Menu
Kitap Yorumu / Kitaptan Filme

Kya’nın Şarkı Söylediği Yer atmosferiyle büyülüyor

Kya'nın şarkı söylediği yer delia owens zimlicious kitap blogu

Uzun zamandır okumayı istediğim, rafımda bekleyen bir kitaptı Kya’nın Şarkı Söylediği Yer. Bazen yeni çıkan bir kitaba heyecanlanırsınız, hemen sipariş verirsiniz ama kargo geldiğinde eliniz gitmez, kenara koyarsınız. O orada bekler, bekler ve belki yıllar sonra sizi yine bir çağırır ya? Öyle bir şey oldu sanırım. Bir anda aldım elime ve sonra bırakamadım. 1952-1970 yılları arasında geçen hikayede anlatılan, Kuzey Carolina’nın bu balıkçı kasabasına aşık da oldum bir yandan. Yazar Delia Owens, ilk romanında çocukluktan ergenliğe geçiş, kendini ve sesini bulma, diğerlerinden farklı oluşunu kabullenip yararına kullanabilmeyi öğrenme ve büyü gibi sevdiğim unsurları işlemiş. Bir yandan da ortada bir cinayet var, yani bir polisiye elementi de var, ancak hikâyenin diğer kısımları beni o kadar içine çekti ki “bu adamı kim öldürdü?” kısmını pek düşünmedim bile (ki yine en başta tahmin ettiğim kişi çıktı ama ‘bilmek kolay oldu’ kısmı da üzmedi bu sefer).

kya'nın şarkı söylediği yer kitap kapak

Kya’nın Şarkı Söylediği Yer isminden de anlaşılacağı gibi Kya’nın hikayesi. Kasabanın dışında, bataklığın kenarında yaşadığı ve diğerlerinin arasına da pek karışmadığı için insanlar onu “bataklık kızı” olarak tanıyor. Kardeşlerinden bazıları yuvadan zaten ayrılmış. Bir gün annesi de evi terk ediyor ve yaşı kendine en yakın olan erkek kardeşi de gidince babasıyla baş başa kalıyor Kya. Ama o da ortalıktan yok olunca bir başına, yapayalnız kalıyor ve karnını nasıl doyuracağından reglnin ne olduğuna ve onunla nasıl başa çıkılması gerektiğine kadar pek çok şeyi kendi kendine öğrenmek zorunda kalıyor. Allahtan babası sayesinde tanıdığı, kayığı için yakıtın yanı sıra gıda, vs. alışverişlerini de onun dükkanından yapabildiği Jumpin’ ve eşi Mabel var; onlar kızı sahiplenip, çaktırmadan yardım etmese tutunamazdı valla yavrucak.

Eğer yalnızlığı anlayacak biri varsa, o da ay olurdu.

Kya’nın Şarkı Söylediği Yer doğayı ne kadar az tanıdığımı da hatırlattı

Yazar Delia Owens, zoologmuş. Doğa ve hayvanlar hakkında çok şey bildiği belli oluyor ve bazı şeyleri Kya keşfederken biz de öğrenmiş oluyoruz. Üzerinde düşünmeyi bile akıl edemeyeceğim bilgiler vardı kitapta. Bu tarz şeyler özellikle kurgu dışı kitaplar söz konusu olduğunda riskli olabiliyor; yazı ansiklopedik bilgiye dönmeye başladığı an bana da sıkıntı basmaya başlıyor mesela. Kya’nın Şarkı Söylediği Yer bu konuda da başarılı. Tüm bu bilgileri okula gitmemiş, içinde yaşadığı bataklıktan sadece kasabada alışveriş yapacak kadar çıkmış, okumayı şans eseri ona yardım eden bir oğlandan öğrenmiş Kya’nın gözünden, onun heyecanıyla öğreniyoruz çünkü.

Yazar Delia Owens. Kaynak: deliaowens.com

Yazar Delia Owens da hayatı boyunca mümkün olduğu kadar insanlardan uzak, doğayla iç içe bir yaşam sürmüş ve bu her satırdan belli oluyor. 1995 yılında şu an eski eşi olan eşiyle birlikte avlanma karşıtı hareketlerde yasa dışı avlanan biri vurulduğunda davadır, vs.’dir olaylarına dahil bulmuşlar kendilerini. Delia Owens, kendisinde bir hata olmadığı belirtmiş ve avukatı da herhangi bir ceza durumu olmadığını doğrulamış. Ama çevredeki insanlar rahat vermemiş olsa gerek, yurtdışına gidip geldikten sonra farklı bir yere yerleşmişler ve boşanmalarının ardından da Owens Kuzey Carolina’ya taşınmış. Bu deneyimini Kya’nın Şarkı Söylediği Yer kitabına insanların Kya’ya “bataklık kızı” diye isim takmasıyla ve kızın bununla başa çıkmaya çalışmasıyla yansıtmış.

“İnsanlara ihtiyaç duymak, acıyla sonuçlanıyordu.”

Hep diyorum ya, olaylar, mekanlar kurgu olsa da hislerin gerçek olduğunu hissedebiliyorsunuz diye? Kya’nın Şarkı Söylediği Yer de bunu hissettiren kitaplardan biriydi. Reese Witherspoon zamanında bu kitabı kitap kulübü okumaları için seçmiş. Tabii film haklarını da almış hemen; hatta filmin çekimleri bitmiş bile ve 2022’de gösterime girmesi planlanıyor. Umarım kitaptaki atmosferi ekrana taşıyabilirler çünkü benim için olmazsa olmazı o olur açıkçası.