Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 11: Kitap Dövmeleri

kitap dövmeleri zimlicious kitap blogu

Sizi bilmem ama benim için en büyük kitap kurdu problemlerinden biri kitap dövmeleri. İlk dövmemi (yanlış hatırlamıyorsam) lise birde, babama yalvara yalvara izin kağıdını imzalatarak yaptırmıştım. O zamanlar tabii dövme yaptırıyor olmak neyin dövmesini yaptırıyor olduğumdan daha önemli olduğu için katalogdan rastgele bir şey seçmiştim. Bugünkü aklım olsa onu seçer miydim? Kesinlikle hayır. Ama anısı olduğu için yeri ayrı tabii. Dövmeliler iyi bilir; ilkini yaptırdınız mı bir süre sonra, zaman zaman “yenisinin vakti geldi” diye kaşınırsınız.

Bu kaşınma bana da oluyor. Birden fazla da dövmem var. Ve ne zaman kitap dövmeleri görsem “ben de istiyorum!” diyorum. Sağa sola not aldığım, nasıl bir şey olabileceğine dair notlarım da var ama sevdiğim yazar, kitap, alıntı, vs. çok fazla olduğu için bir türlü karar verip de yaptıramadım. Hatta dövmelerim arasında hiç yazı yok henüz; ona en yakın şey kaybettiğim bir arkadaşımın anısına yaptırdığım “K” harfi ve Placebo grubunun imzaları.

Kitap dövmeleri nasıl seçilmeli?

Kitap dövmeleri seçimi konusunda hiçbir fikrim yok; dediğim gibi seçmeyi başarıp, yaptıramadım da zaten. O yüzden internetten biraz araştırdım seçenler nasıl seçmiş diye ve severek takip ettiğim Quirk Books sitesinde bir rehbere rastladım. Seçim yaparken göz önünde bulundurabileceklerinizi şöyle sıralamışlar:

Alıntı mı olsun?

Kitaplardan alıntıların kitap dövmeleri olarak kullanılması çok popüler bir uygulama. Genel olarak yapmanız gereken tek şey sevdiğiniz bir alıntıyı seçmek, hangi fontun kullanılacağına ve nereye yaptırmak istediğinize karar vermek. Hatta yanına küçük çizimler bile ekletebilirsiniz. Quirk Books, moralinizi bozacak, üzgün alıntılar seçmeyin ki baktıkça hüzünlenmeyin demiş. Bir de alıntı dövmesi yaptıran çok insan var; farklı bir şey seçmek istiyorsanız önceden ufak da bir araştırma yapın demiş. Ama işte sevdiğiniz alıntılar çok olunca hangi birine karar vereceğiniz hakkında bir bilgi yok! Benim en büyük sıkıntım bu şu an mesela.

Genel olarak kitaplarla mı yoksa belli bir kitapla ilgili mi olsun?

Kitap okuyan bir kız, üst üste dizilmiş kitapların yanında veya üstünde yatan bir kedi, kitapların renkli kenarlarının göründüğü bir kütüphane gibi çeşitli kitap dövmeleri var şöyle bir aratırsanız Google’da. Böyle bir şey de seçebilirsiniz ya da en sevdiğin kitabın kapağını, içinden bir sahneyi, bir karakter veya hikâye için önemli olan bir objeyi de seçebilirsiniz. Benim aklımda mesela hep Alice Harikalar Diyarında’nın orijinal illüstrasyonları var. Ama hepsini yaptırıp, tüm vücudumu kaplayamayacağım için en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremiyorum. Normalde de böyle kararsız bir insan değilimdir bu arada!

Seçenekler gerçekten sonsuz. Kütüphanelere gönderme yapan dövmeler var. Alıntı yaptıran, kitap kapağı veya karakteri veya en sevdiği kitabı temsil eden bir şeyler yaptıranlar var. Renkli, renksiz, yazılı, yazısız yaptıranlar var. Benim şahsen kafam daha çok karışıyor seçenekleri gördükçe ama gerçekten bir gün kitap dövmeleri furyasına katılmak istiyorum. Umuyorum bana özel, baktıkça mutlu olabileceğim bir seçenek üzerinde karar kılabilirim bir gün.

Sizin var mı kitap dövmeniz?

Şimdiye kadar ele aldığım diğer kitap kurdu problemlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.