Menu
Kitap Yorumu

Mexican Gothic abartıldığı gibi değilmiş!

Meksika gördüm, gotik gördüm ve heyecanlandım bu kitabı ilk keşfettiğimde. Okuduğun yorumlara aldanma Simay’cığım! Bir de “yaşasın, bitti gitti 2020!” diye başladığımız 2021’in ilk kitabı oldu Mexican Gothic benim için ama nasıl unutmaya çalıştıysam notlarımı ancak derliyor topluyor ve yorum yazıyorum; düşünün. 2021’e gerçi genel olarak iyi kitaplar seçerek başlayamadım ne yazık ki ama Mexican Gothic özellikle üzdü çünkü heyecanla okumayı istediklerimden biriydi. Kader…

Meksika’da doğup Kanada’da büyüyen yazar (biyografisinden bu kısmı doğru anladım inşallah) Silvia Moreno-Garcia ile de ilk tanışmam Mexican Gothic kitabı ile oldu. Editörlük de yapmış, Mexican Gothic öncesi yayınlanan kitapları da var, sanırım yeni bir kitabı da çıkmış ama o kadar büyük bir hayal kırıklığı yaşadım ki kendisiyle bir daha görüşmek istediğimi sanmıyorum. Sevenleri ona yeter; benim eksikliğimi hissetmez bence zaten. Biraz şöyle bir şey: Tinder’da biriyle eşleştiğinizi düşünün. Çok iyi muhabbet ediyorsunuz, bir süre sonra WhatsApp’e geçiyorsunuz. Oradan da çok iyi devam ediyor muhabbet. Sonunda madem böyle, e bir kahve içelim artık diyorsunuz ama sonra o kahveciden nasıl kaçacağınızı şaşırıyorsunuz! İşte böyle bir his bıraktı bende Silvia.

mexican gothic kitap yazar silvia moreno garcia
Fotoğraf kaynak: scribd.com

Mexican Gothic biraz gotik ama Meksikalı mı cidden?

Kitap, 1950’lerde, Meksika’da geçiyor. Noemí isimli genç kızımız hasta olan, yakın zamanda yakışıklı ve gizemli bir İngiliz adamlar evlenmiş olan ve madencilik yapılan bir kasabada yaşayan kuzenini ziyarete gidiyor. Kuzeninde bir haller var, içinde kaldığı köşkte bir haller var, köşkün içinde yaşayan insanlarda bir haller var; var da var yani. İlle bir şeyler tüyleri ürpertiyor. Bu durum, kitabın ilk yarısını biraz götürse de benim derdim şu oldu: söylemeseler, Meksika olduğunu anlamazsınız. Hani Mexican Gothic diyordu kitabın ismi? 1950’lerin Meksika’sına gitmedik, görmedik, tamam ama yeterince gotik klasik okuduğumu düşünüyorum ve kendimi İngiltere’nin tepelerinde bir yerlerde gibi hissettim ve Meksika’yı kitabı kapatıp da ismini görene kadar tamamen unuttum bile diyebilirim.

Baktığınızda kitabın içinde kadın-erkek eşitsizliği var, insanların özgürlüklerinin nasıl kısıtlandığı var, kraldan kralcı ve kuralcılar var ve hatta iş öjenik’e (eugenics) kadar gidiyor ama sonunda kitabın başından beri merak ettiğiniz bazı şeylerin nedenlerini öğrendikçe zekanızla dalga geçiliyor gibi hissediyorsunuz gerçekten. Mexican Gothic’i bir de Daphne du Maurier, Emily Brontë ve Mary Shelley’nin işleriyle benzetenler olmuş ki ona da delirdim zaten. Yazar onlardan esinlenmiş olabilir ama karşılaştırma yapılacak gibi değil. Bana biraz “şimdiye kadar okuduğum gotik kitapların nesini sevdim?” diye sormuş ve sonrasında bunları Meksika’ya uyarlamaya çalışmış gibi geldi ama dediğim gibi kitabın çok Avrupai bir havası olduğu için beni oradan da yakalayamadı.

Şimdiye kadar hiç gotik roman okumadıysanız bunu öyle sanabilirsiniz. Ya da “merak ettim ya; bir şey beklemeden bakayım” derseniz üzülmeyebilirsiniz. Ama bazı şeyler neden bu kadar abartılıyor gerçekten anlamıyorum ve gelip de “ay aynı Rebecca gibi” falan derseniz kavga ederiz, baştan söyleyeyim! Hani karakter oluşturma, hani kelime bükücülük, hani rüyalara girmeler derim direkt. Her ülkeden kitap okumaya, mümkün olduğunda farklı sesler duymaya çırpınan bir okur olarak böyle hayal kırıklıklarında ekstra duygusal olabiliyorum sanırım ama ne yapayım, elimde değil. Silvia’nın yolu açık olsun diyor ve önümdeki kitaplara bakıyorum.

Her Ülkeden Bir Kitap listeme bir göz atın derim; Meksika için okuyabileceğiniz çok daha şahane kitaplar var. The Murmur of Beesi özellikle öneririm!

P.S. SPOILER: “Olay mantar mıymış yani şimdi?!” demekten de alamadım kendimi onca sayfa sonunda.