Menu
Genel

Kitap kurdu olmanın avantajları

Kitapları ve kitap kurtlarını en çok seven sitelerden biri olan Huffington Post, kitap kurdu olmanın 16 temel avantajını sıralamış:

 1. Hiç bir zaman sıkılmazsınız. Toplu taşıma kullanmanız mı gerekiyor? Yanınıza bir kitap alın. Doktor randevunuz mu var? Yanınıza kitap alın. Arkadaşlarınız hiç dışarı çıkmadığınız veya sürekli kitap okumakla meşgul olduğunuz için şikayet mi ediyor? Elinize bir kitap alın!
 2. Potansiyel sevgilileri eleme konusunda kesin bir sisteminiz var. Bu, aynı zamanda bir dezavantaj da olabiliyor. Diğer her şey yolunda gitse de, “okumam ben” diyenleri hemen eliyorsunuz.
 3. Herkes tek bir tane, yüksek ihtimalle de sıkıcı olan hayatı yaşarken siz yüzlerce yaşamı deneyimleyebiliyor, yüzlerce insanın beynine girebiliyorsunuz. Bu, aynı telepati gibi ama ondan çok daha iyi.
 4. Egzersiz yaparken öğrenme fırsatını yakalıyorsunuz. Egzersiz derken, yatakta okurken 1Q84’ü havada tutabilmeyi kastediyoruz. Kollarınızın gücü mükemmel.
 5. Gişe rekoru filmler hakkında onlar daha vizyona girmeden önce konuşabiliyorsunuz. 
 6. Her durum için mükemmel bir alıntınız var. Mesela, “Kitaplar, eşsiz bir taşınabilir büyü.” – Stephen King, On Writing.
 7. Benzer bir şekilde, her durumu anlatabilecek en uygun kelimeyi bulabiliyorsunuz. Sözcük hazneniz harikulade.
 8. Size hediye almak çok kolay.
 9. Karakterlerin farklı bakış açıları sizin için bir nevi terapi; sürekli bir şekilde iyi nasihetler alıyorsunuz.
 10. Kötü hava şartlarıyla televizyon yayınının veya internetin kesilmesi sizin için sorun değil. Zaten kitap okumak istiyordunuz.
 11. İyi okurlar, iyi yazarlar.
 12. Birileriyle muhabbet başlatmak için sonsuz kaynağınız var.
 13. Evinizi nasıl dekore edeceğinize dair kafa yormanıza gerek yok; kitaplarınız bunu zaten hallediyor.
 14. O kadar çok kitap okudunuz ki kendi yaşamınızı heyecan ve drama ile doldurabiliyorsunuz.
 15. Son araştırmalar, okumanın beynin bağlılığını güçlendirdiğini gösteriyor. Okumanın sizi daha zeki yapacağı bilimsel araştırmalarla kanıtlandı yani.
 16. Dünyannın gelmiş, geçmiş diyarlarına seyahat edebiliyorsunuz. 

]]>

No Comments

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.