Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri #2: Ödünç kitap vermek

ödünç kitap vermek zimlicious kitap blogu

Kitap Kurdu Problemleri serisinde Aile Toplaşmaları sonrasında sıra bana şahsen çoğu zaman büyük dert olan bir konuya geldi: ödünç kitap vermek. Beni az çok takip edenler öğrenmişlerdir artık: ben, kitapları okurken tükenmez kalemle satırların altını çizen, kenarına köşesine not alan, yanımda kalem yoksa da o sayfayı kaybetmeyeyim diye kenarını kıvıran okurlardanım. Ancak biri bana kitap ödünç verdiği zaman ona gözüm gibi bakar, tertemiz geri veririm; başına bir şey gelecek diye aklım çıkar. Zaten başkasının kitabını alıp okumayı da sevmem. Olur ki seversem diye kitaplığımda dursun, benim olsun isterim.

Kitap kurdu problemleri arasında sayılabileceklerden biri de herkesin böyle olmaması. Bu nedenle birkaç arkadaşım dışında ödünç kitap vermek uzun zamandır uzak durmaya çalıştığım bir konu. Üstüne çay, kahve dökerler, ceplerinde taşıyıp kapağını bükerler veya yırtarlar diye korkarım (hemen ‘paranoyaksın’ demeyin, Kadıköy-Beşiktaş vapurunda kitabını okuduktan sonra montunun cebine tıkıştıran çok insan gördüm). Ama en kötüsü geri getirmemeleri riski. Haklarını yemeyelim şimdi; geri getirmeyenlerin çoğu “oh ne güzel çaldım” kitabı diye düşünmüyor tabii. Genellikle unutuyorlar ya da bir şekilde kaybediyorlar. Ama o da büyük sıkıntı…

Not: Ödünç kitap vermek derken bunun almak kısmı da var tabii. Ve ben şu an fark ettim ki bir arkadaşımın The Goldfinch kitabı hâlâ bende. 1) Hemen okuyamayacağımı söylemiştim; 2) Unutmayayım ve karışmasın diye benim kitaplarımdan ayrı bir yerde duruyor; 3) Kendisi sık sık gördüğüm birisi ve bir süre daha okuyamazsam “sen al bunu da ben okuyabileceğim zaman yine isterim” diyeceğim.

Ödünç aldığınız kitabı bu amca gibi okumayın mesela…

Ödünç kitap vermek: ödünç alacaklar için 5 kural

Önce şunu bir aradan çıkaralım: ödünç kitap vermek ve bunu yaparken de kütüphanecilik oynamak isteyenler için sağda solda farklı ürünlerini gördüğünüze emin olduğum Knock Knock markasının Personal Library Kit diye bir ürünü var. Sağa sola kitap verirken bununla kayıt tutabilirsiniz.

Kitap ödünç alanlar için ise 5 altın kural şöyle:

 1. Zamanlı bir şekilde geri verin: Yukarıda da bahsettiğim gibi en büyük sıkıntı ödünç kitap vermek durumunda kitabı geri alamamak. Zamanlı bir şekilde okuyup geri vermeye çalışın. Benim gibi okumanız uzun sürüyorsa veya ödünç aldığınız kitaba bir türlü sıra gelmiyorsa da sahibini ara ara bilgilendirin ki içi rahat olsun.
 2. Kitaba gıda ve sıvı yaklaştırmayın: Lütfen ödünç aldığınız kitabın üstüne yemek veya kahve veya çay dökmemeye özen gösterin.
 3. Kitaba iyi davranın: Herkes benim gibi değil mesela; kitaplarının içine bir şey yazmayanlar, sayfaların kenarlarını veya kitabın gövdesini kıvırmayanlar çok var. O yüzden başkasının kitabını okurken bunlara dikkat edin.
 4. Başkalarına vermeyin: Siz de birilerine ödünç kitap vermek isterseniz kendi kitaplarınızdan verin; başkasından ödünç aldığınız kitabı vermeyin. İlle de vermek istiyorsanız da önce sahibinden izin alın ki kitabının nereye gittiğini bilsin. Ama bana sorarsanız vermemek daha iyi.
 5. Kitabın başına bir şey gelirse sorumluluk alın: Birinden ödünç aldığınız kitap kaybolabilir, üzerine bir şeyler dökülebilir, her an her şey olabilir; sonuçta şu hayatta başımıza ne zaman ne gelecek bilmiyoruz. Böyle bir durumda ödünç aldığınız kitabın yeni bir kopyasını satın alarak sahibine hediye edin. (Umarım hiçbir kitap kurdu ilk baskıları ödünç vermeyi düşünmüyordur, amin.)

Siz insanlardan kitap ödünç alıyor musunuz? Ya da onlara kitaplarınızı ödünç veriyor musunuz?

3 Comments

 • Zahide Turhan
  3 Mart 2015 at 10:37

  ben de kimseye kitap vermeyi sevmediğimden kimseden istemem;en fazla adını alır satın alırım.İlk başlarda birçok kitap heba olduğu için artık çok kesin bir dille hayır diyebiliyorum:) Ama sonra fazla tepki gösterdiğimi düşündüklerime o kitabı alıp hediye ediyorum.

  Reply
  • Simay Yildiz
   3 Mart 2015 at 11:34

   İstedikleri kitabı alıp hediye etmek de çok iyi fikirmiş! 🙂

   Reply
 • Meryemana Keskin
  11 Mart 2015 at 15:43

  bu sene ev taşıdım ve üniversiteden beri gözüm gibi baktığımı düşündüğüm kitaplığımdan tamı tamına 57 kitabım kayıp!!! kardeşime bile vermiyorum artık kitaplarımı 😀

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.