Menu
Kitap Yorumu

Kitap Aşkı aşktan anlıyor! Kitap aşıkları toplaşsın!

Kapağını ve ismini görür görmez attım bu kitabı sepete. Kaç sayfaymış, formatı neymiş, yazarı kimmiş ve nereliymiş, vs. başka hiçbir şeye bakmadım. E haliyle arkasını bile okumadım. Bu sefer böyle fevri davrandığıma hiç pişman olmadım çünkü yeni yılın ilk gününde bitirdiğim Kitap Aşkı nasıl içimi ısıttı anlatamam!

kitap aşkı kitap kapak debbie tungÖncelikle kitap hem sayfa sayısı (144) hem de boyut olarak (alışık olduğumuz yumuşak kapaklardan daha minnak) minik bir şey çıktı; tuhaf gelebilir ama bu onu daha bir sevimli yaptı. Bir de Kitap Aşkı grafik romanmış, ki benim kolay okuyabildiğim bir tür değil normalde ama içinde, her sayfada kendinizi görünce şıp diye okunuyormuş valla. Önce bir içimden “çizimler renkli olsa daha mı sevimli olurdu acaba?” diye geçirdim ama bitirdikten sonra siyah-beyaz olmasının daha iyi olduğuna karar verdim çünkü renkli olsa gözümü yorardı diye düşünüyorum. Dedim ya, grafik romanlar beynimi döndürüyor normalde; ne yapayım. Bu da döndürdü ama kafatasımdan kalpler çıkararak, daha değişik bir şekilde döndürdü!

Kitap Aşkı yaşamış, yaşayan herkes bu sayfalarda kendini görecek

Irkçısıdır, pedofilidir, transfobiğidir derken giderek daha fazla yazar, yönetmen, vs. bizi hayal kırıklığına uğratmaya ve o sevdiğimiz dünyaları kirletmeye devam ettiği için üzgün ve sinirliyim. Sonradan daha büyük hayal kırıklığı ve üzüntü yaşamamak, en azından bir yola çıkacaksam bile bir şeyleri bilerek çıkabilmek için yeni tanıştığım sanatçıları da mümkün olduğunca daha derinlemesine araştırmaya çalışıyorum. Bazıları hakkında pek bir şey bulamıyorsunuz, ona da yapacak bir şey yok ne yazık ki…

Kitap Aşkı grafik romanının yazarı Debbie Tung da Birmingham, İngiltere’den bir isimmiş. Moda Tasarımı sonrasında Bilgisayar Bilimi alanında master yapmasının ardından tam zamanlı olarak programcı olarak çalışmış. Daha sonra da hayallerini gerçekleştirmeye, yani daha sanatsal bir alanda çalışmalar yapmaya karar vererek illüstrasyonlar yapmaya başlamış. Bunu yaparken günlük hayattan, kişisel deneyimlerinden, olağan şeylerin barındırdığı güzellikten esinleniyormuş. Takıntılı olduğu şeyler arasında ise sketch defterleri, kırtasiye malzemeleri ve çay var.

kitap aşkı debbie tung illüstrasyon

Nereden esinlendiği belli oluyor

Kitap Aşkı okurları günlük hayattan ve kendi deneyimlerinden ve bize genelde olağan gelen şeylerin güzelliğinden ilham aldığını net bir şekilde görecek. Kendisinin de bir kitap kurdu olduğundan eminim mesela ve bu kitapla kanıtlayabilirim de! İçinde yalnızca sıkı kitap kurtlarının bilebileceği, kimselere hatta bazen başka kitap kurtlarına bile itiraf edemeyecekleri minik ayrıntıları yakaladıkça kendi kendime nasıl sırıttım anlatamam. Bence bu bloga yolu düşen herkes bu kitabı sevecek. Yeni yılın ilk gününde bol bol sırıtmama vesile olduğu için de kalbimde yeri ayrı olacak!

kitap aşkı yorum debbie tung

Kitap Aşkı Kitap Açıklaması

Kitap kurtları toplaşın!

Sayfaları koklamaktan zevk alan, kitapları istiflemeden duramayan, kitabevleriyle kütüphaneleri ikinci yuvaları bellemiş kitap âşıklarının hikâyesine hoş geldiniz. Okurken bolca gülecek ve “Yalnız değilmişim,” diye düşüneceksiniz.

Öyleyse hemen battaniyenizi kapıp rahat bir köşeye kurulun ve kitaplarla dolu bu büyüleyici yolculukta kaybolmaya hazır olun!

“Tung’ın çizimleri, bir kitap kurdu olmanın zevkini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Kitap Aşkı dünyanın her yerindeki kitapseverlerin kendini bulacağı, büyüleyici ve çok eğlenceli bir kitap.”

Bookish

“Kitap Aşkı kitap kurtlarını güldürecek, heyecanlandıracak ve hafif bir tebessümle kendi kitaplıklarına bakmalarını sağlayacak.”

Book Riot

“Eğer kendiniz ya da kitapsever bir arkadaşınız için esprili, eğlenceli, sizi gülümsetecek bir kitap arıyorsanız, Kitap Aşkı ihtiyacınız olan her şey.”

Sweatpants & Coffee

(Tanıtım Bülteninden)

Blogdaki diğer kitap yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.