Menu
Kitap Yorumu

Miranda Hart soruyor: şu hayatta saçmalayan bir ben miyim?!

miranda hart kitap

Miranda Hart ile tanışmamız şöyle oldu: “Lucifer diye bir dizi var; izle artık!” dediler, üç sezonu on günde şıp diye bitirdim. Aşık oldum dememe gerek yok herhalde? “Allahım yeni sezon gelene kadar Lucifer’sız nasıl yaşayacağım ben?” diye ağlarken dediler ki, Miranda diye bir dizi var, Tom Ellis onda da oynuyor; oradaki karakteri de pek tatlı. Başlayınca fark ettim ki Miranda Hart tarafından yazılan, kendisinin başrolde olduğu bu diziyi Tom Ellis olmasa da izlermişim çünkü Miranda bildiğiniz ruh ikizim çıktı!

Peşine, Lucifer’ı izle diye tutturan arkadaşımın merak etmesi ile Is It Just Me? (bunlar sadece benim başıma mı geliyor?) isimli kitabı oldu bir sonraki adım. Miranda Hart ile önceden hiç tanışmadıysanız kendisini ilk başta biraz tuhaf bulabilirsiniz ancak benim gibi önce diziyi izlediyseniz, sanki dizi devam ediyormuş, aralarda Miranda ile sohbet ediyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz kesin.

Kitabı özetlediğini düşündüğü bir paragrafı okuyuşunu dinlemek isterseniz, buyrun:

Miranda Hart, ruh ikizim çıktı

Kitapta Hart, günlük hayatta başımıza gelebilecek (ki çoğu benim başıma geldi cidden) dünya için küçük ama bizim “travmatik” seviyesine bile ulaşabilecek olaylardan bahsediyor. Sağlık, spor, yemek gibi hayatın ana başlıklarını ayrı ayrı ele aldığı, bir yandan da genç Miranda ile konuştuğu bölümlerde yüksek sesle güldünüz anlar olacak. Benim oldu en azından. Genç Miranda ile nasıl konuştuğuna gelince…

Hani gençken kendimizi aşırı “cool” sanarız, en büyük hedeflerimiz zayıf olmak, güzel giyinmek ve okuldaki diğer “cool” kızlarla takılmak olur ya? Miranda Hart bu konuda da bizden pek farklı değil tabii. Mesela, genç Miranda, bugünkü Miranda’ya soruyor: “çılgın rock konserlerine, festivallerine gitmeyecek miyiz biz?” Bugünkü Miranda da genç Miranda’nın hayallerini yıkmak istemese de ona açık açık evde televizyon karşısında oturup, o akşam test ettiğin yeni yemeğin içine düşmenin daha çekici geleceğini söylüyor.

Miranda’dan nağmeler!

miranda hart kitap kapak

Miranda’nın öne sürdüğü, “bunlar bir tek benim başıma mı geldi?” diye isyan ettiği (sorun değil, durum diyelim) durumlardan bazıları şöyle:

  • 30 yaşından sonra vücudunuzun önceden hiç yapmadığı, saçma sapan hareketler yapmaya başlaması – yalnız değilsin, Miranda!
  • Okul hayatınız bittikten sonra hobilerinizin azalması: pul biriktiren, basketbol oynayan, resim kursuna giden bireylerden pasta kursuna giden bireylere dönüşmemiz mesela. Ki Miranda Hart, “yemek yapma” eyleminin hayatın her döneminde kabul edilebilecek bir hobi olduğunu belirtiyor ancak bir yandan da yemek yapmaktan benim kadar nefret ediyor. “Yemek yemek” kısmını ise hobi olarak telaffuz edemiyoruz maalesef. – yalnız değilsin, Miranda!
  • Önemli bir toplaşmada (iş buluşması olabilir, önemli aile bireylerinin bir araya geldiği bir buluşma olabilir, gergin bir arkadaş ortamı olabilir) koltuğa veya sandalyeye otururken söz konusu koltuk veya sandalyenin “aman sakın üstüme oturma sen!” dercesine gıcırdaması – yalnız değilsin, Miranda!

Miranda Hart gerçekten komik bir kadın. Kitabın içinde öne sürdüğü, kendisi için zor olan durumlara çözümleri de var. Dizide de geçen, kitapta da tekrarladığı “adult galloping” mesela: 35’inci doğum günümde denedim (bknz. aşağıdaki video) ve gerçekten ve gerçekten herkesin işe giderken bu şekilde gitmesi gerektiğine inanıyorum. Sabahın sekizinde henüz tamamen uyanamamışken, çoğu zaman ayaklarımız geri geri giderken ve bilgisayarı açtıktan sonra neyle boğulacağımız belli değilken bari öncesinde hayatımıza neşe katsak, gallop’layan diğer insanlara da selam çaka çaka insek o yokuşu şahane olmaz mıydı?

Bu kitap ile Kitaplık Kedisi 2019 Reading Challenge‘ın 17’nci maddesini tamamlamış bulunuyorum.