Menu
Kitap Yorumu

Matilda: Şu yetişkinler hiçbir şey bilmiyor!

matilda kitap yorumu zimlicious kitap blogu

Bugün akıllı, okumayı seven en ünlü kız Hermoine Granger desem yalan olmaz herhalde, değil mi? Halbuki ondan çok önce Matilda vardı… Ben de pek çok çocuk gibi okulda okutulan kitapların çoğunu ıkına ıkına okuyarak büyüdüm. Farklı, hiç bilmediğimiz diyarlara gitmek en azından benim için inanılmaz ilgi çekici olsa da ilk başlarda insanın biraz kendine yakın hikâyelerle başlaması önemli. Diğer türlü “bu adam niye böyle davranıyor anlamıyorum” gibilerinden düşüncelerle sinirleniyor, okumaya devam etmek istemiyorsunuz kitabı… Bu konuda da çoğu şeyi hep belirttiğim gibi anneme borçluyum. Liseye gelene kadar okulda zorla okutulan kitaplara lanet ederken, diğer yandan onun bana verdiği kitapları okuyordum. Babam ve annem ben küçükken ayrıldıkları için etrafta gözlemleyecek erkek modeli yoktu pek; kadınların, kendi ayakları üzerinde durarak yaşadığını izleyerek büyüdüm yani. Belki de ondandır Jane Eyre ve Rebecca gibi kadınların hikâyelerini hepsinden çok sevmem. Tabii klasikler ve sonrasında hastası olacağım Harry Potter serisinin Hermione Granger’ı arasında bir Matilda vardı. Zeki, okumayı seven, hayal gücüyle beni büyüleyen Matilda…

Matilda ve kitap aşkı

Matilda, kitaplara olan aşkını daha üç yaşındayken keşfediyor; üç! Bu da yetmezmiş gibi bir de kendi kendine okumayı öğreniyor. Dört yaşına geldiğinde kütüphanedeki tüm çocuk kitaplarını yalamış yutmuş bir çocuk olarak çıkıyor karşımıza. İdolümüz Matilda olmasın da, kim olsun şimdi? Çok küçük olduğundan muhtemel, ne kadar zeki ve yetenekli bir kız olduğunun farkında değil Matilda. Annesi ve babası da o kadar gereksiz insanlar ki, kızlarının durumu umurlarında bile değil. Hatta annesi, kızının halinden hoşnut bile değil! “Akıllı olarak hiçbir kadın hiçbir yere varamamıştır,” diyor. Daha küçükken bile sırf bu yorumundan dolayı bile aşırı sinir olmuştum bu kadına… Annesi ve babasının “aptal kutusu” olarak da bilinen televizyonun başından hiç ama hiç ayrılmadığı bir evde büyüyen Matilda’nın kitap aşkı dur durak bilmiyor. Onun yeteneklerini ve kitaplara olan ilgisini keşfeden öğretmeni Bayan Honey, Matilda’ya daha farklı kitaplar vererek, bu alışkanlığını teşvik etmeye çalışıyor. Ancak okul müdürü Bayan Trunchbull ise Matilda’ya gıcık ve kızın hayatını zehir etmek için elinden geleni yapıyor.

Matilda, hepimizden bir parçayı barındırıyor

Çoğu kişinin daha çok Charlie’nin Çikolata Fabrikası ile tanıdığı Roald Dahl, Matilda ile de yine hepimizin içinde barınan hislere, içinde bulunduğu durumlara değiniyor. Mesela; hepimiz okulda bir zorbaya maruz kalmışısızdır. Hepimize takan, bizi hiç sevmeyen ve sürekli canımıza okumak istiyormuş gibi davranan bir öğretmenimiz olmuştur. Tabii ki (şanslıysak) yeteneklerimizi keşfeden, bizi teşvik eden bir öğretmenimiz de olmuştur. Hepimiz zaman zaman kendimizi yalnız hissetmiş, “keşke görünmez olsam” ya da “keşke yok olsam” diye düşünmüşüzdür…

Ve hepimiz, “bu yetişkinler hiçbir şeyden anlamıyor” diye efkarlanmışızdır. İşte, tüm bunları Matilda ile yad edebilirsiniz.

Ronald Dahl’a gelince de… Kendisi gerçekten bir deha bence. Kendinizi çikolata fabrikasıyla sınırlamayıp, diğer işlerine de bir şans verin derim. Önerdiğim başlangıç noktası ise tabii ki Matilda.

Tanıtım Yazısı

Matilda, kitap okumaya karşı doyulmaz bir iştahı olan çok zeki, olağanüstü bir kızdır. Üç yaşına geldiğinde evdeki gazete ve dergileri inceleyerek kendi kendine okumayı öğrenmiştir. Dört yaşına geldiğinde köy kütüphanesindeki tüm kitapları bir çırpıda bitirmiştir. Anne-babası Bay ve Bayan Wormwood ise onun işe yaramaz bir baş belası olduğunu düşünmektedir. Onların yalnızca televizyon izlemekle ve insanları aldatarak para kazanmakla ilgili olduklarını gören Matilda, anne-babasını cezalandırmaya karar verir. Kendisine her kötü davrandıklarında şu ya da bu şekilde buna bir karşılık verecektir. Bu zeki, sevimli küçük kız çok geçmeden doğaüstü güçleri olduğunu da keşfedecektir. Bu güçler yalnızca evde değil, Matilda ve sınıf arkadaşlarının gelmiş geçmiş en korkunç başöğretmen olan Bayan Trunchbull’la başa çıkarken de çok işine yarayacaktır.

Çocuklar için kitap önerileri yazıma da bakın bence.