Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 13: kitapların hissettirdiği şeyler

Sizi bilmem ama ben çoğu zaman çok fazla hissetmekle veya hissizlikle suçlanan okurlardanım. Kitapların hissettirdiği şeyler gerçek hayatıma da çok fazla yansıyor! Mesela, uzun süredir yüz yüze görüşemediğim bir dostumdan kartpostal, mektup, vs. aldığımda hönküre hönküre ağlayabiliyorum. Ya da diğer insanların gözünde “dünyanın sonu” kategorisine girebilecek bir olay gerçekleştiğinde aşırı sakin kalabiliyorum. Kriz anında sakinlik durumum biraz da mesleki deformasyon olabilir tabii ama durum bu valla.

Pek kitap okumayanların bilmediği şey aslında şu: insan doğasını keşfetmek için ille de saha araştırması yapmamıza gerek yok; kitaptan kitaba geçerken çeşit çeşit insan tanıyor, çeşit çeşit olaya tanık oluyor, çeşit çeşit hislere ve hissizliğe şahit oluyoruz. E onlardan bir derece etkilenmemiş olmamız beklenemez herhalde? Demem şudur ki, bir şey olduğunda “ben bu sahneyi bir kitaptan hatırlıyorum” dediğinizde aval aval suratınıza bakanlara aldırmayın. Emin olun ki olur da bir gün dünyayı zombiler istila ederse Zombi Savaşı‘nı okumuş bir arkadaşları olduğuna şükredecekler!

“Amaaan; okumuyorum da bir şey mi kaçırıyorum?” diyenlere de söyleyeceklerim var tabii: mutluluğu kaçırıyorsunuz! Hele ki halen atlatmaya çalıştığımız, pandemi gibi aşırı derecede kontrolsüz, mutsuz dönemlerde tam da mutlu olmanın bir yolunu ararken. Kitapların hissettirdiği şeyler her zaman kötü şeyler değil. Bustle.com da okumanın neden daha mutlu hissettireceğini anlatmış.

Kitapların hissettirdiği şeyler – biri mutluluk

Ne tür bir kitap okuyacağınız ve ne amaçla okuyacağınız size kalmış. Kimisi öğrenme odaklı bir şekilde kurgu dışı kitapları tercih ediyor. Kimi yine öğrenme amaçlı bir şekilde farklı ülkelerden yazarla odaklanıyor mesela. Kimisi de gerçeği tamamen unutmak için fantastik kitaplara yönelebiliyor. Şimdiye kadar en sevdiğiniz türün hangisi olduğunu bulamadıysanız harekete geçin ve denemeye başlayın derim çünkü bu gerçekten deneye deneye bulunan bir şey. Ve mutluluğa hazırlanın!

kitapların hissettirdiği şeyler kitap kurdu problemleri
Fiziksel olarak bir yere gitmeden seyahat edebilirsiniz

Mesela ben Her Ülkeden Bir Kitap projemle ülke ülke gezmeye başladım bile! Tabii ki farklı bir yerin havasının suratınıza çarpması, oranın kokularını alabilmek, yemeklerini yiyebilmek kitaptan okumakla aynı şeyi değil, bunu iddia etmiyoruz. Ama inanın bunları o kadar iyi aktaran yazarlar var ki koklamış, yemiş, içmiş kadar oluyor, bunun üstüne de fiziksel olarak oraya gittiğinizde tanışmanızın imkansız olacağı insanlarla tanışıyor ve hatta onların evlerine, iş yerlerine, hatta yataklarına bile girip çıkıyorsunuz.

Okumak, stresi azaltır

Kitapların hissettirdikleri şeyler arasında stres de var hikayesine göre, evet. Ama okuma eyleminin stresi azaltan bir aktivite olduğu da bir gerçek. 2009 yılında Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre okumak stresi yüzde 68 seviyesinde azaltıyor. Altı dakika boyunca okuduğunuzda kalp atışınız yavaşlıyor ve genel itibariyle de bu sağlığınıza iyi geliyor. Daha ne olsun.

Okumak, empatiyi artırıyor

Kitapların hissettirdiği şeyler arasında empatinin de olmasına şaşırmadınız inşallah. Artık biraz eskimiş bir araştırma olsa da New York’taki The New School’da yapılan araştırmaya göre kurgu dışı kitaplar okuyanlarda empatinin arttığı görülmüş. Dünyanın gerçekten birbirini anlamaya, en azından anlamaya ve kabullenmeye çalışmaya ihtiyacı var. O yüzden okumak şimdi her zamankinden daha önemli bana sorarsanız.

Okumak, gerçek hayatı kavramanızı sağlar

Ben hep şöyle diyorum: kurguyu daha çok sevmemin en önemli nedenlerinden biri daha gerçek olduğuna inanmam. Hani adama maske verirsen gerçekleri anlatıverir gibi bir laf var ya? Kurguda da aynı o durum geçerli bence. İsimler, mekanlar değiştirilmiş, olaylar tamamen uydurulmuş olsa bile özellikle hislerin tamamen gerçek olduğuna inanıyorum (yazarına göre değiştiğini de belirteyim de yanlış anlaşılmasın; beceren var, beceremeyen var sonuçta). İşte bu yüzden de kurgu kitapların hissettirdiği şeyler daha bir acayip bana sorarsanız ve gerçek hayatta karşılaştığınız şeyleri de analiz etmenize, neyin neden olduğunu, ne yapmanız gerektiğini, ne yapmanız durumunda nasıl bir sonuç alacağınızı çözmenize yardımcı oluyorlar.

Kitapların hissettirdiği şeyler gerçekten kitaptan kitaba değişiyor. Hiç beklenmedik, sürpriz hislerle karşılaştığım anlar da tanıdık bir şeyler bulup “aaaayyyyy” diye eridiğim anlar da çok kıymetli benim için. Çok ağır gelen hisler sonrasında da araya bir çocuk kitabı atmanın faydalı olduğunu gördüm mesela; olur da işinize yararsa diye paylaşayım istedim.

Şimdiye kadar ele aldığım diğer kitap kurdu problemlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Maddeler için kaynak: Bustle.com