Menu
Kitap Yorumu

Katherine Rundell ‘Kâşif’ ile çocukların kalbini yeniden fethedecek!

katherine rundell kaşif kitap yorumu zimlicious kitap blogu

Katherine Rundell ilk başta Gökyüzü Çocukları isimli kitabıyla tanıştığım ve sonrasında “bu kadının beyninden daha neler çıkar acaba?” heyecanıyla takip ettiğim bir çocuk kitapları yazarı. Şimdiye kadar üzmedi de gerçekten. Hâlâ daha en sevdiğim ilk kitabı olan Gökyüzü Çocukları ama Kâşif de ikinci sıraya yerleşti diyebilirim. İlk başlarda “Eyvah! Sanırım Sinekler Tanrısı’na bağlayacak bu” diye düşündüğümü itiraf edeyim ama devamında öyle olmadığını kanıtladı. Çocuklara sorunlarla başa çıkabileceklerini, doğayı sevmeyi ve keşfetmenin heyecanlı bir şey olduğunu öğretecek bir kitap bence Kâşif.

Üçü kurgu olmak üzere toplam dört kitabını okuduktan sonra yazarın farklı yerlerde yaşamış olmasının ve kendi keşiflerinin de kitaplarına yansıdığını düşünüyorum. 1987’de, İngiltere’nin Kent ilçesinde doğan Katherine Rundell babası diplomat olduğu için on yıl Zimbabwe’de yaşamış. Rundell on dört yaşındayken ailesi Brüksel’e taşınmış. Zimbabwe’de ayakkabı bile giymediği, arkadaşlarıyla birlikte ağaçlara tırmandıkları ve yüzme yarışları yaptıkları bir dünyadan Brüksel gibi bir yere gidince büyük bir kültür şoku yaşamış tabii. İngiltere’de, üniversitede okurken ise bir kitaptan esinlenerek “rooftop climbing” denen, kişilerin yüksek binaların tepesine tırmanarak fotoğraf ve özellikle selfie çektikleri aktiviteye merak sarmış. İngilizce, orijinal ismi Rooftoppers olan Gökyüzü Çocukları’nın da bu süreçte keşfettiklerinden esinlendiği de kesin zaten bana sorarsanız.

Katherine Rundell genç okurların mutlaka okuması gereken bir yazar

katherine rundell kaşif kitap domingo yayınevi
Tam böyle depresyon hırkasıyla, battaniye altında okunabilecek bir kitap.

Gökyüzü Çocukları kitabının en sevdiğim yanlarından biri çocukların kitabın karakterlerinden birini bir şekilde evlat edinen yetişkinle olan ilişki ve iletişimleriydi. İçindeki çocuğu kaybetmemiş bir yetişkin karakter oluşturmuştu Katherine Rundell. Kâşif kitabında da yine benzer bir şey yapmış; kitaba ismini veren, çocukların uçaklarının düştüğü bölgede sonunda karşılaştıkları, uzun yıllardır orada kendi kendine, doğanın içinde yaşayan Kâşif de ilk başta umursamaz, huysuz bir yetişkin gibi görünse de o da aslında içindeki çocuğa tutunan biri. En azından bana öyle geldi – belki de Gökyüzü Çocukları’ndaki Charles karakterini çok sevdiğim ve kendimi öyle olduğuna inandırmak istediğim içindir; onu ben de bilmiyorum.

Uçakları düşen çocuklar Fred, Con, Lila ve Max ile birlikte Amazon yağmur ormanlarının içinde bir süre kaybolup içme suyu arayacak, mideniz kazınırken tarantula yiyecek, yunuslarla yüzecek, timsahlardan kaçınacak ve uzun süredir varlığından haberdar olunmayan, eski bir şehir keşfedeceksiniz. Ve tabii ki o şehri kendi evi olarak benimsemiş olan Kâşif’i. Aksi bir adam gibi görünse de çocukları umursamıyormuş gibi yapsa da hem onlara içinde bulundukları ortamda hayatta kalma konusunda önemli dersler verecek hem de evlerine dönmelerini sağlayacak. Katherine Rundell Kâşif’in ağzından okurlara da bazı dersler vermeden geçmeyecek tabii. Mesela:

Yaşayan şeyler için en büyük tehdit insandır. Bu pek gurur verici bir şey değil. […] Tüm bunların sonunu getirenler insanlar, anlıyor musun? Şehrin ve onu hem yerden hem gökten gizleyen ağaçların korunmaya ihtiyaçları var. […] Konuşabilirsiniz. Çocuklar sır tutmakta berbattır. Ve bazı bilgiler, nefes alıp veren şeyler gibi, gerçekten hassastır: Büyük özenle sahip çıkmak gerekir.

Kâşif, sayfa 214-215

Katherine Rundell kitapları ülkemizde sevdiğim yayınevlerinden olan Domingo tarafından yayınlanıyor. Önceki kitapları hakkındaki yorumlarıma da aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Daha fazla çocuk kitabı keşfetmek isteyenler de buraya tıklayabilirler.