Menu
Genel

John Banville'den 'Ancient Light' – John Banville's 'Ancient Light'

Ex Libris kitap kulübü olarak Ocak ayında Banville’in Man Booker ödüllü ‘Deniz‘ isimli kitabını okuduk. İlk başlarda kelimenin tam anlamıyla ‘kanırttı’ kitap ama sonuçta çok sevdim. Ancient Light’ın (Eski/Antika Işık) konusu da çok farklı gözükmüyor ancak çok merak ettim ve Kindle formatını bulur bulmaz okuyacağım sanırım.
‘Billy Gray en iyi arkadaşımdı ama ben annesine aşıktım.’ 
İyi günlerinin geçmişte kaldığını düşünen aktör Alexander Cleave, 1950’lerde İrlanda’nın küçük bir kasabasında genç bir oğlankenki kuşkulu ilişkisini hatırlar: kasaba dışındaki kırık dökük kulübedeki kaçamak buluşmalar, güneşli sabahlar ve yağmurlu öğlenlerde aşığının arabasının arka koltuğunda gizli buluşmalar. Bu hatıralarla birlikte daha keskin ve daha karanlık bir şeyler de gelir– aktörün kızının 10 yıl önceki intiharına dair anılar.
Deniz’in ana karakteri Max Madden da karısının ölümünün ardından çocukluk anılarını hatırlıyordu ve Max de bütün yaz birlikte vakit geçirdiği arkadaşları Chloe ve Myles’ın annesine aşıktı. Bakalım artık, okuyunca daha iyi görünecek benzerlik ve farklılıklar.
John Banville’s Man Booker winner The Sea was our January read as Ex Libris book club. At first, I thought it was impossible to get through the book, but I loved it in the end. Ancient Light’s subject matter doesn’t seem too different from The Sea, but I’m intrigued nevertheless. I believe as soon as I get my hands on the Kindle version, I’ll read it. 
‘Billy Gray was my best friend and I fell in love with his mother.’
Alexander Cleave, an actor who thinks his best days are behind him, remembers his first unlikely affair as a teenage boy in a small town in 1950s Ireland: the illicit meetings in a rundown cottage outside town; assignations in the back of his lover’s car on sunny mornings and rain-soaked afternoons. And with these early memories comes something sharper and much darker – the more recent recollection of the actor’s own daughter’s suicide ten years before.
Ancient Light is the story of a life rendered brilliantly vivid: the obsession and selfishness of young love and the terrifying shock of grief. It is a dazzling novel, funny, utterly pleasurable and devastatingly moving in the same moment.
The Sea’s main character Max Madden was remembering his childhood memories after the death of his wife. He too was in love Chloe and Myles Grace’s mothers, the kids he spent an entire summer playing with. These are the similarities between the two books I can see off the top of my head, and I believe both the similarities and the differences will be more obvious when I do get around to reading it.]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.