Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

[Video]Moleskine Defter İncelemesi: Limited Edition Frida Kahlo Defter

Özellikle üniversite yıllarımda ve sonrasında çok kullandım ama çok uzun süredir Moleskine defter kullanmıyorum çünkü kağıt kalitesinin iyice düştüğüne inanıyorum. Hala çizim, vs. için severek kullananlar var; o yüzden bunun benim defteri kullanma şeklimle alakalı olduğunu da baştan belirteyim. Şimdiye kadar hem günlük hem haftalık ajandalarını kullandım. Boş defterlerini ise günlük olarak kullanmayı tercih ettim. Ancak genelde dolma kalem kullanıyorum. Bunun yanında çok fazla fırça uçlu kalem ve işaretleme kalemi de kullanıyorum—özellikle iş defterlerimde tamamladığım işlerin üzerini işaretleme kalemi ile çizmek ayrı bir zevk çünkü kolay kolay o noktaya gelinemiyor! Tasarımlarını hala sevsem de kağıtları bunları kaldıramadığı için ve fiyat açısından da düşünmeden, kullanacağınızdan emin olmadan alınacak defterler olmadıkları için vazgeçmiştim Moleskine defter kullanmaktan.

Ta ki Limited Edition Frida Kahlo Defter serisini görene kadar. Tabii hemen internetin derinliklerinde kaybolarak defterleri araştırmaya başladım. Bazı yerlerde Moleskine’in Limited Edition defterlerinin kağıtlarının daha iyi olduğu söyleniyordu. Onların da gazına gelerek, Amazon’da da biraz daha uygun bir fiyata bulunca yeşil kapaklı tasarımını sipariş ediverdim. Bu, “Viva la Vida” isimli tasarım. Buna ek olarak “My Own Muse” isimli, mavi kapaklı olan tasarım ve “I Am Here” isimli, pembe kapaklı tasarımı da var. Dilerseniz bunları Moleskine’in web sitesinde inceleyebilirsiniz.

Limited Edition Frida Kahlo “Viva la Vida” Moleskine Defter

moleskine defter moleskine limited edition frida kahlo defter viva la vida

Moleskine’in kendi sitesinden değil de Amazon’dan aldığım için midir, bilmiyorum, benim aldığım Moleskine Defter Moleskine’in sitesinde belirtildiği gibi “Collector’s Box” kutusunda gelmedi. Yine internetten araştırdığım kadarıyla yalnızca mavi kapaklı olan, “I Am Here” tasarımı kutuyla geliyor gibi duruyor ama emin değilim. Kutuya çok da takılmadığım için çok fazla da araştırmadım açıkçası. Sayfa seçenekleri çizgili ve düz, boş olmak üzere iki adet. Normalde en sevdiğim noktalı defterler ama düz sayfalara yazmakta da zorlandığımdan ben çizgili sayfalı olan bir defter tercih ettim.

moleskine limited edition frida kahlo defter viva la vida etiket

Defterin üstündeki etikette de belirtildiği gibi boyutu klasik Moleskine Defter boyutu; 13x21cm. Yine klasik Moleskine defterlerdeki, arka kapaktaki zarf, kapağı tutan lastik de mevcut. Kağıdı, 70 gram, fildişi rengi, asitsiz kağıt. Farklı kalemlerle yazım örneklerine aşağıda yer verdim; bana sorarsanız “bunlar bozdu” diyerek Moleskine defter kullanmaktan vazgeçtiğim noktadaki kağıtlardan pek bir farkı yok; limited edition deftere özel bir kâğıt kullanılmış gibi değil yani.

moleskine defter moleskine limited edition frida kahlo defter viva la vida iç kapak

Moleskine Limited Edition Frida Kahlo Defterin ön ve arka kapakları gibi iç kapaklarında da yine Fridalı özel tasarımlar var ve özellikle renklerine bayıldım. İlk sayfada yine klasik Moleskine tarzında ‘bu kitabın sahibi’ ve ‘bulana şu kadar ödül var’ kısımlarına yer verilmiş.

moleskine limited edition frida kahlo defter viva la vida etiketler

Bu Moleskine defter ile birlikte aşağıda gördüğünüz minik bilgilendirme kartı ve çıkartmalar da geliyor. Ve bence renkler yine şahane. Kartta yazanların tamamını çevirmedim ama özet niteliğinde olan son cümle şöyle diyor:

“[Frida Kahlo’nun] dokunaklı hikâyesinin kendi renkli gerçekliğinizi keşfetmeniz için ilham kaynağı olmasına izin verin.”

Peki defterin sayfaları nasıl?

Şimdi gelelim sayfalara… Aşağıda farklı kalemlerle yaptığım denemeleri görüyorsunuz. En alt iki satırdaki ‘Moleskine kalem’ ve ‘tükenmez kalem’ dışındakiler özellikle günlüklerimde sık sık kullandığım kalemler. Dolma kalemlerde o an hangi mürekkepler çekiliydi maalesef not almamışım ama genel olarak ıslak mürekkepleri tercih ettiğim bir gerçek; bunu göz önünde bulundurarak değerlendirebilirsiniz fotoğrafı. Burada kullandığım kalemlerle kırçıllanma veya dağılma çok fazla olmadı; bu normalde iyi bir şey. Ancak bastırmadan yazdığım halde kâğıt sanki kalemleri bastırmışım gibi kırışıyor gibi geldi bana. Bir de tabii Moleskine’in kendi kalemi ile tükenmez kalemin bile sayfanın arkasına bu kadar kanaması skandal!

moleskine limited edition frida kahlo defter viva la vida sayfalarda yazı denemeleri

Denemede kullandığım kalemler:

 • İlk satır, soldaki siyah karalamalar: Tombow Fudenosuke Brush Pen
 • İkinci satır, soldaki kırmızı karalamalar: Pentel Brush Sign Pen
 • Birinci satır ve ikinci satır, sağdaki turuncu karalamalar: Zebra Mildliner Brush Pen (bunun fırça ucunda epey kırçıllanma oldu)
 • Üçüncü satır: Tombow TwinTone Marker
 • Dördüncü satır: Gelly Roll Moonlight
 • Beşinci satır: Recife Soyouz Mystique Amazone dolma kalem, medium uç
 • Altıncı satır: Visconti Rembrandt dolma kalem, medium uç
 • Yedinci satır: Sailor Lecoule dolma kalem, MF (medium-fine) uç
 • Sekizinci satır: Pelikan Iconic Blue dolma kalem, medium uç
 • Dokuzuncu satır: Platinum 3776 dolma kalem, EF (extra-fine) uç
 • Onuncu satır: Kaweco AL Sport dolma kalem, medium uç
 • On birinci satır: Kaweco Perkeo Peony Blossom dolma kalem, fine uç
 • On ikinci satır: Moleskine Roller Kalem
 • On üçüncü satır: Caran D’Ache tükenmez kalem

Peki bu kadar bıdı bıdı ettikten sonra bu defteri ne yapacağım? Bir noktada kullanacağım elbet ama ya daha ince uçlu dolma kalemlerle sayfaların her iki tarafına da yazarak neler olduğunu deneyeceğim ya da sayfaların tek yüzüne yazacağım. Siz seviyor musunuz, kullanıyor musunuz Moleskine defter?

Bu ne ya, ben buraya kitap için geldim diyenleri de buraya alalım madem.