Menu
Kitaptan Filme

Isn't She Great – Jacqueline Susann'i konu alan film

Isn’t She Great‘e tesadüfen televizyonda denk geldim ve itiraf etmem lazım ki Bette Midler‘ı görünce durup izledim; konusuyla ilgili en ufak bir fikrim bile yoktu. Nitekim bir yerden sonra kafamda bir ampul yandı ve Google’a sorunca filmin gerçekten dilimize İhtiras olarak çevrilen Valley of the Dolls‘un yazarı Jacqueline Susann hakkında olduğunu gördüm.

isnt-she-great-movie-poster-2000-1020248022

Philadelphia (<3) doğumlu Jacqueline Susann’in hayattaki tek amacı ünlü olmak ve bunu yapmanın yolunun aktris olmak olduğuna inanarak bu doğrultuda epey bir çırpınıyor. Orada burada ufak tefek roller bulurken, eşi Irving Mansfield ile tanışıp evleniyor ve Mansfield onun menajerliğini de üstleniyor. Aktrislikten istediği şeyi, yani ünü, elde edemeyince oturup Valley of the Dolls’u yazıyor Jacqueline.

Valley of the Dolls’u ilk kez üniversitede okumuştum. Yayınlandığında öyle olay olmuş ki kitap artık kült kitaplar arasında yer alıyor. Konusu ise Jacqueline gibi, aktrist olarak ünü bulmayı amaçlayan üç kadının film endüstrisiyle savaşını, nasıl kullanıldıklarını, depresyondan depresyona koşarken uyuşturucu olayını nasıl abarttıklarını ele alıyor. Valley of the Dolls belki bugün yazılıp yayınlansa hiçbirimiz şaşırmazdık; hatta çok da ilgilenmeyip bir kenara atabilirdik. Ancak yayınlandığı 1966 yılında durum böyle değildi tabii…

valley of the dollsAçıkçası, Jacqueline Susann’in hayatının komedi şeklinde ele alınabileceğini hiç düşünmemiştim. Baktığınızda, evlenmek için bile kendini ünlü yapabileceğini düşündüğü bir eş seçen bu kadını bu derece şen şakrak hayal etmemiştim. Evet, ne zaman televizyona çıksa öyleymiş kendisi ama tüm bunlar bile bana ünlü olma yolunda rol yapıyormuş gibi geliyordu. Öyle midir, değil midir bilemiyorum tabii ama Bette Midler‘ın canlandırdığı karakteri, üniversitede tartıştığımız kitabı yazan kadın olarak göremedim.

Filmde, Susann’in otistik bir oğlu olduğuna ve meme kanseri olduğuna da değinilmiş. Hani bana gerçekçi gelmedi demiştim ya? Meme kanseriyle de esprilerle başa çıktığı için de olabilir. Çünkü Valley of the Dolls’da da meme kanseri olan ve hatta sonunda memelerinin alınması gereken bir karakter var. Ve birlikte olduğu adam en çok memelerini sevdiği için kadının “bebeklerim gitti” ağlayışını, kadınlığının bittiğini hissettiğini hatırlıyorum. Susann’in de bunu yazabilmesi için bir şekilde hissetmiş olduğunu düşünmüştüm hep…

Jacqueline Susann, kalbi kırık bir kadın olduğu için uyuşturucuya yönelmiş bir kadın olarak anlatılıyor hep. Isn’t She Great’teki Susann de bence bambaşka bir insandı. Nasıl Valley of the Dolls’un filmini izlediğinde beğenmedi, bu filmi izlese de bence kafayı yerdi kadıncağız.

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.