Menu
Kitap Yorumu

Av ve Avcının Hikayesi: Mavi Tilki

D52naQpa_137_skugga-baldurAaaaah, ah. Aurora Borealis ışıklarının altında yürümeyi  hayal ettikçe bile kendimden geçiyorum. Mavi Tilki‘nin baş kahramanı Peter Baldur Skuggason’a ise, avcı olmasındandır herhalde, bunun keyfi yetmemiş, kendisi bir de “gizemli ve gizemli olduğu kadar da değerli bir varlık” olan Mavi Tilki‘nin peşine düşmüş… Baştan şunu söyleyeyim: “bu çok yavaş gidiyor yaeeee” diye hemen savurup atmayın kitabı. Sjón, size hem İzlanda’nın zorlu coğrafyasını en ince ayrıntısına kadar koklatmak, hem de av ve avcının arasındaki akıl oyunlarının içine girmeniz için bilerek yapmış bunu besbelli. Okuduğum zamanın tam kara kışa denk gelmesi de isabet olduğu; hikayenin, karakterlerin soğukluğu tamamen işledi içime.

Mavi-Tilki-208x300

Adam karın altında kalıyor, siz de onunla birlikte kalıyorsunuz. Çay demleniyor, kokusunu duyuyorsunuz. Tilki ve adamın çekişmesinde ikisini de anlıyor, hissediyor, biraz da kimi destekleyeceğinizi şaşırıyorsunuz. İzlanda hakkında ise tahmin edebileceğiniz bilgilerin yanı sıra çok ilginç bilgiler de alıyorsunuz: mesela herhangi bir zihinsel veya fiziksel engeli olan bebekler ebeler tarafından boğulur, ebeveynlerine “öldü” denirmiş. Bunu okuyunca aklım çıktı resmen. Kitabın 1883 yılında geçtiğini göz önünde bulundurarak “artık  yapmıyorlardır yahu” diye avuttum durdum kendimi…

[quote image=”https://zimlicious.com/wp-content/uploads/2015/01/björk200px.jpg” title=”Mavi Tilki Hakkında” source=”the_source.html” author=”Björk”]Büyüleyici bir roman.[/quote]

Fazla uzatmadan alın okuyun diyorum sadece. Ancak çeviride bir tuhaflık var; o konuda da uyarmış olayım sizi. “Şiir gibi bir roman” diyor arkada ama dilin şiirselliği falan yoktu gözümde. Hikaye şiir gibi, orası ayrı. Bir de bu Sjón en sevdiğim ama çok ağlattığı için tekrar tekrar izlemekten de uzakta durmaya çalıştığım, yönetmenliğini Lars von Trier’in yaptığı Karanlıkta Dans filminin müziklerinde pek çok şarkının sözlerini yazan Sjón’muş. Çok uzun bir cümle kurdum farkındayım, ama kısaca şöyle: ben bu adamı kovalar, ne yaptı ne ettiyse yalar yutarım.

★★★★

Bu kitapla aynı zamanda Her Ülkeden Bir Kitap (İzlanda) ile Kitaplık Kedisi Reading Challenge‘da (6’ncı madde) yol kat etmiş bulunuyorum.

]]>