Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitap severler, bunları sizden çok daha iyi yapıyor!

Kitap severler, süpergüçlere sahiptir. Şanslıysanız, bunları bir gün siz de keşfedebilirsiniz! Bustle‘da gördüğüm bir yazı inanılmaz hoşuma gitti. Özetle şöyle diyor: kitap severler, özünde diğer sıradan insanlar gibiler. Biz de konuşuyoruz, yürüyoruz, ekmek yiyoruz… Ancak etrafınızdaki kitap delileri çoğaldığında fark edeceksiniz ki bizim süpergüçlerimiz var! Bunlar arasında aç kalmaya karşı yüksek direnç (çünkü tüm paramız kitaplara gidiyor), yalnızlığa karşı yüksek direnç (partilerde sürtmek yerine kitap okumayı tercih edebiliyoruz) ve kâğıt kesiklerine karşı yüksek bağışıklık bunlardan bazıları…

Kitap severler; süpergüçlerinizi fark edin!

Okuyan insanlar olarak şahaneyiz, evet. Bunun yanı sıra Bustle’ın sıraladığı gibi aşağıdaki şeyleri diğer insanlardan çok daha iyi yapıyoruz:
  1. Film ve kitap arasındaki tüm farklar bizden sorulur: Replikleri, hisleri ve tasvirleri ezbere bildiğimiz için kitabın film versiyonunda bir saç teli bile yanlış yerde olsa fark ederiz. Cırlarız, cırlamayız, o duruma göre değişir.
  2. Tüm gece uyanık kalabiliriz: Eğer bir kitaba gerçekten dalarsak tüm gece uyanık kalabilir; yemeden, içmeden, insanlarla muhatap olmadan saatler geçirebiliriz. Ertesi sabah işe ve/veya okula geleceğimize söz veremeyiz tabii.
  3. Toplu taşımada konsantrasyonumuz bozulmaz: Otobüste, minibüste, her türlü toplu taşımada ayakta kitap okumayı becerebilen bir kitap sever olarak buna kefilim. Kafamız dağılmaz, yanımızdakilerin dedikoduları bizi bağlamaz, arayanlar bizi hikayenin içinde bulur.
  4. Birden fazla kurguyu aynı anda takip edebiliriz: Genelde aynı anda birden fazla kitap okuruz ve gerçekten hikayeler birbirine karışmaz. Bir yandan kayıp aşklar peşinden koşarken, bir yandan karmaşık cinayetleri çözebiliriz. Bu sayede gerçek hayatta da aynı anda birden fazla işi halledebiliriz; becerikliyiz yani!
  5. Edebiyatı, gerçek hayata uygulayabiliriz: Farklı insanlara, farklı hislere ve hatta farklı ortamlara sahip olduğumuz için gerçek hayatta karşımıza çıkan olaylarda “ben bunu bir yerde okumuştum” hissine kapılabiliriz. Söz konusu duruma düştüğünü bildiğimiz farklı karakterleri kafamızdan bir geçiririz. Şansınız varsa cinayet, vs. kitaplarını değil, insanlığa dair olumlu mesajlar veren kitapları örnek alırız.
Bunlara ek olarak çok iyi olduğumuz konular arasında yürüyerek kitap okumak, okumak için en tuhaf ama rahat yerleri ve pozisyonları bulmak, elimizdeki kitabı abuk subuk pozisyonlarda bile dengede tutmak konusunda yüksek başarı, bütçe yönetimi (belli bir miktarda parayla ne kadar çok kitap alınır), kurgu karakterlere zil zurna aşık olmak, yazmak ve hayal kurmak da var. Yazının orijinalini okumak için Bustle.com‘u ziyaret edebilirsiniz.  ]]>