Menu
Kitap Yorumu

Konuk Yorum: Son Nokta Sen

ca27519d-61bb-4331-97ea-e3572299ae72

Kişisel gelişime önyargıyla yaklaşanlardanım. “Ayyyy ben nasıl okurum bunu!” diye isyan ederken sevgili iş arkadaşım Sena “ben okurum raad ol!” dedi. Bugün, aklımdan geçenler isimli blogun sahibi Sena‘nın yorumunu okuyorsunuz….

Kişisel gelişim kitapları hakkında ne düşünürsünüz bilmiyorum ama ben ne onlarla olacağını düşünürüm ne de onlarsız. Kendimi tanımlayabileceğim, okurken hafiflediğimi ve aydınlandığımı hissettiğim, itici bir güç ya da iyi bir fikir yakalayabileceğim her kişisel gelişim kitabına kapım açık. Ancak kişisel gelişimle kafayı bozmuş, “aşırı pozitif” insanlardan da pek hazzetmem doğrusu 🙂 Bu ince çizgiyi anlatabildiysem, elimdeki kitapla devam etmek istiyorum. Erik Bertnard Larssen tarafından yazılan ve Kahve Yayınları tarafından basılan Son Nokta Sen, doğrusu bu konuda çok farklı şeyler söylemiyor. Kendinize iyi hedefler koymanız, Sabırlı olmanız, Kararlı bir tutum sergilemeniz gibi, aslında üzerinde biraz kafa yorsanız sizin de bulacağınız pek çok öneriye sahip. Bu önerileri günlük hayat pratikleri yapma konusunda ise yetersiz kalmış bir kitap.

Kitabın yazarı asker kökenli biri ve pek çok sporcuya da danışmanlık yapıyor. Bu da onun, biz geri kalan insanların kendilerine verdikleri sözleri tutan, disiplinli kişiler olduğumuz yanılgısına düşmesine neden olmuş. Oysa biz kumandanın uzak olmasından bile yakınan ve her pazartesi diyete başlayacağına dair bitmek tükenmek bilmez umutlar taşıyan insanlarız. Kitabı okurken soyut resimlere bakıp “bunu ben de yapabilirdim, evet ama yapamadın” diyaloğunu tekrarlayıp duruyor gibisiniz. Fakat dediğim gibi; iyi bir fikir veriyorsa, neden olmasın? Yazarın bana kalırsa müthiş bir önerisi var. 1 Hafta cehennemi yaşamanızı istiyor. Gerçekten. Bu cehennem haftası boyunca, sabah 6 da kalkıp akşam 10da yatağa giriyorsunuz. İşinizle ilgili her türlü durum için inanılmaz derecede çok çalışıyorsunuz. Yılmak yok, durup dinlenmek yok. Sadece 1 hafta. Ben buna kendim için iş dışında bir kaç şey daha ekleyebilirim. Bu cehennem haftasının amacı, bir kere başarılı olmanın nasıl bir şey olduğunu görebilmek. Bay Larssen bunun tadını alınca bir daha bırakamayacağımızı umuyor olmalı. Denemeye değer. Ne zaman mı? Elbette pazartesi!
600773_499648556757340_273080335_n
]]>