Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap Kurdu Problemleri 9: Aynı Boyda Olmayan Kitaplar

Aynı boyda olmayan kitaplar yüzünden gözü seğiren kaç kişiyiz? Bence çok kişiyiz ne yazık ki. Farklı türlerde, farklı yayınevlerinden çıkan kitapların mesela farklı boyutlarda olması yine bir derece kabul edilebilir bir şey. Ben mesela genelde yazara göre diziyorum genelde kütüphaneme. Ama aşağıdaki Joan Didion rafımda gördüğünüz gibi aynı yazarın kitapları bile farklı boyutta olduğu zaman biraz sinir basıyor. Raflarımın geneli böyle olduğu ve bütün duvarı kapladıkları için çok rahatsız etmiyor ve hoş görünüyor diye düşünüyorum ama dar bir alanda bu olsaydı sinir olurdum kesin.

aynı boyda olmayan kitaplar kitap kurdu problemleri zimlicious kitap blogu joan didion raflar kitaplık
Joan Didion Kitaplarım

Aynı boyda olmayan kitaplar için çözümler

Aynı boyda olmayan kitaplar için aynı boyda olmayan raflar yaptırmak en etkili çözüm gibi görünüyor ama… Bence ama’sı var valla. Hadi elimdeki kitapları derledim, boya göre düzenledim, ona göre raf yaptırdım diyelim. Sonradan (ki yüksek ihtimal rafların takıldığı gün veya hemen ertesi günden başlayarak) aldığım yeni kitaplar ne olacak? En fazla kitabına sahip olduğum yayınevi olduğundan Can Yayınları’nın ayrı rafları var mesela. Ama aşağıda gördüğünüz gibi beyaz kapakları bıraktıklarından beri onların kitaplarının bile boyları birbirini tutmuyor!

aynı boyda olmayan kitaplar kitap kurdu problemleri zimlicious kitap blogu can yayınları raflar kütüphane
Can Yayınları raflarımdan biri

Can Yayınları rafım ve cep boy kitaplarım dışında ben yine ısrarla yazar adına göre diziyorum kitaplarımı. Kütüphanemin olduğu duvar girintili çıkıntılı ve hafiften de yamuk olduğu için pencere kenarına doğru olan raflarım daha derin ve cep boyu kitapları da diğerlerinin önüne dizmiş durumdayım şu anda. (Çünkü yer sıkıntısı her zaman var tabii.) Onun dışında neler yapılabilir diye ufak bir araştırma yaptığımda da perfectbookshelf.eu sitesinde işe yarayabilecek bilgiler buldum. Benim için artık geç ama belki aynı boyda olmayan kitaplar derdine çare arayanlara deva olur.

Belçikalı bir firmadan Euro üzerinden raf satın alamayız tabii ama bazı faydalı ölçüler paylaşmışlar kendi marangozuna yaptırmak isteyenlerin işine yarayabilecek.

Küçük raf22 cm yüksek, 17 cm derinPaperback kitaplar, defterler, CD’ler
Orta boy raf25 cm yüksek, 17 cm derinRomanlar, seyahat rehberleri
Büyük boy raf34 cm yüksek, 26 cm derinSanat kitapları, çizgi romanlar
Maksimum boy34 cm yüksek, 35 cm derinKlasörler, dosyalar, plaklar

Bu firma gerçekten çok iyiymiş aslında çünkü şu sayıda şu boyutta kitabım var derseniz aynı kütüphanenin içinde ihtiyacınıza göre farklı boyutlarda raflar yapabiliyorlar belli. Konunun uzmanı olanlar benden daha iyi anlar haliyle ama işi bilen bir marangoz hayalinizdeki kütüphaneyi yapar gibi geliyor bana (ben bunları zamanında bilseydim benim raflarımı yapan amca kesin yapardı mesela ama kısmet!)

“Rafları boş ver, ben daha okuma listemi düzenleyemiyorum!” diyenleri de birtakım öneriler için Okuma listesi çok uzun olanlar için ayıklama önerileri yazıma beklerim. Aynı boyda olmayan kitaplar için işe yarar bir formül bulmuş olanlarınız varsa da paylaşırlarsa sevinirim.

Diğer Kitap Kurdu Problemleri için de buraya tıklayabilirsiniz.