Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 15: Online kitap alışverişi

Hepimiz kitapçı gezmeyi çok ama çok özlemedik mi? Ben özledim şahsen. Özellikle de Kadıköy’deki sahaflara girip çıkmayı, onların raflarını kurcalamayı özledim. Sokakta rahat rahat gezebiliyorken de çok fazla online kitap alışverişi yapıyordum; bu bir gerçek. Bir-iki sevdiğim bağımsız kitapçı dışında genelde gördüğüm kitapları not alıyor, eve gelince internetten sipariş veriyorum. Tabii ki sabredip de bekleyebileceğimi düşündüğüm bir kitap söz konusu ise! O an alıp çantanıza atabilmek, daha yolda açıp okumaya başlayabilmek de ayrı bir lüks. Bir yıldan fazla süredir evde tıkılı kalınca onu daha iyi anlıyor insan (bknz. ben).

Genel olarak baktığınızda online kitap alışverişi dünyanın en kolay aktivitesiymiş gibi duruyor. Hele ki benim gibi elinizde hazır bir liste varsa kısa bir fiyat karşılaştırması yaparsınız, sepeti doldurursunuz, tıklarsınız ve birkaç güne gelir kitaplarınız. Ama o işler her zaman öyle olmuyor ne yazık ki! Kargodur, vs.’dir derken her aradığınızı tek bir yerde bulabilmek de ayrı bir lüks olduğu için itiraf ediyorum ki bir dönem D&R ve idefix gibi büyük siteleri tercih ediyordum. Ama o kadar sinir bozucu deneyimler yaşadım ki tövbe ettim bir daha asla diye. O yüzden artık bildiğim ve sevdiğim, bir de takip ettiğim kitap kurtlarının tavsiyesiyle deneyip beğendiğim yerlerden şaşmıyorum.

Online kitap alışverişi yapılabilecek siteler

Özellikle Türkçe kitap satan çeşit çeşit site var ve minik bir Google araması ile hepsine ulaşabiliyorsunuz. O yüzden bir ara bana “online kitap alışverişi nereden yapıyorsun?” diye soranlara şaşırıyordum; hep konuşulanlar, bilinen siteler belli çünkü bir bakıma. Ama işte o hep konuşulan, bilinen yerlerle üst üste kötü deneyimler yaşadıktan sonra anladım insanların neden bu soruyu sorduğunu ve sormalarının neden anlamlı olduğunu… Reklamlar yalan! İndirimler çoğu zaman tuzak! Asıl kıymetli olan bizim gibi sürekli bu işleri kurcalayanların deneyimleri tabii.

Bir faydası dokunur belki diye umarak online kitap alışverişi yaptığım yerleri blogda da paylaşayım istedim. Özellikle de İngilizce kitap arayanlar çok soruyor “nereden buluyorsun bunları?” diye. Onları bulduğum siteleri de listeye dahil ettim sizin için. Siteleri, alışveriş yapmaya karar verdiğimde (veya bir anda kendimi yaparken bulduğumda; kimi kandırıyorsam artık karar veriyorum falan diyerek) açıp baktığım sıraya göre dizdim bu da bir şey ifade ediyorsa herhangi birinize.

online kitap alışverişi kitap okuma köşesi kargo zarfı kaplı raflar
pandora.com.tr

Beyoğlu’ndaki mağazaları eskiden beri en sevdiğim kitapçılardan. Son yıllarda eskisi kadar uğrayamıyordum çünkü Beyoğlu’nun eski tadının kalmadığını düşünüyorum, bu bir. Bir de ezelden beri Kadıköylü olarak uzun süredir mecbur kalmadıkça köprüyü geçesim gelmiyor artık. Her ne kadar aynı deneyim olmasa da iyi ki internet var çünkü kitap alacağım zaman ilk önce Pandora’nın sitesinde aratıyorum almak istediğim kitapları. Bunlara İNGİLİZCE KİTAPLAR DA DAHİL. Bir Amazon Prime hızında değiller ama 1-2 gün içinde elinize ulaşıyor kitaplarınız. Herhangi bir sorun olduğunda da hık gık demeden yardımcı oluyorlar. Hatta en son birine hediye kitap aldım Pandora’dan ama adresi yanlış girmişim. Telefonda hemen düzelttirdim ve gitmesi gereken yere gitmesi gereken hızda vardı.

eganba.com

Eganba’yla çok sevdiğim #bookfriend’lerimden birinin tavsiye etmesiyle tanıştım ve o gün bugündür gönül rahatlığıyla alışveriş yapıyorum buradan. Kitap alışverişi yapacağım zaman ne gibi kampanyaları var diye bakmadan geçmiyorum; güzel fırsatlar yakaladığım oldu. Bazen mesela aynı yazarın birkaç kitabını set yapıyorlar, o sayede epeydir merak ettiğim Olga Tokarczuk’un üç kitabını bir arada, uygun bir fiyata almıştım. Onlar da süper hızlı olmasa da hızlı gönderim yapıyorlar. Ama bazen bazı kitapları temin etme süreleri uzadığı için bütün sepetin gönderimini bekletme huyları var. O yüzden bir gözünüzün üstlerinde olması lazım; takip edip müdahale etmek gerekebiliyor. “Yabancı Dilde Kitaplar” kategorisinde birtakım İngilizce kitaplar var ama daha çok dil çalışmaya yönelik şeyler veya çok bilindik klasiklerin farklı baskıları. Bu siteden İngilizce kitap almıyorum, bu stokla da alacağımı düşünmüyorum ama bu bahsettiklerim işinize yarıyorsa o kategoriye göz atabilirsiniz.

kitapkoala.com

Online kitap alışverişi yaparken sokak hayvanların tedavi olmasına da katkıda bulunabileceğiniz bir site! Hatta ilk zamanlarında kendileriyle röportaj da yapmıştım; kimler, ne yapıyorlar diye meraklanırsanız o röportajı buradan okuyabilirsiniz. Sipariş verdiğiniz kitapların temin süresi genellikle 1-2 gün oluyor. Yani diğerlerine göre siparişinizin elinize geçmesi biraz uzun sürüyor ama aceleniz yok ise duruşları ve hizmet ettikleri amaç kesinlikle tercih sebebidir Kitap Koala için. Askıda Kitap ve Askıda Mama uygulamaları da var. Ayrıca elinizden çıkarmak istediğiniz ikinci el kitaplarınız da varsa Teşvikiye mağazalarına gönderebilirsiniz.

Zimlicious’ın Kitap Koala röportajı: Kitap Koala ile kitap okuyarak hayvanlara yardım edebiliriz

amazon.com.tr

Prime üyesiyseniz sipariş ettiğiniz kitap ya aynı gün akşamüstü ya da ertesi sabah elinizde olabiliyor! “Bu kadarı da şımarıklık artık” diyebilirsiniz ama bunun çok şahane bir şey olduğunu da kabul etmelisiniz. Ancak tabii ki Amazon’un stoklarını biraz daha genişletmesini umut ediyorum. Şu an istediğim pek çok kitap Prime’da çıkmıyor ve öyle olunca da, nasıl olsa bekleyeceksem de yukarıda bahsettiğim sitelerden satın almayı tercih ediyorum. Ama bazı İngilizce kitapları uygun fiyatlara bulduğumu da belirtmeden geçmeyeyim. Yalnız sepeti onaylamadan önce kontrol etmeyi unutmayın çünkü İngilizce kitaplar çoğunlukla Amazon Germany tarafından gönderilecek şekilde çıkabiliyor. O zaman da inanılmaz bir kargo parası eklenebiliyor üstüne. He olur da “ben bunu alıyorum kardeşim!” derseniz gümrüğe takılmadan, gümrük masrafı çıkmadan kapınıza kadar geliyor Amazon’un belirttiği tarih aralığında. Onu da belirteyim.

bookdepository.com

İngiltere merkezli bir site. İngilizce kitaplarımın çoğunu buradan aldım kurlar bu kadar delirmeden önce. Şimdi de almaya kararlıysam, “vereceğim parasını kardeşim!” modundaysam ve aradığım kitabı Pandora’da veya Amazon’da bulamamışsam hemen bu siteden sipariş ediyorum. Gönderim ücreti yok. Gümrüğe takılmaca yok. Siparişiniz yaklaşık bir hafta, on günde elinizde oluyor.

betterworldbooks.com

Bu da Amerika merkezli bir site. Online kitap alışverişi söz konusu olunca İngilizce ikinci el kitap madeni. Dolar bu kadar fırlamamışken elinde 100 tane fişle lunaparka atılmış çocuk modunda alışveriş yapıyordum buradan ama artık o kadar değil ne yazık ki. Yine de ikinci el reyonu oldukça geniş ve 3-5 dolara o istediğiniz kitabı bulabilme ihtimaliniz çok yüksek. Burada da gönderim ücreti yok, gümrüğe takılma yok. Ama Book Depository’ye göre kitaplar daha uzun yol geldiği için size ulaşmaları on beş günü bulabiliyor. Yeni, gıcır gıcır kitapları da satıyorlar bu arada ama 20 yerine 5 dolar olanı varken ben onlara pek bakmıyorum bile açıkçası.

Benden şimdilik bu kadar. Durumlara ve deneyimlere göre bu liste değişebilir, güncellenebilir. Siz de nerelerden online kitap alışverişi yaptığınızı paylaşırsanız da şahane olur.