Menu
Kitap Yorumu

İhanetini Fısılda

Kadınlar Günü yaklaşırken Kitap Kedisi Reading Challenge 2016’nın 10’uncu maddesi olan “Daha önce okumadığınız bir Türk kadın yazar” maddesini tamamlayayım dedim. Aranmaya vaktim olmadığı için de rafımda okunmayı bekleyenlerden seçeyim dedim ve işte böyle çıktı karşıma Meltem Lian Özüt’ün İhanetini Fısılda

ihanetinifisilda_zimlicious

“56 gün ölümün gölgesinde,” komada kalan Berrak isimli mankenin hikayesi İhanetini Fısılda… Kulağa ilginç geliyor, kitabın ilk başları da ilginç geliyor çünkü komada olduğu ve durumu ağır olduğu için hiç kimse emin değil başında konuştuklarında kendilerini duyup, duymadığından. Halbuki Berrak her şeyi duyuyor, kokuları alıyor, bakış açısında olanları görebiliyor. İşte zaten biraz da böyle çıkıyor ihanetler ortaya. Annesi yanına geç gelmesi yetmezmiş gibi bir de işim var diye başından ayrılıp gidiyor. Babası zaten yine işleri yüzünden hiç gelememiş. Abisi deseniz, o da yanında az kalıp yine işlerinin başına dönüyor. Berrak kızımız, ailesi açısından bahtsız yani anlayacağınız. Ancak arkadaşları açısından daha da bahtsız, inanın.

Diğer yandan Berrak’ı küçüklüğünden, mahalleden tanıyan, şimdiye kadar da onun kariyerini takip eden Bora doktor var. Onun Berrak’a anlattıkları, bir nevi ilan-ı aşk edişi, Berrak bunları dışına vuramasa da içinde hissettikleri, söyledikleri var… Komadaki bir insanın monologu ilginç olur diye düşünebilirsiniz ama o da insan ve sürekli “ben” odaklı bir şekilde konuştuğu ve düşündüğü için gerçekten baydım bazı bölümlerde.

Bunlara ek olarak, kitabın ortalarından itibaren tuhaf şeyler de olmaya başlıyor. Mesela Berrak, kendinde olduğunu belli edemiyor olsa da bazen ona dokunan hemşireyi ve/veya arkadaşlarını çarpabiliyor. Sonra, Bora ve Berrak aynı rüyayı görerek orada buluşuyor. Bu bana paranormal bir şey değil de, daha çok son zamanlarda giderek popülerleşen kuantum düşünce tarzının bir uzantısı gibi göründü. Öyle mi, değil mi, bir bilene sormak lazım tabii.

★★

]]>