Menu
Genel

Kaçarken çok bayıksın Rabbit!

John Updike’ın Tavşan Kaç isimli kitabı, kitap kulübümüzün Mayıs ayı seçimiydi. Bu yıl ağırlıklı olarak ödüllü kitaplara odaklandık. John Updike’ın Rabbit isimli adamın hayat hikayesini ele alan kitaplarından da ödüllü olanlar var. Yazar amcamız da pek çok ödüle layık görülmüş. Açıkçası kendimi bir kez daha ‘ödüllü kitaplar neden böyle zor okunan, bunalım kitaplar oluyor?’ diye düşünürken buldum. Bu da böyle bir maceraydı deyip zamanımı çalmasına çok üzülmemeye çalışıyorum. Ancak serinin devamını okumayacağım kesin. Rabbit’e ne olduğu cidden umurumda değil.
Hikayeyi şöyle özetleyelim: Rabbit hayatından kaçmaya çalışırken burnu boktan çıkmıyor. Kendisi de, etrafındakiler de karaktersiz, insanı sinir eden ve iki boyutlu karakterler. Yazar her şeyi en ince ayrıntısına kadar tasvir etme ihtiyacını hisseden bir yazar. Rabbit daha başlarda sigara almaya diye evden çıkıp kaçmaya karar verdiğinde sayfalar boyunca nerelerden geçtiğini, benzin aldığı yerlerdeki saçma muhabbetlerini okumak zorunda kalıyorsunuz mesela. Düşünürken bile sıkılıyorum yemin ederim! Bence bu kitabı okuyup zaman kaybetmeyin. Internetten özetini araştırın, onu okuyun, kitabın ne olduğunu bilin yeter. 
Bu arada ben kitabı İngilizce okudum. Başta ‘zor okunan’ dememin nedeni de bu tasvirler. Yoksa İngilizcesi zor falan değil, rahatça okuyabilirsiniz.
]]>

4 Comments

 • DarLa
  15 Mayıs 2012 at 13:01

  ben bu kitabı bana kitap etkinliğinde çıkan Pınar’a isteği üzerine hediye etmiştim ve çok ilgimi çekmişti
  Ama şimdi senin yazın da kafamı karıştırdı…

  Reply
  • pinuccia
   15 Mayıs 2012 at 18:45

   Aynı dertten ben de muzdaribim kardeş ama kararlıyım, okuyacağım valla 🙂

   Reply
  • Simay
   15 Mayıs 2012 at 19:26

   Bende okumaya başlayınca hissedersin biter mi, bitmez mi. İlk 50-60 sayfayı seversen devamı da öyle gidiyor.

   Reply
 • servis
  16 Temmuz 2012 at 12:07

  This comment has been removed by a blog administrator.

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.