Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap kurdu problemleri #19: hepimiz biraz tuhafız!

Kitap kurdu problemleri: o tuhaf alışkanlıklarımız

İşte başkalarının ‘tuhaf’ bulduğu bazı huylarımız şöyle…

1. Kendi kendimize konuşuyoruz:

Sırf ‘kendi kendime’ gibi görünmesin diye duvarlara ve kedime bir şeyler anlattığım oluyor. Hatta “hadi biraz hızlı ol canım ama; bak bilmemkimin makinesini böyle yapıyor mu” diye kahve makinesiyle konuşmuşluğum da var bol bol. Masayla, sandalyeyle ve özellikle salonun ortasındaki sehpayla (hep ayağıma vurmaya ve/veya beni düşürmeye çalışıyor; ne yapayım) kavga etmişliğim de. Ama en önemlisi, özellikle beynimin yavaş çalıştığı durumlarda, kendi yazdıklarımı yüksek sesle okuyorum edit’lerken. Bulunduğum ortamda yalnızken kitapları da yüksek sesle okumayı, hatta her karaktere farklı bir ses vermeye çalışmayı da seviyorum. Sonunda sokakta kendi kendime konuşurken yakalandığım da doğrudur ama olsun!

2. Kurgu karakterlerle konuşuyoruz:

Onların gerçek olmadığını iddia edenleri gebertiriz zaten; o ayrı. Ama kendim hikâye yazarken de, başkasının yazdığını okurken de anneannemin dizi izlerken televizyondaki karakterlerle konuştuğu gibi ben de kurgu karakterlerle konuşuyorum. Hiç hiç hiç konuşmadığım zamanda bile en azından “n’aptın sen salak kız!” gibilerinden fırça atıyorum onlara. Sözümü dinlemeyenlere kızıyorum. Kimisine de “seviyorum seni!” diye haykırıyorum. Evet, bunların hepsi çok normal. kitap kurdu problemleri kendi kendine konuşmak

3. Bebek isimleri web sitelerine bakıyoruz:

Bunu da çok yapmışlığım var karakter ismi ararken. Onlar da yazanın bebekleri sonuçta! Ama size bir ipucu vereyim: izlediğiniz filmlerin sonunda çıkan “bakın bu filmde kimler kimler çalıştı” listesi var ya? Oraları atlamayın. Basit bir arama yaparak, internette bulamayacağınız çok fazla isim ve soyadı çıkıyor oralardan. Tecrübeyle sabit.

4. İnternet aramalarımızı gören olsa, bizi manyak sanırlar:

Google’da arattığım şeyler, genellikle bir yerde okuyup da ayrıntılarını merak ettiğim şeyler oluyor. Hiç yemek kitabı okumadığımı göz önünde bulundurursak, “hiç bulunamayan kayıp insanlar” veya “kemik testereyle kesilir mi” gibi aramalar çıkabiliyor. Hep böyle psikopat şeyler de yok gerçi; “uçan ve zıplayan balık” var mesela. Nerden ne yakaladığıma göre değişiyor. kitap kurdu problemleri google aramaları

5. Yıkanmadığımız günler oluyor, evet:

Şimdi diyelim ki, hani yani olur ya bazen, cuma akşamı iş sonrası bir kitaba başladım… Kitap sardı… Hem de çok sardı… Öncelikle, evden çıkmam pazartesi işe gitmem gerekene kadar. Çok ama çok acil bir durum olmadığı sürece arkadaşları bile ekerim kitapla baş başa kalmak için. Tuvalete onunla giderim, markete gitmem gerekirse yolda okuyarak yürürüm o köşeye, yemeği bile dışardan söyleyip tek elle yerim. E böyle heyecanlı, dolu anlarda duş almaya da vakit kalmaz tabii. Hep değil ama arada olur. Olur o kadar işte ya! Sonuç olarak, biraz tuhaf olmamız hayal gücümüzün sınırsızlığından, o yeni kitap kokusundan ve bir ay içinde en az 3-4-5-6 farklı hayatı gözetlememizden. Adı üstünde işte; kitap kurdu. Bizi böyle sevin!

Diğer Kitap Kurdu Problemleri burada.

Kaynak: Bustle.com