kitap muhabbeti

Kitap kurtlarına edebi parfümler yapmışlar!

Helvetica the Perfume ve Paper Passion Perfume ile sınırlı değilmiş. Bildiğiniz gibi, edebiyat ve parfümler birbirine yabancı değil; daha doğrusu, edebiyat ve koku birbirine hiç yabancı değil. Hanımeli kokan kitaplar var, gül kokan kitaplar var, hatta kan kokan kitaplar bile var… Bir de Patrick Süskind’in Koku romanı gibi merkezinde parfüm olanlar var… Rivayete göre parfüm üreticileri ve geliştiricilerinin çoğu da edebiyattan ilham alıyormuş. Blogda daha önce yer verdiklerime ek olarak, Electric Literature sayesinde kitap kurtlarının peşine düşebileceği 8 edebi parfüm daha buldum:

Cape Heartache

edebi-parfumler-cape-heartache Edebi parfümler üreten şirketlerden biri, Portland’dan Imaginary Authors (Hayali Yazarlar) isimli bir şirketmiş. Her parfümleri uydurdukları bir yazarın hikâyesini temel alıyor ve onun hayali dünyasını temsil ediyormuş. Cape Heartache ise 19’uncu yüzyıl yazarlarından Phillip Sava’nın ergenlik hikâyelerini temel alıyormuş.

In The Library

edebi-parfumler-i-hate-perfume In The Library’nin geliştiriciler, kitap kurtlarının edebi parfümler ararken o çok sevdikleri kitap kokusunu kovaladıklarının farkında. In The Library (Kütüphanede) de o eski kitapların kokusunu, kütüphane kokusunu getiriyormuş burnumuza.

Quartier Latin

edebi-parfumler-quartier-latin Edebi parfümler ve edebiyatın merkezlerinden biri olan Paris’te geliştirilen Quartier Latin, şehrin tarihine odaklanan bir kokuymuş. Kokusunu tam olarak şöyle tarif ediyorlar: kâğıt ve mürekkep ve deri kapaklı bir deftere yazmanın kokusu. Diğer edebi parfümler için orijinal yazıya göz atabilirsiniz.]]>

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply