Menu
Kitap Yorumu

Mohsin Hamid ile büyülü göçmenlik: Exit West

mohsin hamid göçmenlik

Mohsin Hamid, ‘Aşk ve Savaş’ın günümüz versiyonunu yazmış

Saeed ve Nadine’nin Ortadoğu’da bir şehirde yaşadığını anlıyoruz ama hangi şehir söylemiyor; bu coğrafyanın yabancıları olmadığımızdan inanıyorum ki çok mantıklı tahminler yürütebiliriz. Resmi bir şekilde savaş çıkmamış olsa da tüm ayrıntılar şehirde bir iç savaşa işaret ediyor. Kendilerini göçmen olmaya çalışır halde bulan Saeed ve Nadine, ‘Aslan, Cadı ve Gardrop’taki gardrop misali Avustralya, İngiltere gibi farklı ülkelere açılan kapıları kovalarken buluyorlar kendilerini; hatta son paralarını bu kapılardan birini bulabilmek ve başlarına bir iş gelmeden içinden geçebilmek için harcıyorlar.

Mohsin Hamid, gerçeği ve büyüyü öyle güzel birleştirmiş ki… Konu aslen ağır bir konu olmasına rağmen her şeyi öyle bir dille anlatmış ki, Saeed ve Nadine’nin maceralarını okurken bir yandan tebessüm etmeden duramıyorsunuz. Diğer yandan, benim kendi düşüncem bu tabii, Mohsin Hamid bile bile şehir ismi vermemiş: dünya şu anda öyle bir halde ki, Exit West’teki olaylar her an, her yerde gerçekleşebilecek gibi; hele ki ülkemizde. Şu an ancak umuyorum ki biz de başımıza gelenlere rağmen en azından aşkı ve büyülü bir kapıyı açacak kadar parayı bulabiliriz.

Şunları da belirtmeden geçmeyeyim:

  • Exit West, 2017’de Man Booker Ödülü kısa listesine kaldı.
  • Kitap, Barack Obama’nın 2017’deki “En İyi 10 Kitap” listesinde yer alıyor.

Tanıtım Yazısı:

Nadia and Saeed are two ordinary young people, attempting to do an extraordinary thing – to fall in love – in a world turned upside down. Theirs will be a love story but also a story about how we live now and how we might live tomorrow, of a world in crisis and two human beings travelling through it.

Civil war has come to the city which Nadia and Saeed call home. Before long they will need to leave their motherland behind – when the streets are no longer useable and the unknown is safer than the known. They will join the great outpouring of people fleeing a collapsing city, hoping against hope, looking for their place in the world . . .