Menu
Genel

İkinci el kitapları seven parmak kaldırsın!

Küçükken her çocuk gibi her şeyin yenisini severdim. Kitaplarımı da çok dikkatli okurdum ve kenarları kıvrılacak, kapakları çizilecek diye ödüm patlardı. Bu durum ‘ikinci el kitap’ olayını keşfettiğim anda tamamen değişti. Özellikle Amerika’da yaşadığım zamanlarda ‘yard sale’ları hiç kaçırmaz, ilgimi çeksin, çekmesin, eski görünümlü kitap bulduğum zaman havalara uçardım. Hele ki ikinci el kitap satan dükkanlara girdiğim, hele hele sevdiğim bir kitabın eski basımını bulduğumda nasıl mutlu olurdum anlatamam.
Burada bahsettim sanıyorum; ikinci el İngilizce kitap olayını İstanbul’da da buldum. Diğerlerini bilmiyorum ama Beşiktaş ve Kadıköy’deki Alkım Kitabevi şubelerinde ikinci el kitapları bulabilirsiniz. Fiyatları 1 ve 20 lira arasında değişiyor kitabın büyüklüğüne göre. Yukarıdaki resimde gördüğünüz, Beatrix Potter’ın ‘The Tale of Peter Rabbit’ isimli kitabını 1 liraya aldım mesela. 
Küçüklüğümden kalma, üzerinde Potter’ın tavşanlarının olduğu bir de teneke kutum var. Onu bana kim aldı, o zaman içinde ne vardı (çikolata ya da şeker olduğunu tahmin ediyorum gerçi) hatırlamıyorum ama o zamandan beri pek severim bu tavşanları. Sevdiğim bir kitabı bulmamın yanı sıra içinden çıkan sürpriz de çok hoşuma gitti:
Dünyadaki Eric’lerin hangisidir bilmiyorum ama bir tanesi bu ktiabı büyükannesine hediye etmiş ve döndü dolaştı benim rafımda yeni bir ev buldu kendine. Bu kitabı aldığım gün bir de ‘Staircase to Writing and Reading’ isimli bir kitap almıştım. Onun içinden de aşağıdaki notlar çıktı:
Kitabın içinde notların sahibinin adı ve soyadı da yazıyor. Facebook’tan arattım ‘notların bende, çok efsane bir durum değil mi?’ diye mesaj atmak için ama sonra vazgeçtim. Birincisi, aynı isimde bir sürü insan çıktı. İkincisi, deli meli derler şimdi belli olmaz.
Siz de seviyor musunuz ikinci el kitapları yoksa yeni, gıcır gıcır kitapları mı tercih ediyorsunuz?
]]>