Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap bakımı: yaptığımız çok hata varmış!

kitap bakımı nasıl yapılır zimlicious kitap blogu

Kitap bakımı : Rafa dizmek yetmez! Nadir kitaplar konusunda uzman olan Rebecca Romney, kitap bakımı için 12 ipucu paylaşmış:

1. Ayraç kullanın ama kitabın içinde uzun süre bırakmayın

Romney, kitap ayracı kullanımını destekliyor ve takdir ediyor. Ancak ayraçları kitabın içinde uzun süre bırakırsanız sayfalar üzerinde gereksiz baskı oluşturuyor ve iz bırakabiliyorlarmış.

2. Gazete kupürlerini ve selobandı kitaplardan uzak tutun

Kitap bakımı denince çoğumuz dağılan kitaplarımızı selobantla tutturmaya çalışmışızdır. Hata yapıyormuşuz! Romney, bırakın yırtık kalsın, daha iyi diyor. Kitap sayfaları arasında gazete kupürü saklamak da hiç iyi değilmiş çünkü kâğıtta çok fazla asit varmış ve iğrenç lekeler bırakabilirmiş.

3. Okurken kitap ceketini çıkarın ama bir kenara atmayın

Bu çok belli bir şey zaten; kitapların ceketleri alttaki kapağı koruyor. Ben ceketi çıkarmadan okuyanlardanım. Çıkaranlar, özenle saklasınlar ve sonradan aynen geri taksınlar.

4. Kitaplarınıza yazı yazmayın

İşte bu moralimi bozdu açıkçası; ilk sayfaya adınızı bile yazmayın diyor Romney! İlle yazacaksak da kurşun kalem tercih etmeliymişiz. Kusura bakmayın ama ben canımın istediği kalemle satır altı çizmeye ve kenarlara not almaya devam edeceğim (ki allahtan çoğunlukla kurşun kalem kullanıyordum zaten).

5. Kitaplara kibar davranın

Omurgasını kıracak kadar açmanız gerekmiyor diyor kısaca… Ben katlayıp okuyorum bazen valla. Kitabı elime aldığımda hissettiğim “okunmuşluk” da hoşuma gidiyor açıkçası.

6. Tepesinden tutup çekmeyin

Hepimiz raftan kitap alırken işaret parmağımızı kitabın omurgasının tepesine takar ve çekeriz ya? Yapmayın diyor Romney.

7. Kitap bakımı demek, toz almak demek

Kitaplarınızın tozunu almayı unutmayın tabii ki.

8. Direkt güneş ışığına maruz kalmasınlar

Bu da çok belli bir şey. Sararıp, solmalarını istemiyorsanız kitaplarınızı direkt güneş alan bir yerde saklamayın.

9. Oda sıcaklığı da önemli

Garajlara hayır! Arabalara hayır! Depolara hayır! Orta sıcaklıkta bir oda idealmiş.

10. Kitaplarınızın nefes almasına izin verin

Raflara tıkış tıkış dizmeyin diyor Romney. Doğru da diyor. Yakında kitaplarım için ayrı bir daire kiralamam gerekecek herhalde!

11. Büyük kitapları yan yatırın

Çok büyük, kalın kitaplarınızı dikey değil, yatay raflamak daha iyiymiş. Romney, abartmayın diyor ama; çok fazla kitabı üst üste istiflemeyin.

12. Küf konusu

Olur da küflenen bir kitabınız varsa onu diğerlerinden hemen uzaklaştırın! Siz kitap bakımı konusunda neler yapıyorsunuz?  

Kaynak: mentalfloss.com