Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 10: Yemek yerken kitap okumak

yemek yerken kitap okumak zimlicious kitap blogu kitap kurdu problemleri

Yemek yerken kitap okumak çoğu kitap kurdunun “cık cık cık” diyerek karşıladığı ama yer yer kendilerinin de yaptığı bir şey bana sorarsanız. Ben de yapıyorum aynı şeyi. Özellikle çantamda sürekli kitap taşıdığım ve tek başıma bir kafeye veya sevdiğim bir restorana oturup, yiyip içerken kitap okumak da sevdiğim bir şey olduğundan bazı kitaplarımda yemek ve özellikle kahve izleri bulunabiliyor. Kitaplarda cümlelerin altını çizenler kadar bu tür şeyleri takmayanlara da gıcık olan bir kesimin varlığının farkındayım: bana göre kitap okunmaz hale gelmediği veya sayfaları, kapağı ayrılmaya başlamadığı sürece bu tür şeyler biraz da yaşanmışlığını ve ne kadar sevildiğini gösteriyor. Tertemiz kalmayan kitaplarım genelde hep dönüp tekrar tekrar okuduğum, sürekli elime alıp kurcaladığım kitaplarım açıkçası.

Bu tür şeyler sinirinizi bozuyorsa bu yazıyı hemen terk edebilirsiniz. Ama siz de yiyip içerken okuyor veya okumak istiyorsanız kitaplarınızı mahvetmemek için dikkat edebileceğiniz şeyler var.

Yemek yerken kitap okumak: dikkat edilmesi gerekenler

Kahve-kitap ikilisinin popülerliğini göz ardı etmemiz imkânsız. Ama diğer yandan yemek yemek veya bir şeyler içmek için okuduğumuz kitaba ara vermek de yapmak istediğimiz bir şey olmuyor genelde; kitap bir sardı mı tuvalete bile onunla gidebiliyoruz; itiraf edin! İşte özellikle yemek-içmek sırasında kitaplarınızı mahvetmemek için dikkat etmeniz gerekenler:

yemek yerken kitap okumak kitap üstünde kahve yatakta kitap kahve
Kahve bardağınızı, hele ki böyle dumanlı dumanlıysa kitabınızın üstüne koymayın mesela!
Yemek seçimini iyi yapın

Çorba gibi kitabınızın üstüne şıp şıp damlayabilecek şeyler tercih etmekten kaçının. İlle de iki elle yenmesi gerekecek şeylerden uzak durun: “kitabı masaya koyup yerim yahu” diyorsanız da hamburgerin içindeki sosların masadaki kitaba nasıl damlayabileceğini bir hayal edin! Yemek yerken kitap okumak istiyorsanız dostunuz çatal bıçakla yenebilecek yemekler.

Islak mendille ellerinizi silin

Herkes yanında ıslak mendil taşıyordur diye düşünüyorum. Taşımasanız da evinizde vardır, gittiğiniz restoranlardan da kolonyalı mendil isteyebilirsiniz. Kitabınıza tekrar dokunmadan önce ellerinizi ıslak mendille siler ve kuruyana kadar da biraz beklerseniz kitaplarınızı lekelemezsiniz.

Tabağınızı koyduğunuz yere dikkat edin

Yemek yerken kitap okumak istiyorsanız en uygun pozisyon, tabağı kitapla sizin aranıza koymak. Önünüze kitabı alır, tabağı onun gerisine koyarsanız ağzınıza yol alan yemekleri sayfanın ortasında bulabilirsiniz.

Pipet kullanın

Tamam, çay-kahve içerken olmaz ama özellikle soğuk içecekler içerken pipet kullanın. Soğuk içecekler bardağın altına sızdığı için bardağı kaldırıp indirirken ne olacağı belli olmaz.

Hangi elinizi ne için kullanacağınızı seçin

Yemek yerken kitap okumak için kitabı masaya da koysanız hangi elinizi ne için kullanacağınızı baştan seçmeniz lazım. Yani, patates kızartmasını ketçaba batırdığınız elinizle kitabın sayfalarını ellemeyin!

Yemek yerken komik kitaplar okumayın

Okurken hönkürerek güldürebilecek kitaplar ağzınızdan yemek fırlamasına ve burnunuzdan içecek fışkırmasına neden olabilir (bir arkadaşımın başına geldi de oradan biliyorum). Normalde ne zaman toplum içinde kitap okurken kahkaha atsam insanlar tip tip bakıyor. Bir de ağzınızdan burnunuzdan yemek fışkırırken neler olabileceğini düşünün! İnsanların tepkilerini takmasanız bile kitabınızı mahvetme riski var, o yüzden aman diyeyim.

Kaynak: quirkbooks.com

Diğer kitap kurdu problemlerini incelemek için buraya göz atabilirsiniz.