Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 4: Yürüyerek okumak

yürüyerek okumak belle güzel ve çirkin

Yürüyerek okumak benim becerebildiğim bir şey değil. En fazla salon-tuvalet veya salon-mutfak arası yürürken okumaya devam edebiliyorum. Ne zaman yolda okuyarak yürüyen birini görsem “vay be!” diyorum kendi kendime. Çünkü ben beceremiyorum, olmuyor. Kitap Kurdu Problemleri arasında benim için en büyük olanı bu yürüyerek okumak meselesi…

Şimdi dürüst olmak lazım, çok fazla yürümüyorum da aslında. Üşeniyorum, o ayrı, ama bir de boş boş yürürken sıkılma durumu var. Genelde ya müzik dinliyorum ya da sesli kitap dinlemeye çalışıyorum ama okuyarak yürüyebilsem daha çok yürüyebilirim gibi geliyor çünkü hele ki elimdeki kitap beni içine çekmişse zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Sevdiğim sitelerden bookriot.com, yürürken yapılması ve yapılmaması gerekenleri listelemiş bunu denemek isteyenler veya benim gibi denemeye devam edenler için.

Yürürken okumak: yapılacaklar ve yapılmayacaklar

Yürürken okumak isteyenler için yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi şöyle:

Toplum içinde yürüyerek okumayın

Özellikle elindeki kitaba daldığı zaman etrafında ne olup bittiğinin pek de farkında olmayan okurlardansanız toplum içinde, kalabalık ortamlarda yürüyerek okumayın. Kaldırımlar özellikle tehlikeli (kaldırımdan yürümeme rağmen kaç kez motosiklet çarpacaktı sayamıyorum bile artık) ve hele karşıdan karşıya geçmeniz gereken durumların olması daha da tehlikeli. Ben deneylerimi parktaki yürüyüş parkurunda yapıyorum mesela. En kötü ihtimalle yavaş yürüyorum diye küfür yerim ama hızlı yürüyenler sollayıp geçerler.

Volta atarak okuma kararınızdan emin olun

Yürürken okumak bir anda volta atma durumuna dönebilir. Elindeki kitaba gömülmüş, gözünü ayırmadan okuyan birinin ayakta, hareket ediyor olması insanlara tuhaf gelebilir. Düşündüğünüz zaman tuhaf da zaten aslında ama tuhaf olması, yapamayız anlamına gelmiyor!

İnsanları gıcık etmeyin

Yalnız yaşamıyorsanız sürekli kalkıp ortalıkta dolaşmanız insanları gıcık edebilir. Mesela, siz bilgisayar başında oturmuş yazı yazmaya çalışırken ev arkadaşınızın zırt pırt yerinden kalkıp odanın bir ucundan öbürüne gidip gelmesi herkesi gıcık eder bence. O yüzden birileriyle aynı ortamı paylaştığınız durumlarda dikkatli davranın.

Yumuşak kapaklı kitapları veya e-okuyucuları tercih edin

Kitaplar ağır objelerdir. Her kitap kurdu okurken bileklerinin nasıl ağrıdığını, kitabı tutuş şekline göre parmaklarının nasıl kitlenip uyuştuğunu çok iyi bilir. Bu acıları minimuma indirmek için, kitabı göbeğinize dayayamayacağınızı da göz önünde bulundurarak hafif kitapları tercih edin.

Genç Yetişkin kitaplarına odaklanan Epic Reads web sitesi ise bu konuyu ele alan bir video hazırlamış. Şunu da belirteyim, videodaki ilk kız kadar da kötü değilim bu konuda: yürüyerek okumak evin içinde çoğu zaman hiçbir yere takılmadan yapabildiğim bir şey. Ancak yolda yürürken okumaya kalksam aynı videodaki insanlara benziyorum. Odaklanamıyorum da; o ayrı. Siz okuyabiliyor musunuz yolda yürürken?

Buyrun, video burada: