Menu
Kitap Yorumu

Kutsal İnek ile halimize gülmeye hazır mısınız?

kutsal inek kitap yorum zimlicious kitap blogu

X-Files idi, Californication idi derken David Duchovny’ye aşık olmayan var mı? Yüksek ihtimalle yoktur. Peki kitap yazdığını bilen var mı? Bilen biliyormuş valla ama benim cidden haberim yoktu ve Kutsal İnek çok şans eseri çıktı karşıma. Arkasını bile okumadan, sırf David Duchovny ismini gördüğüm için attım sepete – evet, normalde ıncık mıncık bakıp araştıran bir insan olarak böyle ani, beklenmedik hareketlerim de vardır sonuçta. Sepete attığım ve gelir gelmez okuduğum için hiç pişman değilim; onu baştan belirteyim. Hayatımda okuduğum en iyi kitap mı? Hayır. David Duchovny çok çok iyi bir yazar mıymış? Hayır. Ama okurken gerçekten çok güldüm ve 158 sayfa boyunca iyi hissettirdi bana. Tamamen kapanışa geçerken ihtiyacınız olabilecek, kısa süreliğine de olsa iyi gelebilecek bir şey olabilir yani…

Öncelikle, David Duchovny’nin “ben büyük edebiyatçı olacağım!” diye değil, vermek istediği mesajı dile getirmeye çalışırken eğlenmek için yazdığını düşünüyorum; ben okurken böyle hissettim en azından. Kutsal İnek kitabında anlatıcımız Elsie isimli bir inek ve konuya kendini tanıtarak, şöyle başlıyor:

“Çoğu insan, ineklerin düşünemediğini zanneder. Selam. Durun, düzelteyim: çoğu insan ineklerin düşünemediğini ve duygularının olmadığını zanneder. A-lo. Ben bir ineğim; adım Elsie, hı-hı, biliyorum. Mö. Oldu mu? Ya… Düşünebiliyor, hissedebiliyor, espri yapabiliyoruz. Çoğumuz.”

Sayfa 13

Elsie’nin hali ve tavrı kitap boyunca böyle; düşünün artık yani!

Kutsal İnek ile kıtalararası bir maceraya hazır olun!

Kutsal İnek kitabı, özünde bugün hala boğuşmak durumunda kaldığımız konuları ele alıyor. Kızların erkeklerin ayrı, birinin diğerinden üstün tutulması mesela. Ya da telefonuna gömülen insanların dikkatlerinin hemen dağılıvermesi. Çoğu zaman hayattaki küçük zevklerden zevk almayı beceremememiz veya onların farkına bile varmamamız. İnsanları bir araya getirmesi gereken Tanrı’nın yine insanlar tarafından onları ayırmak için kullanılması. Her kim olursanız olun James Bond’un (ki bu durumda inek bile olsanız) cool’luğunun tartışmaya açık olmaması. Memleketlerin delirebilecek varlıklar olması ve delirince içinde yaşayanları da delirttiği gerçeği. Dünyada eşitlik denen şeyden eser olmayışı. Tüm bunlar ve daha fazlası, hatta Türk kahvesi bile var Kutsal İnek kitabında. Ama işin asıl eğlenceli kısmı olanları Elsie’nin ağzından dinlemek tabii ki. İnsanların dünyasına o kadar hakim bir inek ki yeri gelince ürün yerleştirme bile yapmış!

kutsal inek kitap yazar david duchovny okuyor
David Duchovny kitabından okuma yaparken – videoyu koyacaktım ama arka fon müziğinin sesini o kadar açmışlar ki adamın sesi duyulmuyor 🙁

Elsie, eğlenceli bir şekilde eleştiri yaparken (ki çoğu zaman “çok komik, haha!” değil de “vay halimiza, haha!” diye güleceksiniz) bir yandan da annesinden ve çevresinden öğrenmiş olduklarının da katkısıyla oluşan birikimi sayesinde bilge bir yanı da var. Pek çok şeyi sorgularken o da bizim gibi yeri geliyor panik oluyor, yeri geliyor duygusallaşıyor ve çoğu zaman etrafında olup bitenleri çözmeye çalışıyor. Elsie’nin etrafındaki karakterler de (gerek arkadaşları, gerek gıcık olduğu tipler olsun) oldukça değişik ve eğlenceli. Buna bir örnek olarak da Elsie’nin Hindi Tom ile olan, aşağıdaki diyaloguyla baş başa bırakıyorum sizi:

ELSIE: […] Oksimoronsun resmen.

TOM: Ayıp ama. Moron falan.

ELSIE: “Oksimoron” dedim.

TOM: Hepsi moron. Aynı şey.

Sayfa 76

Hep çeviri soranlarınız için de belirteyim, Kutsal İnek kitabının çevirisine bayılmadım. Çok fazla yazım hatası olması da gözümü seğirtti ama dediğim gibi, konuya “amacım eğlenmek” diye girerseniz bunlara fazla takılmamayı becerebiliyorsunuz. Bir de benim kafamda David Duchovny’nin sesi yankılandı durdu. Onun bir ineği seslendirme ihtimalini de aklınızın bir köşesinde tutarsanız daha da çok gülüyorsanız (ya da ben deliyim, kabul, bu sayede daha çok güldüm kendi kendime).

İlk fırsatta Kutsal İnek ile birlikte David Duchovny’yi de ekleyeceğim, Kitap yazan aktörler: Tom Hanks’ten Tina Fey’e yazıma da göz atın derim konu ilginizi çekiyorsa.