Menu
Kitap Yorumu

Jenny Jagerfeld ile tanışma: Şakalar Kraliçesi

jenny jagerfeld şakalar kraliçesi kitap yorumu zimlicious kitap blogu

Beni az biraz takip ettiyseniz çocuk kitaplarını ne kadar sevdiğimizi biliyorsunuzdur artık. (Bilmeyenler için: ÇOK!) E bir de haliyle kaç yıl süreceğini hatta ömrümün yetip yetmeyeceğini kestiremediğim Her Ülkeden Bir Kitap projem var. Her ne kadar İsveç’ten kitap okumuş olsam da Jenny Jagerfeld ve Şakalar Kraliçesi de İsveç’e eklenecek ve hem çocuk kitapları sevgimi hem de en azından İngiliz ve Amerikan olanlar dışında yazarlar keşfetmemi sağlayan ve sağlamaya devam edeceğini umduğum projemi bir araya getiriyor. E hayal kırıklığına da uğratmadı; daha ne olsun?

Jenny Jagerfeld (soy adının doğru yazılışı aslında Jägerfeld bu arada) aslında bilinen ve sevilen, ödüllü bir çocuk kitabı yazarıymış ama ben kendisini henüz yeni keşfettim tabii. Aldığı ödüllere baktığımızda da (2018’te İsveç’te ‘En İyi Çocuk Kitabı’ ödülü, sonrasında yine İsveç’te çocuk ve genç yetişkin alanlarındaki ödüllerde kısa listeye kalmış ve sonrasında da 2017’de yine İsveç’te Astrid Lindgren Ödülü) özellikle kendi memleketi İsveç’te çok seviliyor belli! Eğer siz de benim gibi çocukluğunuzda Astrid Lindgren’in Pippi Uzunçorap kitaplarını okuduysanız ve sevdiyseniz eminim Jenny Jagerfeld ve Şakalar Kraliçesi’’ni de seveceksiniz! Şimdi nedenlerine gelelim…

jenny jagerfeld şakalar kraliçesi kitap kapak domingo yayınları

Jenny Jagerfeld bir çocuğun duygusal dalgalanmalarını ele almış

Jenny Jagerfeld çocuk ve genç yetişkin kitapları yazmasının yanı sıra aynı zamanda da bir psikolog ve çocuklar, genç yetişkinler ve yetişkinlerle birlikte çalışmış. Bunun da on iki yaşında bir çocuğun iç dünyasını bu kadar berrak ve net bir şekilde aktarabilmesinde rolü olmuştur diye düşünüyorum. “Ya sen on iki yaşında çocuk mu tanıyorsun sanki?” diyenleriniz olduğunu duyuyor gibiyim: şu noktada tanımıyorum, doğru. Yeğenlerim daha çok küçük. Ama on iki yaşında bir kız çocuğu olmanın nasıl bir şey olduğunu gayet iyi hatırlıyorum! Ve şunu da söyleyebilirim ki aynı sınıfa düşmüş olsak Şakalar Kraliçesi’nin ana karakteri Sasha ile kanka olur ve bol bol dertleşirdim de kesin. Kesin! Birden fazla şeye aynı tepkiyi veriyoruz mesela; örneğin:

“Sayılar kafamı karıştırıyor. Bence matematikten daha karmaşık bir şey yok!”

sayfa 94

Her zamanki gibi kitabın konusuna girmeyeceğim ama şunu da söylemem lazım: Sasha’nın en büyük hayali komedyen olmak. Bunun için de inanılmaz çabalıyor gerçekten! Jenny Jagerfeld cidden gerçekçi, samimi ve akıllı bir karakter yaratmış. Bu süreçte hem çocuklar hem yetişkinlerle muhatap olması gerekirken tabii ki tüm yaşadıklarından, duyduklarından ve konuştuklarından hepimizin işine yarayarak, bilsek de “haklısın Sahsa’cığım!” dedirtecek dersler de çıkarıyor. Mesela:

“İnsanlar başkalarının başarılarını dinlemek istemezler. Birinin başına gelen kötü şeyleri dinlemeye ise bayılırlar.”

sayfa 112

Şimdi bu kıza kim haksızsın! diyebilir? Hiç kimse!

Jenny Jagerfeld tarafından kaleme alınan çocuk kitaplarından biri olan Şakalar Kraliçesi’ni Türkçe’ye çok sevdiğim yayınevlerinden Domingo kazandırmış. Gördüğüm kadarıyla yazarın başka kitapları da var ve umarım onlar da arayı uzatmadan çevrilir.

Tanıtım Yazısı

Annem insanları ağlatırdı. Artık hayatta olmasa da ağlatmaya devam ediyor. Bazen babamın duş yaparken ağladığını duyuyorum. Sanırım sesinin duyulmadığını düşünüyor ama duyuluyor. Bu yüzden, ağlamayı aklımdan bile geçirmiyorum. Asla! Ayrıca kimseyi de ağlatmayacağım.

Ben insanları güldüreceğim. Benim görevim bu!

Sasha 12’sine bastı:

Magnezyumun atom numarası. Annesi, bazı insanların mayasında güldürmek olduğunu söylemişti. İliklerine kadar komikti onlar. Bırakın fıkrayı, “Sütü uzatır mısın?” derken bile güldürebilirlerdi herkesi. Bir de diğerleri vardı: komik olmayı sonradan öğrenenler ve ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, asla komik olamayanlar – ki öğretmeni Cecilia bu gruptaydı. Sasha doğuştan matrak değil ama bu onun şakalar kraliçesi olması için engel de değil! Mayasındaki keder neşeye dönüşene kadar çalışmaya kararlı. Eğer birilerini güldürmeyi başarırsa, o diğer şey yok olabilir; gözlerin içinde saklanıp onları yakan ve yanaklara doğru süzülmekle tehdit eden şu gözyaşı denen şey.

Astrid Lindgren Ödülü sahibi yazar/psikolog Jenny Jägerfeld, 16 dile çevrilen ve ülkesi İsveç’te aylarca çoksatanlar listesinin tepesinde kalan Şakalar Kraliçesi’nde (Comedy Queen) zor konuları mizahla yumuşatarak dile getirebilmekteki o özel hünerini kullanıyor.

Şakalar Kraliçesi ile Kitaplık Kedisi 2021 Reading Challenge‘ın ilk maddesini de tamamladım!