Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 6: Çok okumak zararlı mı?

çok okumak kitapçı kitap kurdu problemleri zimlicious kitap blogu

“Çok okuyorsun!” cümlesini bütün kitap kurtları çok kez duymuşlardır, hem de çok okumak suçmuş edasıyla söylenir bu nedense. Çok gezen, çok kıyafet alışverişi yapan, çok film izleyenlere “ooooo” deniyor da biz neden suçlanıyoruz pek anlamış değilim. Ama tabii meraklı bir insan olarak “her şeyin fazlası zarar” teorisi çok okumak için de geçerli mi, araştırdım…

Farklı kaynaklarda denk geldiğim bilgilere göre zararlı olan çok okumak değil, neyi, nasıl okuduğunuz. Bunun da iki temel türü var: 1) Eğlence için okumak (Recreational Reading), 2) Amaçlı okumak (Intentional Reading). Eğlence ve rahatlama da oldukça önemli amaçlar olabileceğinden bu ayrım ilk başta biraz saçma geldi bana ama asıl seçtiğinizin kitabın “beyninizi ne kadar yediğini” ayırmaya çalışmışlar. Eğlence için okurken rahat rahat, beynimizi bilgiyle doldurma endişesi olmadan okuyoruz mesela. Amaçlı okumak söz konusu olduğunda ise bir şeyler öğrenmeye odaklı okuyoruz, okuyacağımız kitabı da bu amaç doğrultusunda seçiyoruz. Çok okumak, amaçlı okumaları abarttığımızda zararlı bir şey olabiliyormuş: aynı akıllı telefonların belli bir kapasitesi olduğu gibi beynimizin de kapasitesi belli olduğundan çok fazla bilgi yüklediğimizde hata verebiliyormuş.

Durum böyleyse bunun sırf kitaplarla sınırlı kalmadığını düşünüyorum. Çok okumak beynimizi aşırı doldurmak açısından riskli ise herhangi bir şeyi fazla yapmak (çok film izlemek, çok dizi izlemek, tiyatroya çok gitmek, çok konser izlemek, vs.) da aynı riski taşıyor gibi duruyor. Albert Einstein bile şöyle demiş:

Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.

Albert eınsteın

Çok okumak zararlı olamaz ya!

Ben şahsen okuma tarzımın bu tür bir neyin yanmasına yol açmayacağını ve hatta daha öğrenilecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Benimki ayda 100 kitap okuyan çılgınlara göre çok okumak da sayılmıyor belki ama az da değil. Her kitaptan her şeyi değil, farklı şeyleri öğrendiğimi düşünüyorum: yeni bir kelime, bir noktalama işaretinin farklı kullanımı, çok bilinen bir hissin farklı bir tasviri, popüler şehirlerden birinin bilinmeyen yönleri, hiç bilinmeyen bir iş kolunun ayrıntıları, vs. Çok okuyup da daha -de’yi -da’yı ayıramayanlar asıl risk kategorisi bence.

çok okumak kitapçı

paperfury.com’un çok okumak ve zararları listesi bana daha mantıklı geldi:

Düşünme alışkanlığı geliştiriyorsunuz

Bir şey okursanız, beyninize bazı bilgiler aktarırsanız onlar üzerinde düşünmeniz gerekir. Ne kadar kötü bir şey, değil mi? Stresli olduğu bir gerçek, o ayrı. Düşünmeyen insanları gördükçe sinir oluyorsunuz çünkü.

Fikir sahibi olma riski taşıyorsunuz

Bir şeylerin üzerinde düşünmek, doğruları, yanlışları tartmak çok tehlikeli. Aman ha!

Kitaplar, sizi günlük sorunlar hakkında tutkulu olmaya zorlar

Kitaplar, kurgu ve gerçeği birleştirmekte başarılı olduğundan dragonlar kasabayı yaktı derken bir bakmışsınız ayrımcılık, LGBTQ hakları, şiddetin normalleştirilmesi, savaşlar gibi gerçek sorunlar hakkında gerçek hisler geliştirmeye başlamışsınız. Terbiyesizlik!

Güvenliğiniz ve sağlığınız tehlikede

Çok okumak çok kitap almayı da gerektiriyor. Raflarınız devrilebilir, üst üste dizdiğiniz kitaplar kafanıza inebilir. Güvenliğiniz ve sağlığınız gerçekten tehlikede!

Okunacak kitaplar listeniz sizden izin almadan büyür

Kitap kitabı çeker, merak merakı açar ve bir bakmışsınız okunacak kitaplar listeniz almış başını gitmiş. Kitaplar böyle böyle sizi ele geçirir. Tehlike çanları çalıyor!

Uykusuzluk çekersiniz

Bir kitap sizi içine çekti mi hayatta bırakmaz; aç, susuz, uykusuz kalmanızı umursamaz. Elinizdeki kitabı uykudan önce bitirmeyi başarsanız bile üstünde düşünmeye devam edeceğiniz için kolay kolay uyuyamazsınız.

Bütün arkadaşlarınız ölecek

Kurgu arkadaşlarınızın her zaman ölüm riski var. Kanka olduğunuz veya aşık olduğunuz karakterlerin ölümüne tanık olmak hiç ama hiç hoş bir deneyim değil – Harry Potter’cılar çok iyi anlar beni!

Para konusunda kötü kararlar verirsiniz

Mesela, “50 liraya 1-2 kitap alabilecekken yeni bir tişörte kimin ihtiyacı var?” Ya da “yemek yemeye gerek yok; kitap alıp ruhumu beslerim.” Bu tür hesapları yapmadığınızı iddia ediyorsanız ya yalancısınız ya da kitap kurdu değilsiniz.

Küçük görünen ama büyük krizler yaşarsınız

Mesela:

  • Serideki tüm kitaplarım aynı boyutta mı?
  • E-kitap mı, baskı mı?
  • Çok açım ama yemek yerken okusam mı? Ya kitabıma dökersem?
  • Bu çantayı çok beğendim ama kitaplarımı taşır mı?
  • Kitaplığım doldu; ne yapacağım şimdi?

Gerçekte var olmayan kişi ve yerlere aşık olacaksınız.

Bknz. Hogwarts. Bknz. Mr. Darcy. Daha da bir şey demiyorum.

Peki sizce çok okumak zararlı mı?

Diğer Kitap Kurdu Problemleri için buraya tıklayabilirsiniz.