Menu
Kitap Yorumu

Krysten Ritter, Bonfire diye bir kitap yazmış *amantanrımemojisi*

krysten ritter kitap yorumu zimlicious kitap blogu

Gilmore Girls’de bir göründü, Mona Lisa Smile’da bir göründü, zaten sonra Don’t Trust the B**** in Apartment 23 ve Jessica Jones ile yürüdü gitti… E üstüne üstlük bir de örgü örüyor; nasıl hastası olmayayım şimdi söyleyin bakayım bana! İşte bu nedenledir ki “Krysten Ritter kitap yazmış” haberini alınca meraktan ölmeye başladım, geçtiğimiz Kasım ayında New York’tayken de kitabının imzalı bir kopyasını bulunca mutluluktan uçtum. Okuma kısmı ise bir yandan mutluluk ama daha çok yandan bir daralma, insanlardan tiksinme hissi getirdi. Kızı komik görmeye alıştığımdan mıdır, nedir, bu kadar ciddi, bu kadar güncel ve büyük dert olan konuları ele alan, hatta yer yer de geren ve insanın içine kurt düşüren bir şey yazdığını düşünmemiştim. Yanılmışım!

Krysten Ritter avukat olursa

Şimdi şunu da söyleyeyim; ana karakter Abby Williams’ı bayağı kendini baz alarak modellemiş gibi geldi bana. Tanışıklığımız yok, (ki tanısa beni sever bence, o ayrı) o yüzden çotank diye kendisine sorup, bu teorimi doğrulayamıyorum ama vallahi öyle bence ya. Abby, minnak bir yer olan Barrens’da popüler ergenlerin arasına katılamayarak büyüyor. Sonra avukat olup, Chicago’da yaşamaya başlıyor. Barrens’a yıllar sonra (ki ‘hayatta gitmem!’ triplerinde olmasına rağmen) geri dönmesinin nedeni ise Optimal isimli şeytan şirketin insanların suyunu onları zehirleme seviyesine kadar kirletip, kirletmediğini bulmak. Ah, canım Krysten Ritter, pislik aramaya gidersen ne olur? Tabii ki pislik bulursun! İşte, Abby’nin başına gelen de bu. Zamanında kızımıza işkence çektiren, diğer popüler kızlar (ki bir tanesi küçükken kankasıymış da; zor iş, zor!) “hastalandık, ölüyoruz” numarası yapmışlar. Daha doğrusu herkes ‘dikkat çekmek’ için numara yaptıklarına inanmış. Ancak Abby, sonradan ortalıktan kaybolan, çete başı (ve küçükken kankasıymış dediğim kız) Kaycee’nin bazı hallerini de gördüğünden numara yapmamış olduklarına inanmış. Asıl sorumuz bu: Barrens’da okullar yapan, ‘evini kalkındıran’ Optimal insanların hayatını tehlikeye atıyor mu, atmıyor mu?

Zorbalık, göz ardı edilmemesi gereken bir konu

Evet, asıl sorunumuz az önce bahsettiğim mesele… GİBİ! Halbuki Abby’nin geçmişini deştikçe çok ama çok daha büyükleri çıkıyor ortaya. Bence daha büyük en azından. Konu: zorbalık. Bildiğiniz, Abby’nin hayatını da (ki o kadar kötü bir şekilde değil; o yine şanslılardanmış) zehir eden o ergen kız grubu bildiğiniz şeytanmış lisedeyken. Spoiler vermemek için tam nasıl durumlar olduğunu anlatmayacağım ama bazı insanlar lisede neyseler, büyüyünce de aynen o oluyorlar ve haliyle Kysten Ritter kalemiyle hayat bulan Bonfire’da da işler iyice Arap saçına dönüyor. Hatta Abby (yani Krysten Ritter) o tipleri şöyle tanımlamış:

Dünyada bir boğan insanlar var, bir de boğulanlar.

Eminim hayatınızın bir noktasında boğulan ya da boğan veya her ikisi de olmuşsunuzdur. Hafiften gerilime de bağlayan Bonfire’da kendinizi de, arkadaşlarınızı da, “şeytan görsün yüzünü” dediğiniz insanları da bulacaksınız. Abby ile birlikte yapbozun parçalarını birleştirmeye çalışacak ve pislik altından pislik çıktıkça da şoktan şoka koşacaksınız. Yani, ben şok oldum yer yer en azından. İnsan hep “Barrens denen yer, minnacık yermiş zaten ne olacak ki orada” diyor bir ama sonra şok moduna geçiyor. Sonuçta vampir desen küçük yerden çıkar, seri katil desen küçük yerden çıkar; insanların hep dip dibe olmasının, sayılarının az oluşunun ve herkesin herkes hakkında her şeyi kurcalamasının getirdiği doğal bir gerilim var haliyle böyle yerlerde. Krysten Ritter da işte onu çok ama çok başarılı bir şekilde yakalamış. “Türkçesi yok muuuuuuu?” diyenlere de iyi haberlerim var: sevgili Yabancı Yayınları sayesinde yakında olacak!

Bu şahane kitapla Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018‘in 10’uncu maddesini tamamlamış bulunuyorum.