com/wp-content/uploads/2015/02/200px.jpg” title=”Hepimiz Kendimizi Tamamen Kaybettik” source=”the_source.html” author=”Karen Joy Fowler”]…bir hikayenin yaşanması ve anlatılması farklı şeylerdir. Bu hikayenin doğru olmadığı anlamına gelmiyor, yalnızca onu hala hatırlıyor muyum, yoksa yalnızca nasıl anlatacağımı mı hatırlıyorum, artık gerçekten bilmiyorum anlamına geliyor.”[/quote]

Ortasından başladığı hikaye, başına sonuna gidip geliyor. Dediğim gibi, spoiler vermeden neler olduğunu anlatmak imkansız. O nedenle neler hissettirdiğini, neleri düşündürdüğünü yazmaya çalışayım diyorum:

  • Farklı olmak, kendinden farklı olanı sevebilmek, severken kıskanabilmek, yokluğunda özlemek
  • İnsanoğlunun bilim uğruna ne kadar ileri gidebildiği ve sonucunda pişman olup olmadığı
  • Çok konuşmanın iyi mi, kötü mü olduğu
  • Her şeyi içine atan insanların sonunda nasıl patladığı
  • Sorunları içine atmanın mı, dışa vurmanın mı iyi olduğu
  • Bir kişi eksilirse ailenin hala aile olmaya devam edip edemediği
  • Çocuklarının birini diğerinden daha çok seven ebeveynlerin olup olmadığı
  • İnsanların hayatları boyunca yanlarında olan birinin yokluğunda kendilerini nasıl tam hissedebileceği

Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik’in sonunda hüngürfoş ağlıyor, hatta böğürerek ağlıyor olabilirsiniz. Demedi demeyin!

★★]]>