Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 17: ağır kitaplar ve sırt ağrısı

Arkadaşlarım, sürekli bir şekilde çantamın ne kadar ağır olduğuna şaşırıyorlar. “Şuradan çantamı uzatır mısın?” dediğimde, kaldırmaya çalışan her kimse “Bu ne yahu; gülle gibi!” diye tepki veriyor. Mendil bile her zaman bulunmaz çantamda; itiraf edeyim. Ama çantaya kitap, defter ve kalem kutusu atmadan çıkmam sokağa. Okul yıllarımdan beri ağır kitaplar taşımakla sıkıntısı olan bir insan olmadım ve o yüzden de gelsin boyun ağrısı, sırt ağrısı, omuz ağrısı.

Yanına yalnızca cüzdanını alıp çıkabilen insanlara hastayım gerçekten. Ben bunu şimdiye kadar sadece ofiste çalışırken öğle yemeğine çıkacağımız zaman yapabildim çünkü hemen yan binaya gidiyorduk yemek yemeye. Azıcık daha uzağa gitsek yine rahat edemez, çantamı yanıma alırdım sanırım. Çanta denen şey zamanında gerçekten kolumuza takıp gezdirmemiz ve para, anahtarlar gibi yanımıza gerçekten almamız gereken şeyleri taşımamız için yapılmış. Ama mesela şu anda çantamın içine şöyle bir baktım da ağır kitaplar yok şu anda ama laptopum, şarj kabloları, ilaçlarımın falan da bulunduğu makyaj çantam, cüzdanım, iş defterim, kalem çantam, maskeler, bozuk para çantası, gözlük kılıfı, ıslak ve kuru mendil, su şişesi ve şemsiye var. Eminim pek çok insan da aynı bu şekilde dolduruyordur çantalarını ve hele ki okurlar söz konusu olduğunda kitapların ek ağırlık yapması kaçınılmaz oluyor.

ağır kitaplar sırt çantasıyla sokakta yürüyen kız

Ağır kitaplar taşımaya alternatifler var mı

Pandemi sayesinde eve tıkıldığımızdan son bir yıldan fazla süredir kitapları daha çok salonla odam arası taşıdım açıkçası. Ancak ofise gidip geldiğim zamanlarda ağır kitaplar taşımaya kendimce bir alternatif bulmuştum. Bunu, kalın ve ağır bir kitap okumaya başladığımda yanına bir kitap daha ekleyerek ev ve yol kitaplarımı ayırarak başarmıştım. Normalde de zaten aynı anda birden fazla kitap okuduğum oluyor. Bazen kafam karışır mı diye tırsıyorum, evet ama birbirine benzemeyen şeyler seçtiğimde bu sıkıntı da ortadan kalkıyor. Özellikle siz de benim gibi toplu taşıma kullanıyorsanız ağır kitaplar sadece taşırken sırt ve omuz ağrısına yol açmakla kalmıyor, taşıtta açıp okumaya kalktığınızda bileğiniz ve parmaklarınız bir süre sonra inanılmaz acıyor ve kitabı düşürmeyeceğim derken dengeniz de bozuluyor. Ben şahsen elimde ince bir kitap veya e-reader olduğu zaman toplu taşıtlarda ayakta durmam gerekse de (ki genelde oturamıyorum) daha rahat bir şekilde kitap okumaya devam edemiyorum.

Ağır bir şeyler taşımaktan kaynaklı ağrıların en basit çaresi çantanızdaki fazlalıkları atıp, ağırlığını azaltmak tabii ki. Ama şimdi çantama tekrardan, “içinden ne çıkarabilirim?” diye baktığımda şemsiye dışında çıkarabileceğim bir şey bulamadım. Eğer siz de bu haldeyseniz, pek çok sağlık uzmanı omuz çantaları yerine sırt çantası kullanmanızı öneriyor çünkü böylece ağırlık omuzlarınıza eşit dağılmış oluyor. İlle omuz çantası kullanacağım diyorsanız da sürekli aynı omzunuzda taşımamanızı, ara sıra omuz değiştirmenizi öneriyorlar. Ben mesela uzun süredir özellikle bilgisayar taşımam gerektiği günlerde sırt çantası kullanıyorum şahsen.

Ağır kitaplar ve ağır çantalar ağrılara yol açabiliyor, bu bir gerçek. İşin kitap kurdu geyiği kısmı bir yana, eğer devam eden ağrılarınız varsa tabii ki lütfen doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin!

Diğer Kitap Kurdu Problemleri’ni buradan inceleyebilirsiniz.