Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

Hobonichi Ajanda : Nedir? Nasıl Kullanılır? İşe Yarıyor Mu?

Hobonichi ajanda uzun süredir gözümün kaldığı, uzaktan izlediğim bir şeydi. Bunun birinci sebebi defterlerin içinde kullanılan kağıdın en sevdiğim, dolma kalemle mükemmel bir ikili olduğunu düşündüğüm (ki çoğu dolma kalem sever de buna katılıyor) Tomoe River kağıt olması. Ancak yıllardır şekil şemal ve harcadığım para açısından ajandalarıma değil, günlüklerime daha çok özendim hep. Bu nedenle tarihli, takvimli, vs. bir Hobonichi ajanda yerine düz, boş sayfaları olan Tomoe River kağıtlı defterlere yatırım yaptım daha çok.

Bullet journal yöntemini farklı şekillere sokarak denememin ardından geçtiğimiz yıl ‘ring planner’ denilen, halkalı ajandalarda kendimi buldum çünkü içini istediğim gibi ama bullet journal’ın tam tersine çok fazla uğraşmadan şekillendirebiliyordum. A5 boyutundan daha küçüğüne geçtiğimde “bu iş tamam, ajanda cennetindeyim” diyeceğimi hayal ederken nasıl bir şey alsam diye bakınmaya başladığımda gördüm ki bu ajandaların içi boş olanları bile hiç öyle ucuz değil. Üstüne bir de canım dolma kalemlerimi mahvetmeyecek kağıt almam ve kullanmak istediğim şablonları basıp, kesip, delip yerleştirmem lazım. Lafı fazla uzattığımın farkındayım ama bunu takıntılı journal’cıların beni çok iyi anlayacağını düşünerek yapıyorum tabii ki! ? Tüm bu “öyle mi, böyle mi” gitgellerinin sonunda Hobonichi ajanda modellerinin arasından minnak ama heybetli Hobonichi Mega Weeks ajandayı keşfettim, “hadi benim ol” dedim ve Aralık başında kullanmaya başladığımdan beri aşk yaşıyoruz!

hobonichi ajanda weeks zimlicious

Peki nedir bu Hobonichi ajanda?

Hobonichi ajanda denince bir tek Weeks modeli yok tabii. Hatta Weeks orijinali bile değil. Ben diğerlerini kullanmadım, bir gün gelir kullanır mıyım ondan da emin değilim çünkü dediğim gibi “günlük” dediğim defterimin yeri çocukluğumdan beri ayrı benim için ve bu değişmeyecek. Ajanda ve günlüğü de birbirine karıştırmak istemiyorum. Orijinal Hobonichi ajanda gibi bir deftere para bayıp yarısını boş bırakmak da istemiyorum. O yüzden benim tercihim Weeks’ten yana olacak gibi; bu sebeple de ben size Weeks aşkımdan bahsedeceğim. Elime ulaşır ulaşmaz daha Kasım ayında hemen mıncıklamaya başladığımda çektiğim videoda içi ve özelliklerinden bahsetmiştim:

Hobonichi Ajanda: Mega Weeks Özellikleri

  • Tomoe River kağıt: Kimisi bembeyaz olmamasını sevmiyor ama benim hafif krem rengi olmasıyla bir derdim yok. Hem incecik olup hem de dolma kalemle bu kadar iyi anlaşmasına ba-yı-lı-yo-rum!
  • Kareli sayfalar: Normalde kareli defter hiç sevmezdim. Şimdi anlıyorum ki bunun başlıca sebebi çizgilerin çok koyu renkli olup gözümü çok rahatsız etmesiymiş. Hobonichi ajanda için bu durum söz konusu değil; “noktalıymış, kareliymiş fark etmez” dedirtti bana.
  • Haftalık planlama: Bu, en sevdiğim özelliği. Kendi planlama formatımı kendim yaparken de genelde hep haftalık yapıyordum çünkü pek çok şeyin belli gün ve saati olsa da pek çok şeyin de yok ancak söz konusu hafta içerisinde de tamamlanmaları gerekiyor. Hobonichi Weeks’te bir her hafta için iki sayfa ayrılmış, yani defteri önünüze açtığınız zaman içinde olduğunuz haftanın tamamını net bir şekilde görebiliyorsunuz. KALPKALPKALP.
  • Aylık takvimler: Ajandanın baş tarafında da aylık takvimler var. Bu bölümde de her ay için iki sayfa ayrılmış ve her günün de minik bir kutusu var. Bu kısma da o sayfayı açtığımda çat diye görmek istediğim, o ayki önemli işleri, randevuları, notları, vs.’leri giriyorum ben mesela. Bunları ileride, gerektiğinde de haftalık planıma aktarıyorum.
  • Notlar bölümü: Hobonichi ajanda seçerken Weeks değil de Mega Weeks seçmemin sebebi arkadaki notlar sayfalarının sayısının daha fazla olmasıydı. Alışveriş listelerim, aylık harcamalarım, ilaçlarım, doktor ziyaretlerim, vs. gibi listeleri de bu sayfalarda tutuyorum. İşle, sağlıkla, vs. ile ilgili yıl boyunca dönüp bakmam gereken bilgileri de buraya yazmaya başladım mesela. İlk başta toplantı notlarımı da burada mı tutsam dedim ama o sayfaları boşa harcamak olur; o nedenle onları bu deftere yazmayacağım valla.

Hobonichi ajanda dili Japonca, onu da söylemiş olayım. Hatta arkalarda çeşitli referans sayfaları da var. Minik bir Google araması ile bu sayfalarda hangi bilgilerin bulunduğunu hemen bulabilirsiniz. Haftalık sayfaların altında yer alan alıntıların ne dediğini anlamak için de (bakmazsam çatlarım çünkü) telefonumdaki Google Translate uygulamasını kullanarak ona okutup çeviri yaptırıyorum.

YouTube kanalımda bu ajandayı kullanarak nasıl planlama yaptığıma dair videolar da paylaşıyorum. Bir örneğini aşağıya bıraktım, yenileri geldikçe, yeni şeyler keşfettikçe de bu yazıyı güncelleyeceğim. O iki sayfa haftanın başında nasıldı, sonuna geldiğimizde ne hale gelmiş oluyor görmek isterseniz de beni @zimliciousbooks olarak Instagram’da takip edebilirsiniz.

Kalem-Kağıt-El Yazısı etiketini incelemeyi de unutmayın!