Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri #1: Aile toplaşmaları

kitap kurdu problemleri aile toplaşmaları zimlicious kitap blogu

Şunu her kitap kurdu bilir: okumak, özünde yalnız yapılan bir şeydir. Bu nedenle bazen bizi bir yerlere davet edenleri geri çevirip, “işim var ya, tüh” gibi bahaneler bulabiliriz. Asıl istediğimiz tek başımıza kalıp, bizi sürükleyen kitabın sonunu görebilmektir. İşte bu yüzden aile toplaşmaları da bazen kâbusa dönüşebiliyor.

Özellikle yaz aylarında, siz de benim gibi tatil için ailenizin yanına gidiyorsanız bunu iyi biliyorsunuzdur: “bu kitapları ben tatilde bitiririm ya!” diyerek bavula bol bol kitap tıkılır ama denize gittik geldik, akşam yemeğine oturduk, akraba dedikodularına düştük derken okumak çoğunlukla yalan olur. Bu da çok hızlı bir şekilde bir kitap kurdu kâbusuna dönüşebilir. Ben kendi açımdan daha şanslı gruptayım mesela. Özellikle annem ve teyzem genelde beni rahat bırakıyor elime kitap aldığımda. Ama anneannem böyle değil; sanki bir şey yapmıyormuşum da boş boş oturuyormuşum gibi gelip bir şeyler anlatmaya başlıyor. E o kadar tatlı ki ve onu o kadar az görebiliyorum ki ben de ne yapayım, bırakıveriyorum kitabı elimden. Üzülmüyorum da o anlarda okumaya devam edemediğime. Misafirler söz konusu olduğunda işler daha da karışıyor tabii. Sırf size “merhaba” demeye gelen tanıdıklar hiçbir zaman selam verip gitmez, uzun uzun oturur ve klasik “iş nasıl gidiyor?” veya “yok mu hayatında biri?” gibi sorularla hayatınızı sorgularlar. Hatta elinizde kitap olduğunu görseler bile bir şeyler anlatmaya ve tepki vermenizi beklemeye devam ederler. Hatta çok sevdiğim sitelerden Epic Reads aile toplaşmaları sebebiyle okuyamamayı ele alan eğlenceli bir video bile hazırlamış:

Farklı toplaşmalarda kendimi kitap okumak isterken bula bula bazı yöntemler geliştirdim tabii. Bunları sizinle de paylaşmak istedim; belki birilerine faydalı olur.

Aile toplaşmalarında okuyamayan kitap kurdu için bazı yöntemler

Bu yazıyı ailem ve tanıdıklarım okursa yandım gibi bir his var içinde ama çoğu zaman ortamlardan kaçıp, kitabına geri dönmek isteyen bir kitap kurdu olarak kendimce geliştirdiğim yöntemler şöyle:

  • Bavula gereğinden fazla kitap tıkıştırmayın: Özellikle ailenizle bir araya gelmek için seyahat edecekseniz, hele ki işin içinde bir yandan tatil yapmak da varsa hemen heyecanlanıp, gaza gelmemek, gerçekçi davranmak önemli. O yüzden bavula genel okuma hızınızı karşılayacak kadar kitap koymanızı öneriyorum. Mesela; ben normalde haftada bir bir kitap bitirebiliyorum. E genelde tatillerim de anca bir haftalık oluyor. Yanıma dört-beş tane kitap almak yerine bir veya iki tane alıyorum ki sonradan moralim bozulmasın.
  • Dolaşmaya çıkın: Sürekli ailemizin dibinde durmak zorunda değiliz, sevgili kitap kurdu. “Ben çıkıp bir dolaşayım” kitap okumak için güzel bir bahane. Bir saatliğine, anneannemin en sevdiği söylemle, “bir dolanıp gelebilirsiniz.” Nerede olduğunuza ve havanın durumuna göre bir bankta veya kafede oturabilir, bir bardak çay veya kahve yudumlarken o bir saatte kitabınızla baş başa kalmanın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Tuvalet ihtiyacı, size özel bir zaman dilimi: Biraz “ıyk” dedirtecek konulara giriyor olabilirim ama doğru valla. Tuvalette geçirdiğiniz zaman, en rahatsız edilemeyeceğiniz zaman. Banyosunda dergi bulunduranlardan ne eksiğimiz var, değil mi? Üç, beş, hatta tek bir sayfa bile olsa o zamanı okuyarak değerlendirebilirsiniz.
  • Biraz erken yatın: Mesela ben annemleri ziyarete gittiğimde anneannemle aynı odada, karşılıklı yataklarda yatıyorum. Işık açınca uyuyamıyor kendisi; bu da pek yararıma olan bir durum değil. Ancak normalde uykumun geleceği saatlerden biraz daha erken “ben yatıyorum” diyorum ve eğer o sıralarda anneannem de gelip yatarsa tepedeki ve baş ucumdaki ışığı kapatıp, kitaplara ataş gibi iliştirebileceğiniz okuma ışığıyla idare ediyorum. Hem odayı paylaşmak durumunda olduğunuz biri varsa o rahatsız olmuyor, hem de siz istediğiniz kadar okumaya devam edebiliyorsunuz.

Ailenin kitap kurdu olarak bilinmemiz, asosyal olduğumuz veya olmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Hem sevdiklerimizle güzel zaman geçirip, hem de sevdiğimiz okumalarımıza devam edebiliriz! He bir de dilerseniz okurlara söylenmemesi gerekenleri herkese hatırlatın, yok yere sinirler de bozulmasın.