Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Kongo Cumhuriyeti’nden bir kitap: Alain Mabanckou ve Yarın 20 Yaşında Olacağım

yarın yirmi yaşında olacağım kongo cumhuriyeti her ülkeden bir kitap

Her Ülkeden Bir Kitap projem için kitap ararken buldum; sağolsun Timaş Yayınları dilimize kazandırmış. Dikkat ederseniz, bu tarz, kitapları sık sık çevrilmeyen ülkelerden çıkan kitaplar genellikle o ülkeye özel siyasi, toplumsal, politik konuları ele alan kitaplar oluyor. Yarın 20 Yaşında Olacağım da böyle bir kitap…

Siz de takdir edersiniz ki, her ne kadar ilgi çekici ve bilgilendirici olsalar da bu tür kitaplar genellikle insanın içine taş gibi oturuyor. Bir halkın, onların arasında yaşayan bir kişinin gözünden baskılar, kısıtlar, problemler içinde boğuşmasına seyirci oluyoruz çoğu zaman. İşte bu nedenle okumak da zor olabiliyor. Ancak Alain Mabanckou konuyu bambaşka bir bakış açısından ele aldığı için Yarın 20 Yaşında Olacağım’da durum hiç böyle değil.

Alain Mabanckou, hikâyeyi 10 yaşındaki Alain’e anlattırmış

Ana karakterimiz 10 yaşındaki Michel, ancak az biraz araştırdığınızda görüyorsunuz ki Alain Mabanckou aslen kendi çocukluğundan esinlenerek yazmış kitabı. Michel, 1970’lerde Kongo’daki Pointe Noire’de yaşıyor ve hayata cidden ama cidden çok farklı bir açıdan bakıyor. Mesela:

Ve tabii ki Michel’in gözlemleri bununla sınırlı kalmıyor; politikaya ve kadın-erkek ilişkilerine kadar uzanıyor. Küçük Alain Mabanckou (pardon, Michel!) yanaklarını sıkıp, mıncırmak isteyeceğiniz bir çocuk gerçekten. Hem cömert, hem iyi kalpli, hem de kaygısız bir çocuk olmasının yanı sıra yukarıdaki alıntıdan da anlayabileceğiniz gibi kelimeleri de epey iyi kullanıyor.

Alain Mabanckou, Kongo’da hayatı ele alırken yerel hikâyeyle global olayları başarılı bir şekilde birleştirmiş. Bizim de kendi ülkemizden çok iyi bildiğimiz gibi globalde gelişen olaylardan etkilenmeme gibi bir şansınız yok! Michel de bize büyüklerinden duyduğu ve radyodan kulak misafiri olduğu kadarıyla Soğuk Savaş’ın etkilerini, sosyalist ilkelerin kendi halkına nasıl yansıdığını, kimin, neye nasıl baktığını anlatıyor. Bunu yaparken de Amerika’nın her yere nasıl uzandığını açık bir şekilde görebiliyorsunuz.

Bir çocuğun gözünden komünist Kongo

Alain Mabanckou (yine pardon; Michel!), sadece genel gelişmelere odaklanmayıp, bizi Kongolu bir ailenin içine de sokuyor; kendi ailesinin tabii. Annesi fıstık satıyor mesela. Sonra, Michel’lerin evinde kaset çalar var ve bu onları diğer herkesten farklı kılıyor. En yakın arkadaşı Lounes ile birlikte tepelerinden geçen uçakları seyrederek, hangi ülkeye gittiklerini tahmin etmeye çalışıyorlar. Michel, Lounes’in kızkardeşi Caroline’a aşık ama kız onu çirkin bir çocuk için terk ediyor. Bir yandan annesi ikinci çocuğuna hamile kalmaya çalışıyor ama bir türlü olmuyor. Merak etmeyin; spoiler vermiş olmuyorum aslında çünkü istesem de bunların hiçbirinin ayrıntılarını Michel’in anlattığı gibi anlatamam!

Minnoş bir çocuğun gözünden komünist Kongo’nun hikâyesini okumak isteyenlere şiddetle önerilir. Kitabı, kitapkoala.com’dan satın alarak sokak hayvanlarına da yardımcı olabilirsiniz.

Bu kitap, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Kongo Cumhuriyeti’ne eklendi.

Tanıtım Yazısı:

Michel on yaşında. 1970’lerde Kongo’da yaşıyor. Annesi pazarda fıstık satıyor, babası Victory Palace Otel’de çalışıyor. Michel can dostu Lounès’la gökyüzünde süzülen uçakların rotasındaki uzak ülkeler hakkında konuşuyor. Kız arkadaşı Caroline’i, futbol takımının gözdesi Mabélé’den uzak tutmaya çalışıyor. Babasıyla radyoda dinlediği dünya bülteninden tanıdığı devrilen İran Şahı için endişeleniyor. René dayısı yüzünden kafası çok karışık. Kapitalist ve Marksistleri ayırt etmek bazen neden bu kadar zor oluyor? Tüm bunlar yetmezmiş gibi annesinin karnının kayıp anahtarını bulması gerekiyor…

Devrim sonrası bir Afrika ülkesinde yaşanan hayat; geleneklerine bağlı halkın alışkanlıkları, sıcak kültürü ve renkli karakterlerle hayat buluyor.

Fransızca edebiyatın en yetenekli ve üretken isimlerinden Alain Mabanckou’nun yaşamından öğeler de taşıyan Yarın Yirmi Yaşında Olacağım, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi J.M.G. Le Clézio’nun önsözüyle…

Sibel Kuşca’nın Fransızca aslından çevirisiyle…