Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Isabel İçin Bir Mandala

Önce, hakkında hiçbir şey bilmediğim Antonio Tabucchi ve Isabel İçin Bir Mandala hakkında kısa bir bilgi: Gördüğüm kadarıyla Tabucchi İtalya’da oldukça popüler olan bir yazar. Isabel İçin Bir Mandala da ölümünden sonra yayınlanan bir kitabı. Tabucchi, Isabel İçin Bir Mandala‘yı aslen yıllar içinde, siyah kaplı 7 ayrı kitap şeklinde yazmış ancak kitabı yayına hazırlama sürecinde hastalanmış…

isabel için bir mandala

Hikayemiz, kulağa klasik gelen, bir adamın bir kadını arayışının hikayesi. Adam, kadını ararken farklı zaman ve mekanlara seyahat ediyor. Doctor Who gibi değil tabii; arayış sürecinde duyduğu hikayeler ve ziyaret ettiği yerler var. Bunu yaparken, ortasında aradığı kadın Isabel’in olduğu bir Mandala oluşturuyor; mandalanın parçaları ise tabii ki ziyaret ettiği yerler ve onu kadına götürecek olan, kadını tanıyan insanlar. Adam, Isabel’i bulmaya çalışırken aslında bir yandan kendini de arıyor, Isabel üzerinden kim olduğunu, ne olduğunu keşfetmeye çalışıyor.

Isabel İçin Bir Mandala, gerçekle büyüyü birleştiren bir kitap. Okurken, belki de genelde yattığımda, uyku öncesi okuduğumdan, kulaklarımda anneannemin sesi vardı ve sanki o bana uyku öncesi bir masal anlatıyordu; yaşadıklarından yola çıkan, benim çocuk kalbime uygun olması için büyüyle karıştırdığı bir masal. Biraz melankoli, biraz yalnızlık, biraz arayış ve buluşla çemberi tamamlamak isteyenlere tavsiye edilir.

tabucchi--644x362

Tanıtım Yazısı:

Yıllar önce izini kaybettiği kadını bulmaya kararlı bir adam… Polonyalı şair Slowacki Wacklaw, namı diğer Tadeus gençliğinde âşık olduğu ve Portekiz’de Salazar diktatörlüğü sırasında birdenbire kayıplara karışan Isabel’in izini sürmek ister. Bunun için merkezine aradığı kadını yerleştirdiği dokuz çemberli bir mandala oluşturur; her çember, Isabel’in yaşantısının bir zaman diliminde yer almış ve onunla ilgili bilgi verebilecek kişilere götürecektir Tadeus’u.

Ne var ki çemberler daralıp merkeze yakınlaştıkça Isabel hakkında edinilen bilgiler de giderek gerçekdışı bir hal almaya başlar, her çemberle birlikte Tabucchi bizi adım adım kendi düşsel kozmosuna çeker: Romanında zamanı, varoluşu, ölümü, yaşamı ve tüm bunları “belirleyen” sınırları sorgulayıp iç içe geçiren yazar, zamanın çizgiselliğini büker; olayları, mekânları ve kişileri somuttan soyuta akıtır; yaşayanlarla ölüleri aynı solukta buluşturur. Yoksa yaşayanların değil, salt ölülerin dünyası mıdır anlatılan? Belki de, “Ölüm, yoldaki o dönemeçtir; ölmekse sadece görünmemektir.” (Tanıtım Bülteninden)

Buradan satın alın; Isabel İçin Bir Mandala – Antonio Tabucchi Bu kitapla ne içilir: Salep Bu kitapla ne dinlenir: Skrillex and Diplo feat. Justin Bieber – Where Are Ü Now ★★★ Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı. Isabel İçin Bir Mandala, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde İtalya’da eklendi.]]>