Menu
Kitap Yorumu

Kusursuz Kadınlar – Barbara Pym

b_ew-combo

Barbara Pym, Jane Austen sevenlerin seveceğini düşündüğüm bir yazar. İkisi de kadınların gözünden kadınları, erkekleri ve ilişkileri inceleyip, kiminin sevdiği, kiminin de sevmediği İngiliz espri anlayışıyla gözlemlerini aktarıyor. Excellent Women 1952 yılında yayınlanmış ancak kitapta anlatılan durumların çoğunun bugün değişmemiş olması gerçekten içler acısı.

Kitaba adını veren bu “excellent,” yani “kusursuz” kadınlar, erkekler onları öyle gördüğü için kusursuzlar. Satır aralarında ise insanların umutları ve ellerindekiyle yetinmeyişleri, hep biraz daha fazlasını istemeleri var. Kahkahalarla gülmüyorsunuz Excellent Women’ı okurken ama o kadar iyi bildiğiniz ve çok yakından tandığınız duygulara dokunuyor ki gülümsemeyi engelleyemiyorsunuz.

Aynı Mildred gibi 30 yaşın üstünde, evli olmayan ve yalnız yaşayan bir kadın olarak okuduğum içindir belki toplumun dayattıklarından daha bir nefret ettim. E durum böyle olunca da Mildred gibi ya başkalarının işine burnumuzu sokuyoruz ya da hayattaki küçük şeylerden mutlu olmaya bakıyoruz!

★★★★

]]>