Menu
Kitap Yorumu

Marbles: keçileri kaçıran Ellen Forney!

Sylvia Plath, Vincent Van Gogh, Virginia Woolf, Mary Shelley, Tennessee Williams, Michelangelo Leo Tolstoy, Anne Sexton ve Emily Dickinson gibi isimlerin bipolar bozukluktan muzdarip olduklarını biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum açıkçası. Karikatür sanatçıcı Ellen Forney‘nin Marbles‘ında onun hastalığının sanatçı kişiliğini nasıl etkilediğini sorgulaması sırasında öğrendim.

rev_books_Marbles-cover(1)Ellen Forney, Marbles‘da zorlu bir hastalığı eğlenceli bir şekilde ele almış. Normalde çizgi roman okumak yerine yazılı metinleri tercih eden bir tipim ama bu kitabı okuduktan sonra eğer çizgi roman olmasaydı bu kadar etkili olamayabilirdi diye düşündüm. Forney, kendi hayatını, hastalığının, işinin, sanatçı ruhunun bundan nasıl etkilendiğini, hangi ilaçları kullandığına ve bunların etkilerinin ne olduğuna kadar açık açık ortaya koymuş Marbles‘da. Çizimleri de kafa bulanıklıklarını, yorgunluklarını ve/veya aşırı enerjik durumlarını, bu durumlarda ruh halinin nasıl şekilden şekle girdiğini şap diye vuruyor okurun yüzüne.

Ellen Forney’nin cesaretini de ayakta alkışlamak lazım gerçekten. Hayatının en karanlık kısımlarını yeniden ziyaret ederek tüm dünyanın önüne bu kadar ayrıntılı bir şekilde sermek hiç ama hiç kolay olmasa gerek. Kendisi sadece olumlu şeyleri de koymamış kitaba bu arada; kendi yaptığı hatalara, saçma sapan davrandığı zamanlara da yer vermiş.

ellenforneymarbles

Marbles, bipolar bozukluğunu hem eğlenceli ele alan, hem de karanlık taraflarını gösteren bir kitap. İçindeki çizimler de (ki ben çok çizgi roman okumamış biri olarak söylüyorum bu arada) şimdiye kadar gördüklerim gibi değil: ilaç listeleri, bipolar bozukluğa sahip sanatçıların listeleri, tam sayfa çizimler, vs. derken bir bakmışsınız hop diye bitmiş kitap!

★★★★

Kitaplık Kedisi Reading Challenge‘da 1’inci maddeyi de böylece halletmiş bulunuyorum.

]]>