Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 8: Yanında kitap taşımak

kitap taşımak kitap kurdu problemleri rory gilmore kitap okurken

Kitap Kurdu Problemleri bitmez! Rory Gilmore’un yaptığı gibi lise mezuniyetime yanımda kitapla gitmedim tabii ama onun dışında her zaman, her yere kitap taşıyan tiplerdenim ben de. Çantamda mutlaka bir kitap olur ve genelde çantalarımı da kitap taşıma kapasitesine göre seçerim satın alırken. Çünkü taşıyanlar bilir, kitap taşımak kolay iş değildir! “Kitap okumaya zamanım yok” bahanesini kabul etmiyor, her fırsatta, her an, her yerde mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum. Şimdilerde bu lanet olası virüs yüzünden mecbur kalmadıkça evden çıkmamaya özen gösteriyorum ama İstanbul gibi kalabalık, 20 dakikalık yolu 1,5 saatte gittiğiniz bir şehirde yaşadığınızda kitap taşımak kaçınılmaz oluyor bir yandan da.

Normalde bu durum kimsenin umurunda olmuyor; farkına bile varmıyorlar. Ancak yanımdaki kitabın kalınlığına göre çantam tepki çekebiliyor: mesela, oturduğumuz restoranda çantamı sandalyeye koymuşsam, arkadaşımdan uzatmasını istemişsen, kaldırdıkları anda “Bu ne yaaaa? Taş mı taşıyorsun?” gibi sorular gelebiliyor. E genelde çantamı taşımayı tercih ettiğim sağ omzum da sık sık ağrıyor tabii. Ama kitap taşımak işini en çok bozanlar hiçbir çantaya sığmayan boyuttaki kitaplar!

Bu sorun Kindle ve yakın zamanda geçiş yaptığım Kobo gibi cihazlarla çözüldü aslında tabii. Ancak yere düşüreceğim, bir yerlere çarpıp kenarını köşesini kıracağım diye korkuyorum ve haliyle onları yanımda taşımak daha bir geriyor beni. O yüzden omzum düşene kadar baskı kitap taşımaya devam edeceğim sanırım. “Ne gerek var canım yanında kitap taşımaya?” diye soranlara da cevabım var tabii.

Hermione Granger da kitap taşımak denince akla gelen ilk isimlerden 🙂

Yanınızda kitap taşımak için mantıklı nedenler

Denk geldiğim bir medium yazısına göre kitap taşımak için en mantıklı, konunun özeti olabilecek neden şu: bir süre yanınızda taşırsanız elbet bir şekilde okursunuz! Aynı yazıda sıralanan diğer nedenler de şöyle:

İnsanlar her zaman toplantılara geç kalır

Bunu onaylayacak çok fazla kişi çıkacağına inanıyorum. Bir de benim gibi, toplantıya geç kalma korkusuyla gerekenden erken gidenler var mesela az da olsa. Hani bazılarınız “kitap okumaya zaman bulamıyorum” diyor ya? Alın size zaman! Birini beklerken telefonunuzda Instagram’ı, Facebook’u bitirmek yerine birkaç sayfa kitap okuyabilirsiniz rahatlıkla. Hele bir de yakınlarda kahveci varsa değmeyin keyfinize! Yanınızda kitap taşımak ve birkaç sayfa okuma yapmak böyle durumlarda sinirlerinizi de yatıştırıyor, inanın.

Buzları eritir

Özellikle yeni biriyle buluşacağınız zaman elinizde kitap gördüklerinde illa ki “aaaa, ne okuyorsun?” sorusu geliyor. Bu da özellikle sohbet başlatma sıkıntısı olanlarına imdadına koşacak bir buz eritme yöntemi olabilir. Devamı nasıl gelir bilemeyiz tabii; tamamen karşınıza çıkacak kişiye bağlı. Ama bakarsınız (hayal kurmak serbest sonuçta) o da kitap taşımak konusuna uzman biridir ve kitap muhabbeti böylece uzar gider.

Daha huzurlu ve sosyal olursunuz

Yolda Candy Crush oynarken telefonunuzun çekmemeye başladığını bir düşünsenize? Ya da bir Tweet atmaya veya Instagram’a resim yüklemeye çalışırken? Kesin delirirsiniz, sinirlenirsiniz. E e-postalarınıza baksanız zaten delirmemeniz imkânsız. Kitap taşımak bunun da önüne geçmenize yardımcı olabilir. Sosyalleşme kısmında çok emin değilim tabii çünkü özellikle yolda sosyalleşen bir tip değilim. Genellikle telefonumda müzik açıp elimdeki kitaba gömülmeyi tercih ediyorum. En azından yolda geçirdiğim süre benim oluyor; iş güç yapmaya kalksam zaten yapamayacağım (ki metrobüste laptop açmışlığım ve bülten göndermişliğim bile var).

Elbet bir kitap bitirirsiniz

Kitap taşımak kendinizi o kitabı okumaya itmenize de yardımcı olur. Bir gün biri toplantıya mı geç kaldı? Baktınız beş sayfa okumuşsunuz. O gün trafik normalden fazla mı sıkıştı? Bir bakmışsınız bir bölüm bitmiş. Hem böylece yorgun argın eve vardığınızda kitap okumaya üşenip filmlere, dizilere düşerseniz “bugün hiç okuyamadım ya” vicdan azabından da kurtulmuş olursunuz.

Başta da belirttiğim gibi kitap taşımak kolay iş değil. O yüzden ben artık çok ağır kitapları ya e-okuyucudan okuyorum ya da evde olduğum zamanlarda. Bunun da bahane olmaması lazım tabii çünkü çantanıza hatta cebinize sığabilecek boyutta çok şahane kitaplar var!

Diğer Kitap Kurdu Problemleri için buraya tıklayabilirsiniz.