Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Her Ülkeden Bir Kitap: Kamerun ve İstanbul’da Güneşin Doğuşu

istanbul'da güneşin doğuşu kitap her ülkeden bir kitap

diye bir kitap yazmış. Şimdiye kadar İstanbul’u sayfalara taşımış çok fazla yabancı yazar var ama bir şaşırdım nedense…

Kamerun’lu yazarın gözünden İstanbul’da Güneşin Doğuşu

İstanbul’da Güneş’in Doğuşu isimli kitap, yazarın kısa İstanbul günlüğü gibi. Gelişinden başlıyor, sonra yemekleri, insanları keşfedişine geçiyor. Bir de şöyle bir durum var; kitabın ismi İstanbul’da Güneşin Doğuşu olmasına rağmen güneşin doğuşuyla alakalı pek bir şey de yok içinde. Bu da bana bir tuhaf geldi. Tanıtım yazısında kitabın yazarın “İstanbul’da yaşadıklarının heyecan dolu ve samimi hikayesi” olduğunu belirtmişler. Samimi kısmı doğru ama özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız pek bir heyecan bulamayacaksınız içinde. Kitabın en sevidiğim kısmı “Adı Atatürk” başlıklı 3’üncü bölüm oldu. Nyuyshiyver, İstanbul’a gelene kadar Atatürk’ü sadece isim olarak bildiğini, kendisi hakkında pek de bilgiye sahip olmadığını itiraf ederek başlamış bölüme. Tanıdıkça da Atatürk’ü hem sevmiş, hem de ona karşı daha büyük bir saygı duymaya başlamış. Böyle bir adamın hak ettiği şekilde ülkemizi ziyaret eden insanları da bu şekilde etkileyebilmesi çok güzel gerçekten. Nyuyshiyver hatta o kadar etkilenmiş ki Atatürk’ten, şöyle bir cümle kurmuş:

Çok eminim Shakespeare yaşasaydı tüm akademik sözlüklerdeki “Yücelik” terimini “Atatürk olarak değiştirirdi.”

İstanbul’da Güneşin Doğuşu, İstanbul’u Kamerun’lu bir yazarın gözünden görmek isteyenlerin aradığı kitap olabilir. Ancak benim gibi, Her Ülkeden Bir Kitap benzeri bir kafada okuyacaksanız büyük hayal kırıklığı çünkü Kamerun’a dair hiçbir şey yok içinde. Ekvatora bu kadar yakın, yıllarca sömürge ülkesi olan bir ülkeden kim bilir ne hikayeler çıkardı. Kamerun hakkında ufak tefek de olsa bir şeyler öğrenmek isteyenleri keyifle okuduğum, Afrika’nın ortasındaki yeşil ülke: Kamerun isimli yazıyı okumaya davet ediyorum. İstanbul’da Güneşin Doğuşu isimli kitabı merak edenler için de tanıtım yazısı aşağıda:

istanbul'da güneşin doğuşu kamerun kitap her ülkeden bir kitap

Tanıtım Yazısı:

İstanbul’da Gün Doğumu Kamerunlu yazar Edwin Nyuyshiyver’in İstanbul’da yaşadıklarının heyecan dolu ve samimi hikayesidir. Ona verilen bir doğum günü hediyesi sonucu kendini İstanbul’da bulan Nyuyshiyver, çok geçmeden çelişkilerle dolu bu kentin değerini keşfetmeye başlar; ve şaşkınlık içinde köpekler, kediler, martılar ve güvercinlerin bile kentin inşasında söz sahibi olduğunu görür. Bir yandan kendini şehre uyarlamaya çalışırken, bir yandan da aksilikler, kara mizah, umutsuzluk, şehvet, acı gerçekler, ihanetler, aşk, dua ve yeni tanıştığı Türk bir kadınla yaşadığı inanılmaz aşkla yavaş yavaş bir süper stara dönüşür… Bu kitabı okumak, frenleri tutmayan bir araçta durmak bilmeyen, yokuş aşağı bir yolculuk yapmaya benziyor; kitaptaki trafik lambalarını, ister yeşil, ister kırmızı olsun, dinlemediğinizin fark edeceksiniz. Yavaş gidin! Bu yolculukta polis kovalamacası yok. Zaten olsa da İstanbul öyle bir şehir ki, sipariş ettiğiniz pizza, polisten önce gelir kapınıza. İstanbul’da Güneşin Doğuşu, Her Ülkeden Bir Kitap Projesi‘nde Kamerun’a eklendi.