Menu
Kitap Yorumu

In Watermelon Sugar : “Tam olarak ne okudum şimdi ben?”

watermelon sugar kitap

Sizi bilmem ama ben karpuz severim. Karpuzun kendisini de, kolyesini, oyuncağını, vs.’sini de görsem elim gider. E biliyorsunuz ki hastası olduğum Harry Styles da karpuz seviyor (!), hatta şarkısı var, önerdiği kitaplar arasında da o şarkının ismine ilham verdiği söylenen bu In Watermelon Sugar kitabı var. Tabii ki Harry önerdi diye her önerdiğini okuyacak değiliz, zamanımız zaten kısıtlı ama kitabı araştırırken halen takip ettiğim sayılı edebiyat yayınlarından olan The Paris Review’da da bu kitapla karşılaşınca, şimdiye kadar adını bile duymadığım bu yazarın 1968-1970 yılları arasında bir zamanlar yazarı olma hayalini kurduğum Rolling Stone dergisinde yazdığını ve Beat Kuşağı’nın son temsilcilerinden biri olarak görüldüğünü görünce merak ettim tabii ki.

Richard Brautigan’ın diğer kitaplarını okumadım; dedim ya, bu kitaba kadar adamcağızın varlığından bile haberim yoktu. Diğerlerine de bakar mıyım şu an bilemiyorum ama yaptığım kısıtlı araştırmalara göre yazdığı dönemde (60’ların sonlarına doğru) “Hemingway’den ilham alan minimalist tarzı ve kendisinin kontrol ettiği modern tasarımlarıyla” özellikle “karşı kültür” grubunun gönlünü fethetmiş ve tabii ki kendini sevmeyenler de çok olsa da kült statüsüne yerleşmiş. Bunu böyle yazınca pek bir şey ifade etmiyor gibi görünebilir ancak In Watermelon Sugar kitabını okuduğunuzda gerçekten anlıyorsunuz ne denmek istendiğini. 70’lerin sonlarında üretimi yavaşlayan Brautigan, 1984’te, 49 yaşındayken intihar ederek hayatını sonlandırmış. Çok ama çok üzücü bir son tabii ki ancak içinde bulunduğu dünya düzenine bu kadar katlanamayan insanların sonunun böyle olması bir yandan da şaşırtmıyor ne yazık ki.

watermelon sugar yazar Richard Brautigan
Yazar Richard Brautigan

In Watermelon Sugar : Her şeyin watermelon sugar olduğu yer gerçekten

In Watermelon Sugar kitabında her şeyin (ama her şeyin) watermelon sugar, yani karpuz şekerinden yapılmış olduğu, bir grup insanın komün halinde yaşadığı iDEATH denen yerde buluyoruz kendimizi. Kiminin kendini orada nasıl bulduğunu az biraz öğrenebiliyoruz, kimininki hakkında hiçbir fikrimiz yok. Kitabın büyük çoğunluğunda da aralarındaki etkileşimi ve kendi içlerindeki çelişkileri okuyoruz. Ve her an, her yerde watermelon sugar var.

Bir yandan “Nedir bunun olayı?” diye düşünüp dururken ara ara “Acaba kafam mı güzel?” yoksa “Sarhoş muyum şu an?” diye düşündüğüm de oldu. Tam da böyle bir hissi var çünkü kitabın ve bana sorarsanız bu hissin arkasındaki en büyük sebep watermelon sugar. Bu watermelon sugar denen şeyden barınaklar da yapılmış elbiseler de sandalyeler de. Ama diğer yandan kendi kendine yaşayan da bir şey bu; kendisinin bir var oluş durumu da var elle tutulmayan ama bazen görülebilen ve her zaman hissedilebilen. Bazı yerler kopuk kopuk ve fazla kafa karıştırıcı olsa da (ya da ben salağım; o da bir alternatif) Brautigan’ın vermek istediği mesaj sonunda anlaşılıyor: insanın birilerine, bir şeylere hükmetme güdüsü ve maddi hırsları trajediyle sonuçlanıyor genelde. Bir düşünün, bu tarz hırslara kapılıp da sevdiği sevmediği pek çok insana zarar vermeyen biri aklınıza geliyor mu? Benim gelmiyor.

Bir de şöyle bir mesajı varmış kitabın: “sevdiğimiz şeyler, hayatımızın kalbinde birbiriyle yer değiştirebilir bir para birimi oluşturuyor.” Kitapta sürekli “watermelon sugar in watermelon sugar” diye bahsettiği de bu. Evet, bu da kulağa çok anlamsız geliyor ama sanırım kitaba “hoşuma gitti” puanı vermemin nedenlerinden biri de bu oldu: çoğu zaman kendimi kaybolmuş ve hiçbir şeyi anlamıyor gibi hissetsem de bazı yerler de “ah, tabii ya!” veya “öyle yaparsan böyle olur tabii” dedirtti. Yanıma almak istediğim bazı hisleri bulup çıkarabildim. Genel itibariyle oldukça tuhaf ve sürreal bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

Gördüğüm kadarıyla Türkçe çevirisi henüz yok kitabın. Olur mu bilmem ama kim çevirecekse kendisine şimdiden kolaylıklar diliyorum.

NOT: Harry’nin kitap listesinden yakında film olarak da karşımıza çıkacak olan My Policeman’ı da okudum ve çok beğendim. Yoruma buradan ulaşabilirsiniz.