Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 16: Okurken uykum geliyor

Bana genelde şöyle oluyor(du psikolojilerimiz gündem sebebiyle iyice bozulmadan önce): mesai sonrasında akşam yemeğimi yiyordum, elime kitabımı alıyordum, sonra bir bakıyordum ezan okunuyor! Sonrasında günümün uykusuz ve normalden daha yorgun geçmesi de çok rahatsız etmiyordu çünkü kitabı bitirememişsem ona geri dönmek için heyecanlanıyordum. Birkaç ay gece iki-üç saatten fazla uyuyamamanın getirdiği sıkıntılar sebebiyle son bir aydır Melatonin sayesinde uyuyorum. Bu ilacı kullandığınızda yatmanız ve uykuya hazır pozisyonda etkisini göstermesini beklemeniz gerekiyor. E ben de haliyle yatakta kitap okuyor oluyorum. O yüzden teknik olarak “okurken uykum geliyor” diyemeyeceğim ama kitaba ve o anki ruh halime göre geldiği de oluyor.

Peki okurken fazla sıklıkla uykunuz geliyorsa neler yapabilirsiniz? İşte birkaç öneri…

Okurken uykum geliyor diyenler için öneriler

Kitapların böyle bir etkisi var gerçekten; gözünüzden uyku aksa bile sabahlara kadar uyanık tutabildikleri gibi bir sayfayı bitirmeden uyuttukları da oluyor. Yukarıda da belirttiğim gibi kitap okurken uykumun gelmesi sık karşılaştığım bir durum değil. Ama özellikle siz de benim gibi uykudan önce okuyanlardansanız ve bu durumla sık sık karşılaşıyorsanız hemen uyuyakalmamanız için birkaç önerim var.

Yatarak değil, oturarak okuyun

Uyku öncesinde yatakta kitap okusanız bile uzanmak yerine yastığınızı başucunuza dayayıp, oturur pozisyonda okumanız uyuklamanızı erteleyebilir. Ben mesela normalde sadece başucumdaki ışıkla okuyorum. Ama yorgun olduğumu ve uykumun çabuk gelebileceğini hissediyorsam daha fazla ışık açıyorum ki hemen mayışmayayım. Bazı yerlerde buna alternatif olarak evin içinde gezerek okumak da tavsiye edilmiş ama ben onu hayatta yapamıyorum. Becerebileceğinize inanıyorsanız siz bir deneyin bakalım; sırf yapamıyorum diye fikri kendime saklamış olmayayım.

Yüksek sesle okuyun

Yüksek sesle kitap okumayı İngilizce’sini geliştirmeye çalışanlara da tavsiye ediyorum mesela. Bunu yaparken uykuya dalmaya pek de fırsatınız olmuyor. Ben yazarak daha iyi öğrenenlerdenim ama bazıları dinleyerek daha iyi öğreniyor. Siz de öyleyseniz hem okuduğunuz daha iyi aklınızda kalır belki.

Bir şeyler yiyin veya için

Ben pek bir şey yemek taraftarı değilim kitap okurken çünkü biliyorum ki illa üstüme bir şeyler dökerim. Ama kahvesiz yaşayamayan bir insan olarak da her an her yerde her türlü kahve içebilirim. Okurken uykum geliyor diyorsanız, bir yandan bir şeyler atıştırır veya çay, kahve içerseniz sayfaları çevirmenize ek olarak ekstra hareket etmek zorunda kalacağınız için uykuyu erteleyebilirsiniz.

Okurken not alın

Yine “ekstra hareket sayesinde uyuyakalmazsınız” mantığıyla ilerleyerek okurken not almanızı öneriyorum. Ben satırların altını çizerek okuyorum ama bazı okurların bundan hoşlanmadığını da biliyorum. Eğer not almak da zor geliyorsa o minik, renkli post-it’lerden alıp okurken ilginizi çeken, sonradan dönüp bakmak, hatırlamak isteyeceğiniz yerleri işaretleyebilirsiniz.

Tek oturuşta çok iş yapmaya kalkışmayın

Bazı okurlar kendilerine günlük sayfa hedefi koyuyor. Bu sizi motive edecekse tabii ki deneyin. Ama mesela hedefiniz günde elli sayfa ise bunu tek oturuşta yapmak için kendinizi strese sokmayın. Gün içinde 15-20 sayfa, mesai sonrası 10 sayfa, yatmadan önce de kalan sayfaları okuyabilirsiniz mesela. Olur da o gün 50 sayfadan az okuduysanız da kendinizi strese sokmayın çünkü sonuç olarak maraton koşmuyoruz ki burada; beynimizi, ruhumuzu beslemek için okuyoruz!

Siz de okurken uykum geliyor diyenlerden misiniz? Daha uzun süre uyanık kalabilmek için neler yapıyorsunuz?

Diğer kitap kurdu problemlerine de buradan göz atabilirsiniz.