Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap kurtlarından kitap ödünç alma kuralları

kitap ödünç alma kuralları kitap kurdu

Kitap ödünç alma kuralları

1. Kitabı vakitlice geri getirin

Yukarıda da belirttiğim gibi, en büyük sıkıntı giden kitabın geri gelmemesi. Biz kitap kurtları olarak kaçıncı basım olduğu gibi konulara takıntılıyız mesela. O yüzden ödünç aldığınız kitabı vakitlice geri getirin. Benim açımdan bu sürenin en fazla bir ay olması lazım.

2. Zamanlamayı önce bir sorun

Kitap ödünç alma aşamasında “bu sana ne zamana lazım?” diye bir sorun. Dediğim gibi, ben genelde bir ay diyorum. Eğer okumuşsam, yazısını yazmışsam ve bir süre tekrar elimin gitmeyeceğini biliyorsam da “ne zaman istersen, koşturmana gerek yok” diye açık açık söylüyorum. Ama bir şekilde lütfen geri gelsin o kitap! (Ki tekrar okumak istemeyeceğimden eminsem de “al senin olsun” diyorum. Vallahi diyorum.)

3. Okumanız zaman alıyorsa, sahibine haber verin

Hani dedim ya, kitabı bende olan arkadaşıma “daha okuyamadım, aklımda” diyorum diye? İşte bu önemli. En azından kitabın geri gelme ihtimalini sevebiliriz o zaman.

4. Ödünç aldığınız kitabın etrafında yiyip içmeyin

Ben normalde kitap okurken yerim de, içerim de. Satırlatın altını çizerim, kenara notlar da alırım. Ama başkasının kitabına bunlar yapmayın. NOKTA. Sayfaların kenarlarını kıvırmayın. Okurken kitabı bükmeyin. Küvette okumayın, havuz kenarına götürmeyin. Yağmurda elinizde taşımayın; ıslanmayacağını garantileyecek bir şekilde çantanıza koyun. Metrobüste falan sıkı tutun; yere düşüp ezilmesin. Pis masalara falan koymayın. kitap ödünç alma

5. Kitabın başına bir şey gelirsen yenisini alın

Hayatta binbir türlü aksilik olabiliyor. Kitap ödünç alma için de bu geçerli. Bir önceki maddede saydıklarımdan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, yani ödünç aldığınız kitabı batırırsanız, bir zahmet sahibine yenisini alıp verin.

6. Başkasına verirken izin alın

Okuyup, sevip, onlara ödünç verdiğim kitabı başka bir arkadaşlarına veren çok oldu. Yapmayın demiyorum ama en azından haber verin ki kitabın nerede, kimde olduğunu bilelim. Zamanı gelince, gerekirse kimi kovalayacağımızı, kime carlayacağımızı bilelim yani.

7. Kitap ceketini kaybetmeyin

Sert kapaklı kitaplar söz konusu olduğunda kitap ceketini çıkartmadan okumak işkence olabiliyor. Bunu anlıyorum. Ama çıkarttığınız cekete nereye koyduğunuzu unutmayın, başına bir şey gelmediğinden emin olun ve geri verirken ceketiyle birlikte verin. Hadi göreyim sizi!