Menu
Kitaptan Filme

Kendi rekorumu kırdım sanırım…

Perşembe akşamı eve dönerken otobüs şoförünün ani fireniyle yere uçtum. Belim sakatlanınca Cuma raporluydum ve hafta sonunun büyük kısmını dümdüz yatarak geçirdim. Şimdi halen pozisyon değiştirirken canım yanıyor ama oturabiliyorum en azından. Bu süreçte:

  • Kollar havada kitap okumanın çok zor olduğunu öğrendim. Kitabın minikliği de farketmiyor.
  • Televizyonu karşınıza alırsanız dümdüz yatarak izlenmiyor. Yanınıza alıp, kafayı yana çevirerek izlemek lazım.
  • Uzun süredir film izlemeye üşeniyordum çünkü yorgunluktan tek oturuşta bitiremiyordum. Bu hafta sonu kendi rekorumu kırmış oldum ve hepsini yazayım dedim.
Öncelikle, BBC Films, Great Expectations filmi yapmış. Kitabın 1999 uyarlaması favori filmlerim arasında, o yüzden ilk başta bir sinirlendim, “ne gerek var bir tane daha yapmaya” diye. Sonra da bu dediğimi bir güzel yuttum. Çok ama çok güzel olmuş bu versiyon– hepinize tavsiye ederim. Hele ki kitabı okuyanlar “olmuş ulan!” diyecekler. 
King of Summer da çok sevimli bir “coming of age” hikayesiydi. İki kafadar, ailelerinin baskısından bıkmış bir halde bir kaçış yolu arıyorlar. Sonunda yaz tatilini geçirmek üzere, ormanın ortasında kendilerine bir ev dikiyorlar. “Erkek olduk artık” havasındalar ama olgunlaştılar mı, olgunlaşmadılar mı izleyip görün bence.
The English Teacher‘da ise Julianne Moore, aşkı bulamamış, kitaplardakilerle yetinen bir İngilizce öğretmenini canlandırıyor. Eski öğrencilerinden biriyle karşılaşınca, çocuğun oyununu Moore’un çalıştığı okulda sahnelemek üzere hazırlıklar başlıyor. Bu film de çok sevimliydi.
Normalde sinirimi bozar Tom Cruise. Ancak bir kaç filmde tolere edebiliyorum kendisini. Rock of Ages da bu filmler arasına girdi. Broadway’de müzikalini canlı canlı izlemeyi istedim hep ama bir türlü kısmet olmadı. Filmi efsane olmuş bence. Rock ‘n Roll severler benim gibi şarkılara eşlik ede ede izleyecekler. 
Zombilerden pek hoşlanmam normalde. Warm Bodies ise izlediğim en gereksiz zombi filmiydi. Hakkında başka ne söyleyebilirim bilemedim.
Favorimi sona sakladım: Song for Marion. Yaşlı bir çift var: huysuz bir amca ve herkesin çok sevdiği karısı. Eşinin ölümünden sonra huysuz amca onun için bir şarkı söylüyor. Söyleyene kadar neler oluyor, izleyin görün! Ve mendilleri hazırlayın; ben başından sonuna kadar zırladım.
]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.