Menu
Genel

Kurt Cobain'i unutmadık, unutamayız…

Dün, yani 20 Şubat’tı Kurt Cobain’in doğumgünü. Araya bir sürü ıvır zıvır iş girdiği için bloga yeni yazamadım. Ama geç olsun güç olmasın diye boşuna dememişler, değil mi? Ben Cobain’in hayata gözlerini yumuşunu hatırlayan en genç jenerasyondanım hesaplarımı doğru yaptıysam. Tam kendisini yeni keşfetmişken, ‘insanlar neler yapıyo ya!’ diye kendimden geçmişken göçüp gittiği için çok üzmüştü beni. 
Cobain aynı zamanda hakkında çok fazla şeyin yazılıp çizildiği birisi haliyle. Ben de vaktinde isminin geçtiği her şeyi okumuş olanlardanım. Doğumgününün şerefine favorilerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Journals by Kurt Cobain
Bunun çıktığı günü ve kendimden geçişimi çok net bir şekilde hatırlıyorum. İçinde şarkı sözlerinin müsvettelerinden solaklar için gitarların nasıl yapılabileceğini gösteren çizimlerine kadar her şey var. İnsanın bir yandan aklı uçuyor, bir yandan da fazla özeline girdiğinizi hissedip rahatsız oluyorsunuz. Hayranları kesin okumuştur bile ancak her müzikseverin okuması gerektiği bir kitap olduğuna inanıyorum.
Kurt Cobain’in 4 yıl süren bir araştırmaya dayanan, en ayrıntılı biyografisidir bu. Günlükleri daha çıkmadan onların yanı sıra röportajlarını, hiç görmediğimiz ve görmeyeceğimiz dokümanları kaynak alıyor. Doğumundan ölümüne kadar her şeyi ele alıyor. İçiniz burkularak okuyorsunuz tabii ki ancak özellikle biyografi sevenlerin, hele ki Cobain’i de seviyorlarsa çok beğeneceklerini düşünüyorum.
Love & Death: The Murder of Kurt Cobain by Max Wallace & Ian Halperin
Ölümü hakkında yazılıp çizilenlerden en rahatsızlık verici fakat bir o kadar da kaynaklara dayananı bu kitap bence. İki araştırmacı gazeteci tarafından hazırlanan kitap Cobain’in eşi Courtney Love’ın tuttuğu dedektifin bulgularına ve adli delillere dayanıyor.
Bunların Türkçesinin olup olmadığına bakmadım. O kısmını da size bırakıyorum bu sefer.]]>

2 Comments

 • dref22
  21 Şubat 2012 at 22:29

  Bugün dinledim birkaç Nirvana şarkısını ve şunu farkettim: Hiç eskimemişler.

  Reply
  • Simay
   21 Şubat 2012 at 22:33

   Di mi ya. Hala içine işliyolar insanın.

   Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.