Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri #3: Ne okusam acaba şimdi?

ne okusam kitap seçimi

Bir kitabı bitirdikten sonra kendinize hemen ne okusam diye soruyorsanız parmak kaldırın! Bazen, bazı kitapların etkisinden kurtulmam uzun sürebiliyor; ayları hatta yılları bulabiliyor. Bazıları ara ara, sürekli aklıma düşüyor. Hani bir sürü kıyafeti olup, yine de “Ay ne giyeceğim ben? Hiçbir şeyim yok!” diye hayıflanan kızlar vardır ya? Ben de onların kitap versiyonuyum sanırım. Biri bitti mi hemen ne okusam moduna girerek başlıyorum kitaplığı dolaşmaya…

Daha yakın zamanda ayıklamış olmama rağmen yaklaşık bin kitap var şu anda kitaplığımda. Kendini tutamayıp bir yandan sürekli yeni kitaplar alan bir okur olduğumdan da beş-altı yıl hatta belki daha bile öncesinde aldığım ama hâlâ okuyamadığım kitaplarım da var bolca. Şimdiye kadar kendi çapımda listeler yapmayı da denedim ama onu hiç beceremedim; hatta sırf bu yüzden bu yılki planım “plansızlık” mesela. Tabii bunların hiçbiri ne okusam derdime deva olmuyor ve ben kendimi her seferinde raflarımdaki kitapları okşayarak, “şimdi ne okusam” diye düşünürken buluyorum.

Ne okusam derdine deva listelerim var!

Eski yöntemim şöyleydi: kitaplığımda olup da uzun süredir aklımda olanların bir-iki sayfasını ayaküstü okuyup, içimdeki ses “devam et” diye fısıldadığında alıp devam ediyordum. Ama “Kitap okuyamıyorum” diyenlere mentalfloss’tan 8 öneri başlıklı yazımı hazırlarken orada görüp de uygulamaya başladığım bir yöntem daha çok işime yarıyor:

Bir kitaba baş koymadan önce 69’uncu sayfayı okuyun

Başlığı ilk gördüğümde inanılmaz saçma geldi ama evet, öyle diyor mentalfloss. Hatta mentalfloss da değil, John Sutherland isimli bir İngilizce profesörü öneriyor bunu. Neden 69 olduğunu anlamadım ama işin özü şu: 69’uncu sayfa size hitap etmiyorsa, merakınızı, heyecanınızı depreştirmiyorsa o kitabı hemen elinizden bırakın.

Bu yöntemi size şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer halihazırda okumanızı bekleyen kitabınız yoksa, bir kitap alışverişi lazımsa da en klasik yöntemlerden biri sevdiğiniz kitapçıların Çok Satanlar, Yeni Çıkanlar gibi bölümlerine göz atmak gördüğüm kadarıyla. Ben mesela ne okusam derdime deva olarak yeni kitap almaya karar verdiğimde ya güvendiğim arkadaşlarımın önerdiği kitaplara yöneliyorum ya da sevdiğim yazarlara, türlere benzer neler var diye bakmak için “büyülü gerçekçilik kitap” gibi aramalar yapıyorum. Google’a sora sora çok değişik şeyler bulunabiliyor gerçekten!

Bunlara ek olarak belki birilerine yardımcı olur diye listeli yazılarımı da derledim sizin için:

Siz ne okusam dediğinizde nasıl bir yol izliyorsunuz? Faydalı önerileriniz varsa heyecanla bekliyorum.