Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Kitapçıda aşk bulunur mu? Bulanlar var!

kitapçıda aşk bulunur mu zimlicious kitap blogu

GoodReads’de bir yazıya denk geldim. Sonra da kendi kendime sinirlendim, ben bunu neden daha önce düşünmedim diye. Sorumuz şu: kitapçıda aşk bulunur mu? Evet, evet ve binlerce evet! Bu, kısaca “kitapçıda aşk nasıl bulunur?” diyen başlığı okuduğumdaki tepkimdi. İçini okuduğumda anladım ki benim kitapçıda aşk anlayışımla yazıda bahsedilenin alakası yokmuş. Neden diyecek olursanız, bence kitapçıların kendisi aşk demek zaten. Her yerin kitap dolu olduğu bir yer başka ne olabilir ki? Onunla da kalmıyor, içeri girince de farklı aşklara yelken açıyor insan. Bekleyip de sonunda yayınlandığında koşa koşa gidip elinize aldığınız o kitap; evinizde binbeşyüz tane farklı baskısı olsa da kitapçıda görünce dayanamayıp, okşadığınız o kitap; daha önce fark etmediğiniz, gözünüze takılmayan ama o an sizi kendinize çeken o kitap… E aşk işte kardeşim!

kitapçıda aşk bulunur mu ray bradbury ve eşi marguirite mcclure
Yazar Ray Bradbury ve eşi Marguerite McClure

Kitapçıda aşk: kitap aşkı mı, insana âşık olmak mı?

Gelelim bahsettiğim yazının konusuna… Yazıda, kitaplara zaten aşık olup da, kitapçıda tanışıp bir de birbirlerine aşık olanlardan bahsediliyormuş. “Bahsediliyormuş” dediğim de öyle sıradan insanlar değil; Ray Bradbury ve eşi Marguerite McClure söz konusu! Olaylar şöyle gelişiyor…

Ray Bradbury ve eşi Marguerite McClure, Bradbury 22 yaşındayken Los Angeles’taki Fowler’s isimli kitapçıda tanışıyor. Kitapçıda aşk kısmı geçerli, evet ama ilk bakışta aşk olmadığı kesin bunun. O sırada kitapçıda çalışan eşi, Bradbury’nin dükkândan kitap çaldığını sanmış. McClure, o anı şöyle anlatıyor:

Evrak çantası taşıyordu ve hava iyi olmasına rağmen yağmurluk giymişti; bu bende şüphe uyandırdı. Evrak çantasını kitaplara vurup, birkaç tanesini alıp götürmesini bekledim. Onun yerine bana bir yazar olduğunu söyledi ve beni birlikte bir bardak kahve içmeye davet etti.

Marguerite McClure

Bu olayı göz önünde bulundurunca, kitapçıda aşk dünyanın en minnoş aşkı gibi gelmiyor mu kulağa? McClure, tabii ki teklifi kabul etmiş. Bir de McClure’un “Bir gün uzaya gideceğim. Sen de gelmek ister misin?” sorusundan çok etkilendiğine dair dedikodular var. McClure, Bradbury’nin çıktığı tek kadın olmuş. 1947’de evlenmişler ve McClure 2003’te vefat edene kadar, elli altı yıl evli kalmışlar. Şimdi insanın bunu okuyunca kendini kitapçıya atıp, etrafını kesmeye başlayası gelmiyor mu? Geliyor. Ama benim için kitapçıda aşk, yüksek ihtimalle hep hayal olarak kalacak çünkü kitaplara gömülüyorum ve etrafımda kim var, kim yok haberim olmuyor. En fazla kitapçı kedilerini seviyorum, o kadar. Kader, kısmet…

Not: GoodReads’de gördüğüm yazı burada: How to Find the Love of Your Life in a Bookstore: The Ray Bradbury Method. Onu ararken gördüm ki Veronica Henry isimli bir yazarın kitapçıda aşk bulunur mu konulu bir kitabı varmış: How to Find Love in a Bookshop. Meraklılarına duyurulur.

Not 2: Daha fazla kitap kurdu muhabbeti burada.