Menu
Kitap Yorumu / Kitaptan Filme

My Policeman: E.M. Forster’dan ilham alan, 1950’lerden bir aşk üçgeni

my policeman kitap bethan roberts

Yazar Bethan Roberts ile tanışmamı sağlayan My Policeman kitabının radarıma girmesinin çoğunuzun ‘ergen işi’ olarak göreceği bir nedeni var: aynı isimle çıkacak olan filminde esere adını veren polis karakterini bebeğim Harry Styles oynuyor! Neymiş diye bakıp da üstüne bir de LGBT temalı olduğunu gördüğümde meraklanmadığımı düşünmediniz herhalde. Bu yıl okuduğum en mükemmel kitap mı? Değil. Ama şu da bir gerçek ki başladığım andan itibaren elimden bırakamadım ve son zamanlarda ister istemez gözlerimi devirerek okuduğum, sırf yazmış olmak için yazıldığını hissettiğim benzer temalı kitaplardan sonra çok iyi geldi. Bir de tabii beni Ekim ayı boyunca içinde sıkışıp kaldığım “zor bela okuyorum of” durumundan kurtardı.

Okuyup bitirdikten sonra My Policeman yorumlarına GoodReads’te şöyle bir baktığımda dikkatimi çekenler kitabı Harry Styles için okuyanlara laf sokanlar ve “neden gay hikayeler hep dram olmak zorunda” diye isyan edenler oldu. Her iki tür yorum hakkında da naçizane birkaç kelimem olacak:

  • Harry Styles gibi, özellikle gençlerin delicesine sevdiği bir adam onlara kitap da okutabiliyorsa bu şahane bir şey değil mi? Styles’ın okuduğu ve/veya önerdiği kitaplar listesi geziyor internette mesela ve hiç de fena bir liste değil (içinde Joan Didion bile var!). My Policeman da var o listede. İnsanlar Harry aşkına o kitapları da okusala fena mı olur?
  • My Policeman, yazar E.M. Forster, Forster’ın eşi May ve Forster’ın 40 yıllık bir ilişki yaşadığı “policeman” Bob Buckingham arasındaki aşk üçgeninden esinlenmiş. Hayatın kendisi laylaylay olmadığı için kitap da öyle değil haliyle.
my policeman kitap em forster bob buckingham
E.M. Forster ve Bob Buckingham

Eğer kitabı okumadan önce E.M. Forster ve Bob Buckingham’ın hikâyesine bakayım derseniz, isimlerini Google’da arattığınızda çok fazla kaynak çıkıyor. Ben lafı çok uzatmayıp, asıl kitaba odaklanmak için burada yer vermemeyi tercih ediyorum.

My Policeman diye sayıklayarak günlük tutmak başa bela olabilir

My Policeman lakaplı karakterimiz Tom. Yaklaşık 40 yıla yayınlan hikâye, ona aşık olan iki kişi olan Marion ve Patrick’in gözünden, tuttukları günlükler üzerinden anlatılıyor. İkisi de çok aşık, ikisi de Tom’a tapıyor ve onların gözünden Tom’u okurken eminim siz de kendisine karşı bir şeyler hissetmeden duramayacaksınız. Aynı adamdan bahsedilmesine rağmen Marion’un ağzından anlatılan Tom ile Partick’in ağzından anlatılan Tom da farklı: bunun nedeninin de tabii ki iki farklı karakterin gözünden anlatılması olduğuna inanıyorum. Buna ek olarak da Tom bariz bir şekilde Marion’la birlikteyken daha farklı, Patrick’le birlikteykense başka bir adam. Bu karakterlerin gözünden anlatılan davranışları ve tanık olduğumuz diyaloglar dışında Tom’a söz hakkı verilmediği için arka planda sürekli gezen, “Acaba cidden böyle mi düşündü? Bunu bu yüzden mi böyle yaptı?” hissi var. Bu, normalde en azından benim için rahatsız edici bir durum olabilirdi ama bu hikayede hem hikayenin kendisi (aşk üçgeni), hem karakterler, hem de hikayenin geçtiği dönem göz önünde bulundurulduğunda kitabın sizi yakalayıp bırakmamasına katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

Marion’un bölümlerinde toplum baskısının da etkisiyle (ailesi ‘evde kaldın’ muamelesi yapıyor mesela) bir kadının stereotipik arzularına da tanık oluyoruz. Bir an önce evlenecek birini bulmak yerine bir iş bulması (öğretmen olarak) ailesini çok şaşırtıyor mesela. Kitabın bir yerinde de “çocuğu olan kadınlar çalışmaya devam etmeli mi etmemeli mi?” tartışmasına tanık oluyoruz ve her iki tarafı da savunanlar var. Partick’in bölümlerinde ise ‘azınlık’ ve ‘anormal’ görüldüğünü, toplum tarafından kabul edilmediğini bilen bir karakter var karşımızda. Arzularını kucaklarsa başına gelebileceklerin de farkında. Hatta diyor ki:

“Bir polis memurunun size bir bakış atmasını beklemek oldukça riskli bir iş.”

Ama işte başına gelebileceklere ve Marion’a rağmen alıyor o riski! Ağlamaya başlamadan bu yorumu burada bitiriyorum arkadaşlar.

Amazon Studios’dan yine My Policeman ismiyle çıkacak olan filminin de çekimleri Haziran ayında tamamlanmış. Gördüğüm kadarıyla net bir tarih olmamakla birlikte 2022’de izleyebileceğiz gibi duruyor. Patrick’in (David Dawson) bıyığının olmamasına şu an takılmamayı tercih ediyorum.